کد خبر: 3086

مهلت ارسال آثار به هفتمین جشنواره بین المللی موسیقی کُردی تا 30 بهمن تمدید شد.

به گزارش کردستان خبر، سامان احمدی در جلسه کارگروه برگزاری  هفتمین جشنواره موسیقی کُردی در مجتمع فجر سنندج، گفت: بعد از جمع بندی آثار رسیده به دبیرخانه این جشنواره، انتظار داریم بعد از ١٢ سال در جشنواره شاهد برگزاری مراسم در خور شان موسیقی منطقه و استان باشیم.

 

وی از تمدید مهلت ارسال آثار به هفتمین جشنواره موسیقی کردی خبرداد و افزود: علاقمندان تا ٣٠ بهمن مهلت دارند آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.

 

سرپرست معاونت هنری، سینمایی و سمعی بصری فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با بیان اینکه این جشنواره در دو بخش مسابقه شامل آواز و نوازندگی و بخش جنبی شامل گروه نوازی برگزار می شود، ادامه داد: فراهم کردن زمینه مناسب برای ترویج گنجینه ارزشمند موسیقی کردی و ارج گذاری به تلاش هنرمندان از جمله اهداف پیش بینی شده برای این جشنواره است.

 

احمدی، موضوع جشنواره را موسیقی کُردی اعلام کرد و یادآور شد: بخش مسابقه این جشنواره در چهار بخش و در سه رده سنی، شامل آوازهای موسیقی کردی، سازهای بادی، سازهای زهی و سازهای کوبه ای است.

 

وی به بخش آوازهای موسیقی کُردی اشاره و بیان کرد: بخش آوازهای موسیقی کردی، اجرای مقام، بیت، لاوک، حیران، سیاوچمانه، آوازهای خانواده گورانی و یا دیگر آوازهای رایج در سنت موسیقایی منطقه شرکت کننده را در برمی گیرد.

 

سرپرست معاونت هنری، سینمایی و سمعی بصری فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان سازهای بادی را شامل، سرنا، نرمه نای، دوزله، قشمه، سازهای زهی را شامل تنبور، دوتار، دیوان، عود، کمانچه و سازهای کوبه ای را دهل، تنبک، دایره اعلام کرد و گفت: در تمامی این سازها نواختن  بر اساس سنت اجرایی و رپرتوارساز است.

 

احمدی با اشاره به رده های سنی بخش مسابقه هفتمین جشنواره موسیقی کردی،گفت: رده سنی «الف» افراد ١٤ تا ١٧ سال، رده سنی «ب» افراد ١٨ تا ٢٢ سال و رده سنی «ج» افراد ٢٣ تا ٢٨ سال را شامل می شود و متقاضیانی که سن آنها کمتر از ١٤ سال است در صورت آمادگی و توانایی می توانند در رده سنی «الف» با ارسال مدارک شرکت کنند.

 

وی افزود: متقاضیان دقت کنند که ارسال نمونه تصویری اجرا حداکثر ده دقیقه است و شرکت کنندگانی که مایل به شرکت در بیش از یک بخش هستند باید مدارک و فرم درخواست جداگانه تکمیل و ارسال کنند.

 

سرپرست معاونت هنری، سینمایی و سمعی بصری فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان به بخش جنبی جشنواره نیز اشاره کرد و ادامه داد: بخش جنبی این جشنواره شامل گروه نوازی است که تعداد اعضاء گروه حداقل چهار و حداکثر هشت نفر در نظر گرفته شده و لازم است حداقل ۳۰ دقیقه اجرای گروه به صورت تصویری برای داوری به جشنواره ارسال شود.

 

احمدی با بیان اینکه گروه باید آمادگی دو اجرای ۴۵ دقیقه ای را در زمان برگزاری جشنواره داشته باشد، بیان کرد: اولویت پذیرش با گروه هایی است که از گونه های بخش آوازی و سازهای مندرج در فراخوان (بخش مسابقه) خلاقانه بهره بگیرند و تنوع در ساز آرایی داشته باشند.

 

وی از برگزاری این جشنواره در تاریخ ششم یا هشتم فرودین ٩٨ در سنندج خبرداد وگفت: هفتمین جشنواره موسیقی کردی به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و با حمایت معاونت امور هنری،دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،همکاری شرکت کوباک به عنوان نخستین حامی بخش خصوصی جشنواره و انجمن موسیقی ایران شعبه استان کردستان در سنندج برگزار می شود.

 

سرپرست معاونت هنری، سینمایی و سمعی بصری فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: قرار است در بخش بین المللی با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ضمن دعوت از مدیر جشنواره آوینیون فرانسه، نسبت به حضور یک گروه موسیقی و دو نفر مقام خوان اقدام شود.

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
ارسال نظر