معاون هماهنگی اموراقتصادی استاندار کردستان

کد خبر: 3252

تبیین دقیق وضع موجود در مرزباشماق و سیرانبند برای توسعه صادرات الزامی است.

به گزارش کردستان خبر، معاون هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان در کارگروه صادرات استان، از ضرورت تدوین طرح جامع توسعه صادرات به عراق خبر داد و گفت: تبیین دقیق وضع موجود در مرزباشماق و سیرانبند از لحاظ بررسی زیرساخت‌ها برای توسعه صادرات استان الزامی است.

 

حسین فیروزی گفت: امسال زمینه صادرات به عراق و سوریه هموار شده و انتظارمی رود که وضعیت اقتصادی و سهم استان از صادرات بیشتر شود.

 

فیروزی با بیان اینکه در یک سال گذشته ۵ میلیارد تومان برای ساماندهی مرز باشماق هزینه شده است گفت: کردستان در ۹ ماهه امسال ۶۳۸ میلیون دلار صادرات داشته است که با رشد ۱۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه بوده است.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان از افزایش ۴۰۰ میلیون دلار ی افزایش عملکرد صادرات استان در سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال در استان خبر داد و گفت: از ۱۲ مرز رسمی کشور دو مرز در کردستان مربوط به صادرات است.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان هم بابیان اینکه در ۹ ماهه امسال ۷۸ درصد ازصادرات از طریق گمرک باشماق بوده است گفت: سیب، انواع ماهی، گوجه فرنگی، حبوبات، مصنوعات و تولیدات پلاستیکی بیشترین کالا‌های صادر شده بوده است.

 

محمد دره‌وزمی بابیان اینکه سهم کردستان از صادرات جدا از پتروشیمی و میعانات از نظر وزنی یک و نیم درصد و ازلحاظ ارزشی ۳.۳ درصد افزایش یافته است، گفت: واردات استان کردستان دراین مدت با ۲۷ میلیون دلار، نسبت به مدت مشابه پارسال از کاهش ۴۸ درصدی برخوردار بوده است.

 

وی گفت: امسال ۳.۶ میلیارد دلار ترانزیت از کردستان صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه پارسال ۶ درصداز لحاظ ارزشی افزایش و چهاردرصد از لحاظ وزنی کاهش داشته است.

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر