در نشست هم اندیشی فعالان دینی و فرهنگی؛

کد خبر: 3342

در نشستی با حضور معاون آموزشی پژوهشی سازمان تبلیغات اسلامی کشور پیرو مسایل روز جوانان بحث و تبادل نظر شد.

به گزارش کردستان خبر، کار فرهنگی اساس و زیر بنای دست یابی به یک جامعه سالم و توسعه یافته و راه حل انتخابی برای درمان و کاهش معضلات و پیش زمینه اجرای برنامه های عمرانی و اقتصادی می باشد .

 

از جمله کارهای فرهنگی می توان به فعالیتهای قرآنی، ترویج فرهنگ مطالعه، گسترش محافل و مجامع ادبی و فرهنگی وهنری و سازمانهای مردم نهاد؛ بر پایی نمایشگاهها؛ اجرای تاتر ،نمایشنامه و دیگر فعالیت های نمایشی، برپایی مراسم مذهبی و ملی، برپایی جشنواره ها،تاسیس فرهنگ سرا،خانه های هنری ادبی و موزه ها اشاره داشت.

 

همچنین همواره در سخنان رهبری موضوع توجه به فعالیت‌های فرهنگی جریان‌های خودجوش مردمی در سرتاسر کشور مورد تأکید قرار دارد  رهبر انقلاب فرمودند: «این مجموعه‌های خودجوش مردمی که کار فرهنگی می‌کنند -که الان در سرتاسر کشور هزاران مجموعه‌ی خودجوش مردمی هست که دارند خودشان کار می‌کنند، خودشان فکر می‌کنند، خودشان تلاش می‌کنند و کار فرهنگی می‌کنند- روزبه‌روز باید توسعه پیدا کنند».

 

سازمان تبلیغات اسلامی از جمله نهادهای است که با هدف اعتلای فرهنگ پربار اسلام  بنیاد نهاده شد و محورهای اساسی آموزش، تحقیق و پژوهش، نشر و گسترش فرهنگ و معارف اسلامی و انس با قرآن، با بهره‌گیری از ابزارهای جدید و فن آوری روز در سرلوحه فعالیت این سازمان قرار گرفت.

این سازمان در استان کردستان که امروزه با مدیران جوان اداره میشود در حوزه فعالیت خود بیشتر بر جوانان و مسائل و مشکلات آنان تاکید دارند.

 

نشستی با حضور حجت‌الاسلام روح‌الله حریزاوی معاون آموزشی پژوهشی سازمان تبلیغات اسلامی کشور با حضور فعالان فرهنگی و اقشار تاثیرگذار در محل تبلیغات اسلامی کردستان در سنندج برگزار شد.

 

نشستی صمیمی که اکثر اعضای جلسه را جوانان به نمایندگی از اقشار؛ بانوان فرهیخته،حوزویان، دانشجویان، جامعه قرآنی، فعالان فرهنگی، هیدات مذهبی، موسسات خیریه، مداحان حضور داشته و به بازگو کردن مشکلات دغدغه ها، آسیب ها ، معظلات حوزه های خود و راه حل های پیشنهادی  در این امور پرداختند.

 

نیازهای جوانان شناسایی و درک شود

ژیلا امامی نماینده جونان استان اولین سخنران این نشست صمیمی بود و گفت: همه باید بدانیم جوانان حلقه اتصال نسل امروز با آینده هستند برای شناسایی نیازهای جوانان و شناخت روحیات آنان مسئولین و افراد جامعه باید دست در دست هم داده و با شناخت این نیازها و راهنمایی آنان درصدد شکوفایی استعدادها و میدان دادن به آنها باشیم.

وی با بیان اینکه جوانان متاسفانه امروز به دنبال الگوهای صحیح نیستند؛ افزود: امروزه خانه فقط نباید به محلی برای فقط دورمانده از آسیب های محیطی شده و هماند خوابگاه شود بلکه جوان باید درباره احساسات و نیازهای خود با خانوده ها سخن گوید.

وی همپنین با انتقاد از عملکرد رسانه ها و مسئولین نیز اظهار داشت: متاسفانه در رسانه ها ما هیچ برنامه تخصصی که نیازهای جونان امروز را در قالب برنامه ای مدون به متولیان و والدین گوشزد و یادآوری نماید تولید و تدوین نشده است.

 

وی همچنین از بکارگیری نیروهای جوان بیشتر در ادارت سخن گفت و افزود: مسئولین باید نه فقط در سخن بلکه در عمل باید ثابت کنند که به جوانان اهمیت می دهند و با به کارگیری نیروهای جوان و تازه نفس به جای نیروهای در حال بازنشستگی خود این را در عمل نیز ثابت کنند.

خانم امامی همراهی و درک نیازهای جوانان، دادن فرصت به آنان واگذار نمودن مسئولین و اعتماد به جوانان، ایجاد فضای شاد و نشاط آور ارائه الگوهای موفق و صحیح را از دیگر راه های پیشنهادی خود در حوزه جوانان ذکر کرد.

 

لزوم ارتقای سطح سواد رسانه ای بانوان

طیبه بابای نماینده بانوان فرهیخته استان گفت: از دامن زن است که مرد به معراج می رود اگر خواهان سازندگی و پویایی جامعه هستنید باید زنان جامعه را توانمند بسازید.

وی آموزش پاسخ به شبهات و فن بیان را لازمه و اولویت توانمند سازی  زنان جامعه عنوان کرد و افزود: بالابردن سطح سواد رسانه ای جامعه از ملزومات است و نبودن برنامه مدون توسط متولیان فرهنگی برای فضای مجازی موجب می شود تا جوانان ما مورد هجوم فضای رسانه ای بیگانه قرار گرفته و در شناخت خوب و بد شاید دچار سرگردانی شوند،به همین دلیل باید سطح سواد رسانه ای افراد جامعه بویژه زنان و بانوان جامعه اسلامی که خانواده حول محور آنان می چرخد، ارتقا یابد.

وی در ادامه جوانان را تشنه پژوهش خواند و بر فراهم آوردن امور برای کارهای پژوهشی تاکید کرد.

 

توجه به جوانان در عمل دیده شود

 

سید شکری نماینده جامعه قرآنی کردستان نیز با بیان اینکه فلسفه تشکل های سازمان تبلیغات ارتباط حکومیت و حاکمیت با مردم است، بر استفاده و بهره گیری از نتایج و پژوهش های تحقیقات جوانان  در میدان های قرآنی و فرهنگی تاکید کرد و گفت: تاکید رهبری توجه ویژه به جوانان است اما در جامعه انگونه که از آثار و نتایج برمی آید توجه و اعتماد به جوانان را جدی نمی گیریم.

وی اظهار داشت:برخی برنامه های جامعه به اسم جوانان و نوجوانان شکل یافته اما هنوز روحیات و نیازهای عاطفی جوان در این برنامه ها ناشناخته است و بویژه باید به فاصله بین جونان با خانواده، مدرسه و جامعه توجه داشت که اگر این فاصله در حوزه دین ایجاد شود خطرناک است و با توجه به چالش های فرهنگ جدید در جامعه باید تحقیقات پژوهشی متناسب با چالش ها و آسیب های فرهنگی انجام شود.

وی بالا بردن سطح کیفی و کمی آموزش و مطابق بودن با شرایط امروز را از دیگر موارد مورد توجه برشمرد و گفت: سوالات ایجاد شده در ذهن جوانان در قالب کتب های مدون و به روز پاسخ داده شود.

 

فقر فرهنگی خانودها در جامعه برطرف شود

 

خانم پیرزهیری مدیرعامل یکی از موسسات خیریه استان با اشاره به تحت پوشش بودن 120  نفر از دانش آموزان بی بضاعت در این موسسه از نقاط حاشیه شهر اظهار داشت: موضوع اصلی ما بحث آموزش  این دانش آموزان و کمک به رشد و پروزش استعدادهایش برای آینده می باشیم.

وی که خود از جوانان و تحصیل کرده های استان بود گفت: در کنار آموز نیز همپنین بر زدودن فقر فرهنگی برخی از والدین و افراد جامعه تاکید داشته و در این راستا اقدام می شود و امیدواریم در آینده و دراز مدت دانش آموزان و افراد تاثیر گذار در جامعه پرورش یابند.

 

خواهان توجه بیشتر به تحقیقات آموزشی و پژوهشی هستیم

در ادامه جلسه کیوان نماینده  تشکل های فرهنگی و تبلیغی استان به فعالیت 110 کانون رسمی و 88 کانون فعال در استان اشاره داشت و افزود: کانون های فرهنگی در دل مردم و با مردم هستند.

این جوان کردستانی بیان کرد: استان کردستان کم نخبه و در زمینه های فرهنگی، مذهبی ،پژوهشی ندارد و خواهان توجه بیشتر و بیشتر به آموزش و پژوهش و حمایت از این فعالیت ها و تحقیقات می باشیم.

در ادامه رییس شورای هیات مذهبی استان نیز با اشاره به فعالیت 92 هزار هیات در کشور گفت: 612 هیات در استان کردستان وجود دارد که 15 هیات آن هیدات های اهل تسنن هسند و همانگونه که این مکان ها در شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی نقش داشتند امروز نیز باید مورد بی مهری قرار نگرفته و در بحث آموزش و پژوهش اولویت هیات باشند.

 

دلشاد نیز نماینده حوزه علمیه استان به استفاده از ظرفیت های حوزه وی در مدارس و دانشگاه ها به عنوان مشاورین دینی و مذهبی اشاره کرد.

 

ترویج اسلام ناب کلید طلایی و قله معارف اسلامی /جوانان به دنبال کسب تجربه باشند

 

در ادمه سخنان نمایندگان جوان اقشار تشکل ها و قشرهای مختلف حجت‌الاسلام حریزاوی که خود نیز اقشار جوان جامعه بود گفت: زمانی که برای تبلیغ دین گام برداشته می شود باید بر قله معارف اسلامی حرکت کرد و مرکز امور را بر آن قرار داد و این مرکز و ثقل امور اسلام ناب است که اگر براساس آن پیش رویم همه چیز درست می شود.

وی با بیان اینکه معارف اسلامی گسترده هستند افزود: اما باید بر روی اصل موضوع و نکات اصلی تاکید شود که آن همان اسلام ناب است، اگر اسلام ناب ترویج شود و صفات ارزشمند اسلام مورد تو جه قرار گیرد قطعا شاهد رسیدن به اهداف اسلامی و انقلابی خواهیم بود.

 

در حوزه آموزش،متواههای آموزشی و تبلیغ تاکید باید بر روی اسلام ناب باشد در آن صورت همه چیز درست است.

وی با بیان اینکه امروزه دیگر نوبت به کار تخصصی است، افزود: مثلا در حوزه زنان باید کارهای ویژه انجام شود گرچه مهارت‌های خانه داری، همسرداری، تربیت فرزندان و غیره ارزشمند و بانوان باید آن را یاد بگیرند اما اصل و اساس موضوع که بانوان باید کسب نمایند مباحث هویتی زنان است و تا این مباحث هویتی و شناخت واقعی زن صورت نگیرد آن مهارت ها نیز دیگر ارزشی نخواهد داشت.

 

معاون آموزشی پژوهشی سازمان تبلیغات اسلامی کشور در خصوص توجه به جوانان نیز اظهار داشت: سن مدیریتی پایین آمده و جونان باید با کسب تجربه در بیرون و ورزیده شدن در کار خود  موفق عمل نمایند.

وی با بیان اینکه برای انجام کار فرهنگی نباید فقط منتظر بودجه بود، اضافه کرد: همانگونه که در زمان اوایل انقلاب کار فرهنگی و قرآنی به صورت مردمی و اکنون نیز باید به صورت خودجوش؛ مردمی و جهادی کار فرهنگی انجام شود و جوانان کشور و استان امروزه نیز همانند گذشته در این امور پیش قدم هستند.

 

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر