کد خبر: 3360

تاکنون،7 درصد جمعیت استان کردستان تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته‌اند و از مزایای بیمه خدمات درمانی نیز بهره‌مندند.

به گزارش کردستان خبر، کمیته امداد امام خمینی جزو اصلی ترین نهادهایی است که پس از انقلاب تاسیس شده است ،کمیته امداد امام خمینی بعنوان نهادی انقلابی و از نوع مؤسسات ناسودبر و عام‌المنفعه ست.

 

کمیته امداد امام خمینی – قبل از انقلاب :

اساس و بنیان کمیته امداد امام خمینی قبل از پیروزی انقلاب و در سال ۱۳۴۲ گذاشته شد.

در این سال به فرمان حضرت امام تعدادی از یاران ایشان مامور شدند تا به وضع خانواده زندانیان سیاسی رسیدگی و نیازهای ایشان را مرتفع کنند.

در فاز بعدی و در سالهای ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ این فعالیت های سیر صعودی به خود گرفت.

در این سالها مبارزات مردمی به اوج خود رسیده بود و اعتصاب و تحصن فراگیر شده بود.

به همین دلیل این افراد نیز با حمایت گسترده از اعتصابیون و خانواده زندانیان سیاسی و نیازمندان جامعه فعالیتهای خود را گسترش دادند.

عده ای از این افراد هنوز جزو مسئولین فعلی کمیته امداد هستند.

 

تاسیس کمیته امداد امام خمینی :

 پیروزی انقلاب حمایت از نیازمندان در صدر برنامه ها قرار گرفت.

با پیروزی انقـلاب شکوهمند اسلامی و آغـاز فعالیت مجـدد بخش های اداری ، اقتصادی و فرهنگی کشور، لـزوم حـمایت از نیازمندان در صـدر برنامه‎های نظام قرار گرفت و دقیقاً 22 روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به عنوان دومین نهاد انقلابی در تاریخ 14 اسفند ماه 1357 ، کمیته امداد امام‌ ، با صدور حکم پرخیر و برکت و تاریخی حضرت امام خمینی‌(ره‌) برای مدت نامحدود، به منظور تحقق بخشیدن به اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی ایران و ولایت فقیه در حمایت و امداد محرومان و مستضعفان و خودکفا کردن آنان‌، تأسیس گردید.

کمیته امداد امام خمینی از بزرگترین نهادهای تامین اجتماعی است و در خدمت گروه های آسیب پذیر جامعه قرار دارد.

 

فعالیت های کمیته امداد کردستان در طول 40 ساله انقلاب

مدیرکل کمیته امداد استان کردستان نیز درباره فعالیت و اقدامات این نهاد در طول 40 ساله انقلاب اظهار داشت: در طول 40 سال اخیر تاکنون، 110 هزار نفر یعنی حدود 7 درصد جمعیت استان کردستان تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته‌اند و از مزایای بیمه خدمات درمانی نیز بهره‌مندند.

 

رسول شیخی‌زاده افزود: همچنین بالغ بر 47 هزار خانوار کردستانی کمک معیشتی دریافت می‌کنند و حدود 20 هزار خانوار یعنی 13.8 درصد از حانوارهای استان نیز در قالب تک و چند خدمتی، خدماتی غیر از کمک معیشت دریافت خواهند کرد.

 

وی گفت: هدف اصلی و رسالت نهاد کمیته امداد؛ توانمندسازی و شناسایی محرومین و مستضعفان جامعه است و در این راستا برنامه‌ریزی‌های متعددی برای ارائه خدمات، حمایت و آموزش توانمندسازی افراد در جهت داشتن زندگی شرافتمندانه توام با کرامت انسانی انجام شده است.

 

مدیرکل کمیته امداد استان کردستان با بیان اینکه امداد مسئله ایجاد اشتغال برای جوانان به‌جد در دستور کار و برنامه‌های اصلی خود قرار داده است، گفت: برای اشتغال‌زایی جوانان به ایجاد مشاغل خورد و کوچک و خانگی توجه می‌شود و در این راستا پس از شناسایی افراد مستعد تحت حمایت، نیازسنجی و آموزش حرفه مورد علاقه از طریق آموزشگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای، نسب به پرداخت تسهیلات اقدام می‌شود و در نهایت برای پایداری شغل مورد نظر توسط این نهاد نظارت مستمر صورت می‌گیرد.

 

وی ادامه داد: در طول 40 سال اخیر بیش از یکصد و 10 هزار نفر جمعیت استان کردستان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی این نهاد قرار گرفته و از خدمات این سر فصل بهره می‌برند.

 

مدیرکل کمیته امداد استان کردستان خاطرنشان کرد: همچنین برای حمایت و تسهیل ازدواج جوانان، تاکنون به 63 هزار و 454 نفر کردستانی کمک هزینه ازدواج پرداخت و جهیزیه داده شده است.

 

وی  خاطرنشان کرد: این نهاد از خانواده‌های زندانیان غیرعمد حمایت می‌کند و  این خانوارها تا زمانیکه سرپرست خانواده در زندان به سر می‌برد تحت حمایت کمیته امداد استان خواهند بود و تاکنون توانسته‌ایم زمینه آزادی و بازگشت 320 نفر زندانی غیرعمد را به آغوش گرم خانواده‌هایشان فراهم کنیم.

 

مدیرکل کمیته امداد استان کردستان بیان داشت: همچنین امداد در حوزه ساخت مسکن، تعمیرات، ارتقای وضعیت بهداشتی خانواده‌ها خدمات قابل توجهی به افراد تحت پوشش ارائه داده به طوری که در طول چهل سال گذشته 5 هزار 437 واحد مددجویی در سطح شهر و 11 هزار و 829 واحد مسکن مددجویی روستایی خرید و احداث شده است.

 

انتهای پیام/

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر