فعالیت های 40 ساله مخابرات در کردستان

کد خبر: 3364

عزم جدی دولت برابری تمامی نقاط کشور از خدمات مخابراتی و تکنولوژی های روز است.

به گزارش کردستان خبر، تلفن ثابت برای نخستین بار در سال ۱۲۶۹ هجری خورشیدی یعنی حدود چهارده سال پس از اختراع تلفن (در سال ۱۸۷۶ میلادی) در تهران بین دو ایستگاه ماشین دودی و شهر ری راه‌اندازی شد و این آغاز ورود فناوری ارتباطات به کشور بود.

 

قریب به 40 سال از شکفتن انقلاب اسلامی می‌گذرد و گذشت زمان نتایج درخشانی برای ایران رقم زده است. در مثالی آشکار می توان بخشی از دستاورد انقلاب در زمینه  ارتباطی چون تلفن و تلگراف را در قبل و بعد از انقلاب بررسی کرد.

 

طی 121 سال فعالیت تلگراف و تلفن در ایران قبل از انقلاب، تا سال 1357 تعداد مشترکین تلفن ثابت به 850 هزار و 800 نفر می رسید و تنها 312 روستا  دارای ارتباط مخابراتی بودند. پس از انقلاب برخورداری مردم از  مخابرات و خطوط تلفن ثابت و همراه، از آماری باور نکردنی خبر می داد. تعداد خط تلفن ثابت از 850 هزار مشترک به بیش از 30 میلیون افزایش پیدا کرده  و تلفن‌های همگانی از تعداد 4294 دستگاه در سال 1357 به 27 هزار افزایش یافته است.

 

مدیر مخابرات منطقه کردستان در گفتگو با کردستان خبر با بیان اینکه خدمات مخابرات مبتنی بر تکنولوژی است، به مقایسه عزم جدی نظام برای ارائه خدمات در حوزه مخابرات پرداخت و گفت: اولین تلفنی که در کشور ایجاد شد تا اولین تماس تلفنی در کردستان یک دهه به طول انجامید اما بعد از انقلاب خوشبختانه تکنولوژی های سطح کشور آن لاین و یا با فاصله زمانی بسیار کوتاه در استان ارائه می شود.

 

وی افزود: امروزه عزم نظام برابری تمامی نقاط کشور چه نقاط کم برخوردار و چه نقاط برخوردار از خدمات مخابراتی و تکنولوژی های روز است و چون بسترهای مخابراتی در واقع زیرساختی برای پیشرفت هر جامعه است لذا به شکلی برابر به تمام نقاط کشور این نگاه میشود و در حوزه مخابراتی تکنولوژی های استان قابل مقایسه با کشور و دنیا است.

 

آزاد حکمت در ادامه با اشاره به اینکه پیش از انقلاب فقط سه روستای استان دارای ارتباط مخابراتی بودند، افزود: در حال حاضر یک هزار و 601 روستا دارای ابزار مخابراتی بوده و تحت پوشش خدمات این شرکت هستند.

 

وی خاطرنشان کرد:  در سال 57 تعداد تلفن های منصوبه و مشغول به کار در کردستان پنج هزار و 55 مورد بودو  اکنون آمار تلفن های ثابت منصوبه و مشغول به کار در استان به ترتیب به حدود 582 هزار و 520 هزار مورد می باشد.

 

مدیر مخابرات منطقه کردستان گفت: در سال 94 تقریبا همزمان با کشور آخرین نسل ارتباطی موبایل با چهار سایت 4G در استان شروع شد و اکنون با 353 سایت تمام شهرستان های استان از آخرین نسل های جدیدترین تکنولوژی موبایل برخوردار هستند.

 

حکمت با بیان اینکه تاکنون چهار هزار و 600 کیلومتر شبکه فیبر نوری در سطح استان اجرا شده است گفت: یکی از پیشرفته ترین تکنولوژی های ارتباطی دنیا ftth است و هم اکنون700 مشترک در استان از شبکه فیبر نوری بهره مند هستند.

 

وی اظهار داشت: تا پایان سال 92 تعداد 9 روستای استان اینترنت پرسرعت مخابرات داشتند که اکنون این تعداد به 469 روستا و به 16 هزار مشترک روستایی رسیده است.

 

مدیر مخابرات منطقه کردستان ظرفیت اینترنت را در استان در پایان سال 92، حدود 4 STM1 اعلام کرد و افزود: الان این ظرفیت به 29 STM1 رسیده و افزایش زیادی در این حوزه صورت گرفته است

 

حکمت در پایان گفت:  706 روستای استان در سال 92 تحت پوشش خدمات همراه اول بودند و در حال حاضر 938 روستای کردستان تحت پوشش این خدمات می باشند.

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر