بعد از دوسال با زوج خیر کردستانی

کد خبر: 3391

بانوی خیر کردستانی معتقد است مهریه ضامن خوشبختی نیست و خدا به زندگی ساده بیشتر برکت می دهد.

به گزارش کردستان خبر، زمانی حرف از ازدواج به میان می آید نگاه ها به سوی مهریه های نجومی می‌رود.مهریه هایی که با ارقام چند هزار سکه ای ثبت میشود و به گمان زن خانواده اعتباری درخشان در میان فامیل نصیبش شده و از سوی دیگر توانسته پایداری و ثبات خانواده را با این چند هزار سکه تضمین کند.

 

با وجود تمام تفاسیر هستند زوج هایی جوانی که در لا به لای مهریه های نجومی و غیر قابل تصور با مهریه های خداپسندانه زیر بنای زندگی خود را بنا نهاده اند و عهد بسته اند علاوه بر آرامش وجودی خودشان،مایه آرامش روحی و روانی دیگران نیز شوند

 

فرزانه ویسی و دکتر عبدی زاده از خطه کردستان با مهریه خود سرپرستی دو کودک یتیم به مدت ده سال زندگی آغاز نمودند،مهریه ای که در همان لحظه شروع زندگی به دو کودک یتیم پرداخت شد تابااین مهریه عاشقانه و خالصانه هم دنیا و هم آخرت خود را آباد کنند.

 

این زوج مهربان کردستانی در اوج خوشحالی و آرامش خود به فکر شادکردن دل دیگران نیزبوده و در شادی خود کودکان یتیم را هم، سهیم نمایند.

 

دیدار کمپین مهربانی های کوچک به پاس این مهربانی و سخاوت بزرگ این زوج خیر بهانه ای شد تا بعد از دوسال سراغی از آنها گرفته و به گفتگو با خانم ویسی بپردازیم.

 

وی خیلی ساده و دلنشین به سوالات خبرنگار کردستان خبر را پاسخگو بود.

خانم ویسی بعد از دوسال از این کار خیر بیشتر برایمان بگویید؟ من اعتقاد داشتم و دارم که مهریه ضامن خوشبختی نیست و مهریه ام را همچنان که می دانید سرپرستی دو کودک یتیم قرار دادم و اکنون نیز بعد از گذشت دوسال دعای خیر همین بچه ها بدرقه راه من تا کنون بوده است و برکت خوشی ،خوشبختی و آرامش به زندگی من و همسرم آورده است.

فرزانه خانم چطور شد که به فکر چنین کار افتادید آیا از قشر مرفه بودین و همچین کاری به ذهنتان رسید؟ راستش من در یک خانواده 6 نفری در شهرستان بیجار و مادری و پدری مهربان که پدرم کاری ساده بودند زندگی می کردم حالا مرفه بودن را خودتان قضاوت کنید. پدرم از همان زمان نیز به کمک به فقرا و یتیمان توجه خاصی داشت قلکی در خانه بود و ما به توصیه پدر مبلغ پس انداز شده را صرف کارهای خیر می کردیم و همین خاطره دوران کودکی جرقه ای در ذهن من شد تا مهریه ام را صرف امور خیریه و در راه رضای خدا و آرامش خودم انجام دهم.

مهریه شما؟

این نوعروس بیجاری درباره مهریه‌اش اینگونه می‌گوید: مهریه من فقط سرپرستی 2 کودک یتیم به مدت 10 سال و پرداخت ماهانه مبلغی به این کودکان است که البته در طول این زمان مبلغ پرداختی بیشتر خواهد شد هرچند تا زمانی که این دو کودک نیاز داشته باشند و روی پای خود بایسند همراهی ما با آنها ادامه دارد و منوط به زمان خاصی نیست.

با آنها رفت و آمد دارید؟

این دو کودک پدرشان را از دست داده اند و بیشتر بله با مادر آنها در ارتباطم و مشکلات مادی ؛ تحصیلی و درد دلهای خود را با من بازگو می کند و من نیز سعی می کنم با او همراهی و نمایم و با کودکان نیز در ارتباط هستیم.

این کودکان را چگونه انتخاب کردید و ملاکتان چه بود؟

راستش من بعد از فارغ التحصیلی بسیار از نظر روحی ناامید بودم و بعد از سرکار رفتن و مشغول شدن در خانه بهداشت روستایی در یکی از روستاهای بیجار دوری از خانواده من را بسیار آزاد داده و هربار مجبور بودم به روستایی روم و این کار بسیار برایم سخت و به خاطر دوری از خانواد ه شرایط روحی خوبی نداشتم اما اتفاقی در زندگی من افتاد من با رفتن به روستها هر بار دانش آموزانی را می دیدم که با لباس یا کفش کهنه به مدرسه می رفتند و این برایم بسیار سخت بود؛ به فکر فرو رفتم شاید خدا من را وسیله ای برای این بچه های قرار داده تا خوشحالشان کنم و بتوانم حداقل به درد مشکلاتشان بخورم همان لحظه نیت کردم که کمکشان کنم و با وجود اینکه حتی اولین حقوقم را نگرفته بودم با کمک همکاران و دوستان تا اول مهر همان سال 4 میلیون تومان جمع آوری و برای بچه های روستا توانست کمک خوبی باشد.

خاطره ای از دوران کودکی تان دارید؟ راستش حقوق پدرم من طوری بود که پنجم هرماه آن را دریافت می کرد و من حسرت اول روز مدرسه رفتن هنوز بر دلم است و شاید خاطره ای است که من بیشتر کودکان را درک کنم و همیشه با کمک همکاران و خیرین جمع آوری کمک ها از شهریورماه آغاز شده تا درحد توان آنها به مدرسه رفته و با تحصیلات و پشتکار خود آینده سازان خوبی برای کشور شوند و من 6 خواهر و برادرم که همه تحصیلات عالیه داریم هرچه داریم را از برکت وجود پدر و مادر عزیز خود داریم که همیشه بر فداکاری به فکر همنوع بودن و درس خواندن تاکید داشتند.

 

اکنون کجا مشغول به کار هستید؟ مرکز خدمات بهداشت یکی از روستاهای بیجار قرار چند سال آینده به شهرستان یا استان منتقل شوم و شوهرم هم در تهران. 

پس حتما مراسم ازدواج آنچنانی و تجملاتی و جهیزیه آنچنانی داشتید؟ با خنده جوابمان را می دهد خدارا شکر دوسال از زندگی ام گذشته و راضی ام آرامشی دارم که از همه چیز برام مهمتر است و همین کافی است شاید باورتان نشود نصف هزینه مراسم عروسی صرف خرید جهیزیه برای زوج جوانی شد و به مهمانان درجه یک شامی داده شده البته به قول شما نه در مجلس انچنانی بلکه ساده و خودمانی، نه فیلمبرداری انچنانی و نه کلیپ آنچونانی.(باخنده) با وجود اینکه سراغ دارم کسانی که فقط چند ده مییلون فقط خرج مراسم عروسی و فیلمبرداری شان می شود؛  آلبوم ساده ای داریم و با عکس های برای خاطره. من این چیزها برایم دغدغه نبود.

 

اکنون بعد از دوسال حسرت آن را نمی خورید چرا مراسم مجلل و عروسی مفصل نگرفته اید؟

باور کنید اصلا حتی یکبار هم به آن فکر نکرده ام آدم هرچقدر دنبال تجملات و حرف مردم باشد سیر ناپذیر میشود و هرروز چیزهای بیشتر و حرص و ولعش به مادیات بیشتر می شود در صورتی که آرامشی که در سادگی و قناعت است در هیچ تجمل و بریز به پاشی پیدا نمی شود.

شاید بگوید این شعار است ولی من در زنگی به آن رسیده ام و شکر خدا جهیزیه ای هم در خور خانواده در حد متوسط با کمک پدر و حقوق خودم جور شدو در فکر مارک آنچنان و قیمت فلان جور نبودم.

 

آیا در امورات خیر خود با نهادی همکاری می کنید؟ ایتدا فقط خودم بچه ها را شناسایی و با کمک همکاران به انها کمک میشد بعد از  آن به بنیاد خیریه مهرآفرین گروس که مسولیتش را خانم معلم بیجاری که همه با ان آشنایی دارند برای کمک به دانش آموزان و کودکان زیر 18 سال معرفی شدم و با کمک های مادی و یا معرفی دانش آموزان نیازمند به این موسسه با آنها همکاری می کنم .

 

حرف شما برای کسانی که ازدواج را سخت و دشوار می گیرند.

به نظر من هرکس زندگی خود را معنوی و آسان بگیرد خدا نیز به زندگیش برکت داده و مشکلات برایش آسان می شود برادرم که حق التدریسی بود به توصیه پدرم ازدواج کردو خداراشکر با ازدواجی ساده و فارغ از تجملات مشکلاتش نیز حل شده و زندگی خوبی را دارد. حرف من این است زندگی را سخت نگیرید خدا نیز کمک می کند تا مشکلات و سختی ها یکی یکی کم شود این خود ما هستیم که با توقعات نابجا و سخت گیری ها کار را مشکل می کنیم همه جوانان می توانند با انتخایب های آگاهانه و عاقلانه و همراهی خانواده ها و دوری از سختگیری و تجملات زندگی همراه با آرامش و معنویت را داشته باشند.

وی در پایان گفت: جوانای ما باید زندگی خود را بدون آلایش و دور از هر گونه زرق و برق و تجملات شروع کننند و مطمن باشند مهریه و جهیزیه‌های سنگین هیچ‌گاه ضامن خوشبختی دوام  زندگی نیست؛ این آرامش و معنویت الهی است که به زندگی آدم برکت می دهد.

 

یادمان باشد، مهریه‌های سنگین و تشریفات و تجملات در جهیزیه و عقد و عروسی از موانع ازدواج جوانان است و هیچ گاه خوشبختی نمی آورد.

 

البته بازهم یادمان باشد ما از این جوانان در استان کردستان کم نداریم نمونه اش  ۲ کتابدار کتابخانه «زانیاری» روستای سردوش شهرستان مریوان آیین عقد و عروسی خود را در کتابخانه روستا برگزار کردند و بخشی از هزینه های عروسی خود را صرف خرید کتاب برای کتابخانه روستا و بخش دیگر را به موسسه ای که کودکان یتیم را تحت پوشش قرار می دهد، اهدا کردند.اینار شاید سرغ آنها رفتیم.

 

به امید اینکه چنین کارهای خیرخواهانه ای در جامعه ما نهادینه شود.

امیدواریم نوبت بعدی شما باشید....

 

گزارش از رویا زندی

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر