کد خبر: 3424

بر اساس تصویب نامه ۱۷دی۹۷ هیئت وزیران برای ارتقاء معیشت مرزنشینان دو مصوبه داشت.

به گزارش کردستان خبر، طرح معافیت‌های جدید ویژه بازارچه‌های مرزی برای ساکنان شعاع ۲۰کیلومتری مرز که دارای کارت الکترونیکی مرزنشینی هستند در مرز استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و هرمزگان اجرا می‌شود.

شهریار حیدری شهریار حیدری امروز در نشستی خبری درباره تسهیلات و تدابیر وزارت کشور برای معیشت مرزنشینان، گفت: وزارت کشور با دو رویکرد حمایت از تولید داخل و همچنین ارتقای معیشت مرزنشینان همواره تلاش دارد بتواند خدماتی به مردمان مناطق مرزنشین ارائه کند.

وی با اشاره به اجازه ورود ۴۸ قلم کالا توسط مرزنشینان و شرکت‌های تعالی مرزنشین، افزود: همچنین پیش از این، اقلام خوراکی ۷۰ درصد و اقلام غیرخوراکی ۳۰ درصد معافیت از پرداخت هزینه ورود داشتند که با پیگیری‌های انجام شده و حمایت برخی از دستگاه‌های دیگر در تاریخ ۲۴ بهمن ماه دولت موافقت کرد تا اقلام خوراکی تا ۱۰۰ درصد و غیرخوراکی تا ۵۰ درصد معافیت ورودی برخوردار باشند.

 

در این رابطه حسین فیروزی معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان گفت: بر اساس تصویب نامه ۱۷دی۹۷ هیئت وزیران برای ارتقاء معیشت مرزنشینان دو مصوبه داشت که بر اساس مصوبه اول واردات ۴۸قلم موادخوراکی و غیرخوراکی برای واردات مرزنشینان و شرکت‌های تعاونیمرزنشینی اعلام شد.

 

فیروی گفت: همچنین بر اساس مصوبه اول، ۸قلم از این اقلام خوراکی از تخفیف ۱۰۰درصدی حقوق گمرکی برخوردارند و اقلام غیر خوراکی لیست شماره یک پیوست تصویب نامه، ازتخفیف ۵۰درصدی حقوق گمرک برخوردارند.

 

معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان گفت: مصوبه دوم هم در مورد مجاز بودن ۱۰۰قلم کالا در بازارچه‌های مرزی است.

 

وی گفت: این تصویب نامه به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های کشور، سازمان صنعت و معدن و تجارت، سازمان اقتصادی و دارایی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصویب شده است.

 

فیروزی خاطرنشان کرد: علاوه بر ۴۸قلم کالا که معاف از ورودی بود، ۱۰۰قلم کالا از پرداخت سودبازرگانی معاف است که شامل ۴قلم خوراکی و ۹۶قلم غیر خوراکی است که این ۱۰۰ قلم کالا درهمه بازارچه‌های موقت مرزی برای واجدان شرایط، مشترک و یکسان است.

 

وی خاطرنشان کرد: این ۱۰۰قلم کالا از بین یک هزار و ۳۳۹قلم کالای ممنوع وارداتی در مرداد۹۷ مستثنی شده اند و مستثنی کردن این ۱۰۰قلم کالا و ورود آن صرفا از بازارچه هایموقت مرزی برای کمک به ارتقاء معیشت و تأمین درآمد ساکنان مرزی لحاظ شده است.

 

فیروزی گفت: برای هر سرپرست خانوار (خانوار ۴نفره) به ازای هر نفر ۷۰۰هزار تومان در ماه و در سقف دو میلیون و ۸۰۰هزار تومان معافیت از سود بازرگانی که بخشی از آن برای تاجر انتقال دهنده کالا از مبدا به مقصد و بقیه هم مستقیماً به حساب کارت الکترونیکی که در اختیار مرزنشینان است وارد می‌شود.

 

معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان تصریح کرد: مصوبات قبلی بازارچه‌های موقت مرزی برای واردات کالا‌ها نیاز به ثبت سفارش نداشت، اما در مصوبه جدید واردات کالا‌ها منوط به ثبت سفارش و تأیید منشاء ارز و رعایت استاندارد‌ها و ضوایط و مقررات بهداشتی و قرنطینه‌ای است.

 

فیروزی گفت: همچنین در تصویب نامه جدید واردات کالا‌های مشمول تسهیلات این آئین نامه منوط به داشتن نمایندگی مجاز در داخل کشور است و این دو تبصره هم برای حمایت از تولید داخلی و رعایت حقوق مصرف کنندگان در تصویب نامه جدید لحاظ شده است.

 

لایحه ۱۰ ساله شدن اعتبار گذرنامه‌ها در راه دولت

مدیر کل امور مرزی همچنین به موضوع گذرنامه نیز اشاره کرد و گفت: بنا داریم مدت زمان اعتبار گذرنامه‌ها را در چارچوب یک لایحه به دولت تقدیم کنیم تا از ۵ سال به ۱۰ سال با نظر وزیر ارتقا دهیم. ضمن این که در سال جاری اگر گذرنامه شخصی مفقود می‌شد حداقل ۶ ماه زمان نیاز داشت گذرنامه المثنی صادر شود، اما در چارچوب ظرفیت ستاد گذرنامه که دبیری ستاد به عهده مدیر کل مرزی است این زمان را به ۲۰ روز کاهش دادیم که با استقبال عمومی نیز مواجه شد.

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر