تاکید مسولان در همایش سواد رسانه‌ای فضای مجازی سالم در سنندج

کد خبر: 3466

آموزشی سواد رسانه ای که با موضوع فضای مجازی سالم، مفید و ایمن در سنندج برگزار شد.

به گزارش کردستان خبر، در عصر حاضر فضای مجازی و اینترنت در تمامی ابعاد زندگی فردی و اجتماعی با سرعت وصف ناپذیری در حال گسترش و نفوذ است.

این مقوله مهم نیازمند آشنایی و آموزش بیش از پیش اقشار مختلف جامعه با این فن آوری نوین و تآثیر گذار است و فرهنگ سازی و مهیا نمودن بستر مناسب برای بهره مندی عموم مردم نیز در گرو همکاری گسترده وبه موقع مدیران و کارشناسان فعال حوزه رسانه و اینترنت است.

 

فضای مجازی سالم، مفید و ایمن؛ فضایی است متشکل از شبکه‌های ارتباطی که در آن محتوا و خدمات مفید در چارچوب مبانی و ارزش‌های اسلامی و قوانین و مقررات کشور ارائه می‌شود و کاربران می‌توانند براساس ویژگی‌های جمعیتی (از قبیل سن٬ جنس٬ شغل و تحصیلات) از محتوا و خدمات موردنیاز بهره‌مند شوند و حتی‌الامکان در برابر محتوا و رفتارهای آسیب‌زا محفوظ بمانند.

هدف توسعه فضای مجازی سالم٬ مفید و ایمن؛ ایجاد و توسعه داوطلبانه٬ مشارکتی و قابل مدیریت «فضای مجازی سالم٬ مفید و ایمن» در جهت:

الف) تولید و توزیع محتوا و خدمات سالم٬ مفید و ایمن موردنیاز؛

ب) ممانعت از نشر محتوا و خدمات مضرّ و ناسالم و ناایمن.

 

در همین راستا نشست هم اندیشی وآشنایی با قوانین و مقررات تدوین شده در این حوزه تحت عنوان "همایش سواد رسانه‌ای و فضای مجازی سالم، مفید و ایمن" با حضور مدیران محترم کانال ها، پایگاه‌های خبری و اطلاع رسانی و مدیران مسئول نشریات محلی و سخنرانی مسئولان و اساتید ارتباطات دانشگاه های تهران امروز در مجتمع فجر سنندج برگزار شد.

 

حسین خوش اقبال در این مراسم اظهار داشت: به موازات انقلاب، فناوری اطلاعات، ظهور شبکه های تلویزیونی، ماهواره ای، اینترنت و ظهور رسانه های اجتماعی به عنوان یک مثلث، رسانه های قبلی و سنتی را به چالش کشید.

وی افزود: ایرانیان علاقه زیادی به استفاده از فضای مجازی از خود برای برقراری ارتباطات گسترده و تبادلی نشان داده‌اند و می‌توان گفت: فضای مجازی در صنعت رسانه‌ای رویکرد جدیدی را به وجود آورده است.

وی خاطر نشان کرد: از مهمترین معایب فضای مجازی آن است که برخی کاربران با هویت نامعلوم و جعلی وارد آن می‌شوند و شرایط را برای برخی افراد سودجو و کج‌رفتار مهیا کرده و به ترورشخصیتی و شایعه‌پراکنی دامن می‌زند و ناخواسته‌ عده‌ای دامنگیر آن می‌شوند.

معاون سیاسی امنیتی استانداری کردستان گفت: وظیفه همه ما علام کرد: چه به عنوان مخاطب و چه به‌عنوان خبرنگار افزایش سواد رسانه‌ای است و از توانایی درک و تجزیه و تحلیل انواع پیام‌های رسانه‌ای و تشخیص پیام‌های درست و باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: خبرنگاران هم وظیفه دارند برای درک درست از واقعیات جامعه، اطلاع رسانی درست به مردم و پرچمداری در مقابله با مفاسد اقتصادی تلاش کنند.

خوش اقبال افزود: در حاکمیت اسلامی اخلاق مقدم بر سیاست است و رعایت اخلاق در مطالب انتقادی موجب اصلاح امور و کاهش ناهنجاری ها در فضای مجازی و رسانه ای می شود.

 

رسانه ها در راستای مبارزه با فقر و فساد و تبعیض باشند

محمود الله‌مرادی نیز اظهار کرد: اگر همه به قوانین استفاده از فضای مجازی توجه کنند رسانه نیز به کارکردهای خود دست می‌یابد.

وی گفت: مطبوعات باید چشم بینای نظام جمهوری اسلامی برای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای مبارزه با فقر و فساد و تبعیض باشند.

الله‌مرادی تاکید کرد: مطبوعات بجای این موارد باید دست روی کسانی بگذارند که به اموال بیت‌المال دست‌درازی می‌کنند و یا اطرافیان خود را بجای جوانان تحصیلکرده استخدام می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: هرجا که افراد منافع خود را بر دیگری ترجیح دهند فساد روی می‌دهد و مسؤولان باید بدانند که خادم و نوکر مردم هستند و نباید مردم را نادیده بگیرند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان با بیان اینکه اگر مطبوعات نباشند کارکرد مسؤولان نمود نخواهد یافت، یادآور شد: امروز تفاوت بین مردم و مسؤولان تفاوت بین زمین و آسمان است و مطبوعات باید نقش خود را در راستای از بین بردن فساد و پارتی‌بازی و رانت‌خواری ایفا کنند.

الله‌مرادی افزود: امر به معروف به معنای نظارت همگانی است و قانون محکمی در این راستا وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی عنوان کرد: مطبوعات باید پُلی باشند برای انسان‌هایی که به مسوولان دسترسی ندارند و دردمند هستند چرا که امر به معروف اصلی، این است که مشکلات جامعه را به مسوولان برسانیم.

 

فراهم شدن فضای مطالبه گری مردم از مسئولان

حجت الاسلام روح الله میرزایی گودرزی؛جنگ رسانه ای فقط مربوط به امروز نیست و در ادوار مختلف تاریخ به شیوه های مختلف وجود داشته و همچنان نیز ادامه دارد.

 

معاون دولت بر مردم ستاد امر به معروف و نهی از منکر افزود: ما ستاد امر به معروف و نهی از منکر و عفاف و حجاب و زکات نیستیم بلکه ستاد احیای این فرائض الهی در جامعه اسلامی هستیم.

وی با اشاره به اینکه 27 دستگاه رسالت مربوط به عفاف و حجاب را در جامعه بر عهده دارند، گفت: در میان دستگاه های مسئول، آخرین دستگاه نیروی انتظامی است که در جامعه ما فعالیت ها به جای اینکه از دستگاه های نخست شروع شود از آخرین دستگاه آغاز می شود و این روند باید اصلاح شود.

معاون دولت بر مردم ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با بیان اینکه کار اساسی ما مطالبه گری از مسئولان است، افزود: می طلبد فضایی که مردم از مسئولان مطالبه کنند را در جامعه فراهم کنیم.

حجت الاسلام میرزایی گودرزی بزرگترین منکر را گلوگاه فساد اعلام کرد و یادآور شد: به فرموده مقام معظم رهبری اولویت نخست کشور جلوگیری از فساد سیستمی و اداری است.

 

پنل تخصصی سواد رسانه ای با سخنرانی:

دکتر حمید ضیایی پرور مدیرکل دفتر مطالعات و تحقیقات رسانه ها

دکتر محمد رحمتی معاون مدیرکل رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد

دکتر خسرو سلجوقی مشاور وزیر ارتباطات از دیگر برنامه های این همایش یک روزه بود.

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر