نسبت به سال قبل

کد خبر: 3494

مرکز آمار ایران؛ بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان کردستان (٥٢.٥ درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم (٣٥.٣ درصد) است.

به گزارش کردستان خبر، مرکز آمار ایران شاخص نرخ مصرف‌کننده به تفکیک استان در بهمن ماه سال ١٣٩٧ را منتشر کرد.

کل خانوارها

در بهمن ماه ١٣٩٧ عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور (١٠٠=١٣٩٥) به ١٥٨.١ رسید که نسبت به ماه قبل٢.٢ درصد افزایش نشان می­ دهد.

در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان یزد با ٣.٥ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان هرمزگان با ١.٦ درصد افزایش است.

 

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور (٤٢.٣ درصد) است که بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان کردستان (٥٢.٥ درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم (٣٥.٣ درصد) است.

 

یعنی خانوارهای ساکن استان کردستان به طور متوسط ١٠.٢ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای ساکن استان قم به طور متوسط ٧.٠ درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به بهمن ١٣٩٦ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

 

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ١٣٩٧ برای خانوارهای کشور به عدد ٢٣.٥ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان لرستان (٢٧.٩ درصد) و کمترین آن مربوط به استان­ کرمان (١٨.٨ درصد) است.

 

شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استان‌ها در بهمن ماه ٩.١ درصد است که نسبت به ماه قبل ٠.٦ واحد درصد افزایش نشان می‌­دهد.

 

خانوارهای شهری

 

در بهمن ماه ١٣٩٧ عدد شاخص کل برای خانوارهای شهری (١٠٠=١٣٩٥) به ١٥٧.٣ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.١ درصد افزایش نشان می‌­دهد.

 

در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به استان بوشهر با ٣.٥ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کرمان با ١.٠ درصد افزایش است.

 

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور(٤١.٥ درصد) است که بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان کردستان (٥١.١ درصد) و کمترین آن مربوط به استان هرمزگان (٣٤.٧ درصد) است، یعنی خانوارهای شهری ساکن استان کردستان به طور متوسط ٩.٦درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای شهری ساکن استان هرمزگان به طور متوسط ٦.٨ درصدکمتر از میانگین کل کشور نسبت به بهمن ١٣٩٦ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده ­اند.

 

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ١٣٩٧ برای خانوارهای شهری به عدد ٢٣.٤ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان ایلام (٢٨.٢ درصد) و کمترین آن مربوط به استان هرمزگان (١٩.٣ درصد) است.

 

شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استان‌ها در بهمن ماه ٨.٩ درصد است که نسبت به ماه قبل ١.٠واحد درصد افزایش نشان می­ دهد.

 

خانوارهای روستایی

در بهمن ماه ١٣٩٧ عدد شاخص کل برای خانوارهای روستایی کشور (١٠٠=١٣٩٥) به ١٦٢.٩رسید که نسبت به ماه قبل ٢.٨ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی مربوط به استان­ کرمان با ٦.١ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان زنجان با ١.٥ درصد افزایش است.

 

درصد تغییر شاخص کل خانوارهای روستایی نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ٤٦.٧ درصد است که بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای روستایی مربوط به استان کردستان (٥٧.٤ درصد) و کمترین آن مربوط به استان هرمزگان (٣٨.٣ درصد) است، یعنی خانوارهای روستایی ساکن استان کردستان به طور متوسط ١٠.٧ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای روستایی ساکن استان هرمزگان به طور متوسط ٨.٤ درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به بهمن ١٣٩٦ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

 

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ١٣٩٧ برای خانوارهای روستایی کشور به ٢٤.٢ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان چهارمحال وبختیاری (٢٩.٥ درصد) و کمترین آن مربوط به استان کرمان (١٧.٣ درصد) است.

 

شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استان‌ها در بهمن ماه ١٢.٢ درصد است که نسبت به ماه قبل ٠.٧ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

تیم اقتصادی و اجرایی دولت در کردستان ضعیف عمل می‌کند

 

منصور مرادی در گفت‌وگو با تسنیم، در واکنش به اینکه بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه ایران با عدد 52.5 درصد مربوط به استان کردستان است، اظهار داشت: متأسفانه تورم و گرانی در کردستان نسبت به سایر استان‌های کشور بسیار بیشتر است.

وی دلیل تورم بالا در استان را ناشی از نبود واحدهای تولیدی، صنایع‌تبدیلی، ضعف تیم اقتصادی دولت، تصمیم‌گیری و سوءمدیریت مدیران در سطح استان دانست و افزود: تیم اقتصادی و اجرایی دولت در کردستان ضعیف عمل می‌کند و مقصرند و شرایط کنونی روزبه‌روز بدتر می‌شود.

نماینده مردم شهرستان‌های مریوان و سروآباد در مجلس دلیل دیگر تورم بالا در استان را ناشی از کم‌کاری نمایندگان عنوان و تصریح کرد: نمایندگان کردستان در مجلس هم در تداوم صدرنشینی کردستان در تورم مسئول و مقصرند اما در این‌باره پیگیر و طرح‌سؤال می‌کنیم.

 

دستگاە قضا با گران فروشان قاطعانه برخورد کند

بهمن مرادنیا در نوزدهمین جلسه تنظیم بازار استان؛ وظیفه مدیران را درقبال مردم سنگین دانست و گفت: وجود هر نوع ناهماهنگی و عدم تعادل در بازار نشان این است که یکی از دستگاه های مسئول به وظایف خود درست عمل نمی کند، لذا ضرورت دارد همه دستگاه های متولی امر بازار با حساسیت بیشتر به وظایف خود عمل کنند.

مرادنیا در ادامه سخنان خود با انتقاد تند از اصناف و بازاریان استان برای عدم تمایل به برپایی نمایشگاه های عرضه مستقیم کالا گفت: مردم حق دارند از نمایشگاه های عرضه مستقیم کالای با کیفیت و با قیمت مناسب بر خوردار شوند.

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر