اختصاصی کردستان خبر/پشت پرده گرانی در کردستان از زبان مردم

کد خبر: 3506

امروزه مردم استان از افزایش نرخ برخی کالا و در دست گرفتن انحصار محصول توسط افراد خاص خبر می دهند.

به گزارش کردستان خبر، همین هفته گذشته بود که مرکز آمار ایران شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان در بهمن ماه سال ١٣٩٧ را منتشر کرد و استان کردستان رکورد زد.

تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای کشور در بهمن ماه به ٤٢.٣ درصد رسید؛ بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان کردستان با ٥٢.٥ درصد و کمترین آن مربوط به استان قم با ٣٥.٣ درصد است؛ این گزارش مرکز آمار کشور بود نه سیاه نمایی و نه دروغ بعد از آن بود که همه به تکاپو افتادند.

نمایندگان مردم و استاندار کردستان ‌واکنش نشان دادند.

منصور مرادی نماینده مردم مریوان در مجلس در واکنش به اینکه بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه ایران مربوط به استان است، گفت: تیم اقتصادی و اجرایی دولت در استان مقصر صدرنشینی کردستان در تورم هستند.

وی دلیل دیگر تورم بالا در استان را ناشی از نبود واحدهای تولیدی، صنایع‌تبدیلی، ضعف تیم اقتصادی دولت، تصمیم‌گیری و سوءمدیریت مدیران در سطح استان عنوان کرد و افزود: نمایندگان کردستان در مجلس هم در تداوم صدرنشینی کردستان در تورم مسئول و مقصرند اما در این‌باره پیگیر و طرح‌سؤال می‌کنیم.

 

استاندار کردستان نیز در نوزدهمین جلسه تنظیم بازار استان خواستار برخورد قاطع دستگاه قضایی با متخلفان وگران فروشان در آستانه عید نوروز و نظارت بیشتر بر بازار شد.

محمد دره وزمی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان نیز گفت: فشار اقتصادی وارده بر مردم قابل درک است وما تاجایی که در توان داشته باشیم نظارت هایمان را افزایش خواهیم داد.

 

بالواقع دلیل این گرانی و تورم بیش از حد در استان چیست و آن را باید در کجا جستجو کرد ما البته به برگزاری جلسه همانند مسئولین اکتفا نکردیم و به میان بازار و مردم رفتیم حتما میشد دلیل این گرانی ها را جستجو کرد.

با تحقیقات میدانی و جستجو از اصناف و بازاریان شروع کردیم و به نتایج یکسان و مشابه مشترک رسیدیم.

اولین سوال ما از بازرایان کسبه و مردم درباره کالاهایی که بیشترین گرانی را داشت بود: که همه آنها بر این کالا بیشتر تاکید داشتند گوشت؛ قند، شکر خشکبار ، لاستیک سیگار؛ باتری خودرو بود.

 

بله این کالاها در استان کردستان به نرخ و قیمتی بالاتر از سایر استانها به فروش میرسد اما واقعا چرا در ادامه بررسی ها همه به یک نتیجه میرسیدم و آن انحصار و شاید به زبان ساده تر مافیای کوچک راه اندازی شده توسط افرادی که پخش انصاری یک محصول از فلان کارخانه در یک شهر و استان دیگر را به عهده گرفته بودند و بادادن رشوه به فلان کارخانه دار در فلان استان می خواهند تا فقط خود او تنها نمایندگی استان برای آن محصول باشد. چیزی که بر اساس پیگیری های ما اصلا در استانهای دیگر سابقه نداشته بله اصلا اینگونه نبود که فقط یک نفر ویژه تنها انحصار و نمایندگی استان خودش باشد حداقل دو یا چند نفر مسئول این کار بود اما چرا در استان کردستان آنهم در کالاهای ویژه و حساس انحصار و ویژه نمایندگی آن محصول در اختیار یک نفر است و هروقت و هرجا بتواند قیمت ها را بالا و پایین ببرد.

برای روشن تر شدن قضیه باید بگوییم که

یکی از رایج­ترین انواع روابط تجاری بین افراد زمانی شکل می­‌گیرد که یک نفر که تولید کننده یا وارد­کننده یک کالاست، تمایل دارد، آن کالا در منطقه دیگری (شهر یا کشور دیگر) نیز به فروش برسد. برای اینکار یک راه این است که خودش مستقلاً کالاهای (یا حتی خدمات) خود را به آن منطقه رسانده و به خریداران احتمالی بفروشد؛ این­کار در دنیایی که روابط تجاری ساده و به سهولت انجام می­گرفت ممکن بود، اما در شرایط فعلی چندان معقول و ممکن به نظر نمی­رسد، فلذا راه حل صحیح آن است که فرد صاحب کالا یا ارائه دهنده خدمات، با فردی دیگر که قابلیت و امکانات فروش این کالاها در منطقه مقصد را دارد (اعم از امکانات فیزیکی مانند محل کسب و کار و نیروی انسانی و یا دانش فنی مانند تبلیغات و بازاریابی)، توافق نموده و آن شخص از جانب وی و به نمایندگی از او، اقدام به فروش کالاها در محل مورد نظر نماید.

تا اینجای کار بسیار هم خوب است اما قضیه زمانی نگران کننده است که همان یک نفر به دلیل نداشتن رقیب هرجور که بخواهد قیمتها را بالا و پایین و زندگی را به کام مردم تلخ نماید.

 

چارلز عیسوی، پژوهشگر تاریخ اقتصادی خاورمیانه و شمال آفریقا چهار محدوده عمده را مانع از صنعتی شدن خاورمیانه می داند که از جمله این محدوده ها عقب ماندگی در دیگر بخش های اقتصادی حمل ونقل، نیرو، کشاورزی و غیره است که باعث لطمه به صنعت می شود؛ انحصار در بازار داخلی از جمله عوامل دیگری در این پژوهش است که نویسنده کتاب آن را موجب از بین رفتن هرگونه انگیزه کارآیی می داند.

 

بله دقیقا درست است زمانی که انحصار کالای فقط در اختیار یک نفر است دیگر مغازه دار نمی تواند آن را با همان کالای مشابهه مقایسه کند و نظر دهد آیا کالای فلان جنس بهتر است یا گرانتر است و در صورت لزوم خریداری نکند اما زمانی که فقط انحصار کالا در دست فرد خاصی است ؛ دیگر خریدار اجازه انتخاب ندارد یا بهتر بگوییم مجبور به خرید است.

 

حتی افرای از اصنفاف در این گفتگو می گفتند اگر هم کسی به فلان کارخانه که همین کالا را تولید می کند برود و بخواهد مستقیما کلا بخرد و خود برای فروش بیاورد همان کارخانه به لیل تبانی و یا بهتر است بگویم ساخت و پاخت همان یک نفر با وی از فروش کالا به سایرین خودداری می کند.

 

فروشنده ای دیگر می گفت: آخر تا چه میزان این افراد که حق انحصاری را در اختیار خود قرار می دهند می توانند بی انصاف و از خدانترس باشند و آیا واقعا ارگان دولتی و امنیتی نمی تواند پیگیری کند تا روز به روز بیشتر به مردم فشار نیاید؟

 

واقعا راست میگفت واقعا مسئولین ما دارند به کجا می روند واقعا مسئولین استانداری، نمایندگان مردم در مجلس و صنعت و معدن و دیگر مسئولین امنیتی واقعا توان برخورد با آنها را ندارند؟ پس چرا چاره ای نمی اندیشند تا مدت مسئولیت و خدمت به مردم را به نحو احسن انجام دهند.

 

احمدی یکی دیگر از بازاریان استان در پاسخ سوال ما که کدام محصولات در انصار یک نفر در کردستان هستند گفت: مثلا نمایندگی شرکت قند کاترین در استان فقط در دست یک نفر است و یا حتی سیگار در استان کردستان فقط یک نمایندگی دارد و یا باتری خوردو در استان نیز فقط یک نمایندگی دارد و هرجور دلشان بخواهد و به میل خود اجناس را میفروشند در حالی که در استانی همانند کرمانشاه حداقل دو یا سه نفر نمایندگی یک محصول را برعهده دارد و خریدار با مقایسه کردن قیمت می تواند انتخاب نماید و قیمتها بالاتر نرود.

 

با نمایشگاه های بهاره موافق نیستیم/نمایشگاه های بهاره موجب بالا رفتن قیمت ها و عرضه اجناس بنجول می شود

 

برپایی نمایشگاه های بهاره بهانه ای شد تا با بازاریان و کسبه در این مورد نیز به گفتگو بنشینییم

زیرا محمدبختیار خلیقی در گفت و گو با ایرنا از برگزاری نمایشگاه فروش بهاره از 20 تا 29 اسفند در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی سنندج خبر داده و گفته بود بر اساس دستور استاندار کردستان در نوزدهمین جلسه ستاد تنظیم بازار و به منظور فراهم آوردن شرایط خرید مناسب برای مردم این نمایشگاه برگزار می شود.

 

آیا برگزاری همچین نمایشگاه هایی موجب فراهم شدن شرایط خرید مناسب است یا خیر؟ جواب این سوال را نیز از شهروندان عبوری و کسبه جویا شدیم.

آقا اسماعیل یکی از اصناف گفت: برگزاری چنین نمایشگاه های اگر براساس اصول و قواعد مبنا شود بسیار هم راهگشا و خوب است اما بخش خصوصی این نمایشگاه را در مثلا 30 یا 40 غرفه برپا می کند و هزینه اجاره هر غرفه نیز حدود هفتصد هزار تومان یا یک میلیون است که با توجه به برگزاری یک هفته تا ده روز این نمایشگاه برای فرد بازاری و کاسب کار؛  درآمد و سودی ندارد تا غرفه را اجاره کند.

 

اجناس عرضه شده در نمایشگاه های بهاره نیاز بازار و مشتری نیست

 

وی ادامه داد: اکثر غرفه ها به فروشنده های شهرهای دیگر اجاره می شود و آنها نیز محصولات  و سوغات شهر خود را عرضه می کنند و با توجه به این این محصولات عمده شهر خود است به نظر شهروندان استان این قیمتها پایین است درحالی که اینطور نیست مثلا سوهان 20 تومان شهر خود را 30 تومان عرضه می کند و مردم هم استقبال می کنند حال ممکن است این محصول تازه نباشند و یا دیگر محصولاتی همانند کیف و کفش و ترشی جات و .. محوصولاتی که ممکن است در این زمان عید خیلی به کار مردم نیاید.

 

خانم یوسفی که در حال خرید و گذر از کنار ما بود با شنیدن مصاحبه ما جلو امد و گفت: برگزاری این چنین نمایشگاه هایی اگر برای عرصه مستقیم محصولات خود استان باشد همانند شرکت های لبنی همانند پاک آر و بفرین و... و دیگر محصولات تولیدی خود استان با کیفیت خوب و قیمت پایین بسیار هم خوب است اما کمتر چنین چیزی را دیده ایم.

 

یکی دیگر از شهروندان سنندجی گفت: این نمایشگاه ها فقط موجب معظل ترافیک شده و فرد مراجعه کننده به آنجا اگر چیزی باب میلش نباشد فقط صرف رفتن و دست خالی بازنگشتن مجبور به خرید محصولی می شود.

 

آقای شریفی که جوان تحصیل کرده رشته آی تی بود گفت: میدانید مشکل اصلا جای دیگر است مشکل این است که استان ما فقط مصرف کننده و وارد کننده محصولات است و استانی تولید کنند نیست.

 

یکی دیگر از اصناف و بازاریان سنندج که نخواست نامی از او برده شود گفت: برپایی نمایشگاه بهاره هیچ سودی نه برای مردم نه اصناف ندارد و موجب ضربه زدن به بازار می شود و نمایشگاه صرف تبدیل به فروش محصولات بنجول شده است.

 

 مسئولان و نمایندگان مردم  باید به صورت جدی مسائل اقتصادی و افزایش بیش از حد در استان کردستان را پیگری نمایند و متخلفین، گرانفروشین و افراد سودجو به مردم معرفی شوند.

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر