کد خبر: 3545

عکس حضور کارکنان بانک با لباس محلی طوری خبرساز شد انگار تاکنون پوشیدن لباس کردی سابقه نداشته است.

به گزارش کردستان خبر، پوشاک بارزترین سمبل فرهنگی و مهم‌ترین مظهر قومی و نشانه فرهنگی است،آنچه امروزه دررابطه با سنت های بومی و اصیل ضروری است احیای لباس‌های محلی و ترویج این لباس‌ها برای استفاده زنان و مردان در جوامع مختلف است.

 

لباس کُردی یکی از زیباترین، متنوع‌ترین و پوشیده‌ترین لباس‌هاست پوشاک شامل تن‌پوش‌ها، سرپوش‌ها و پای پوش‌ها بوده که هرکدام برای فصل خاصی از سال و یا مراسمی خاص مورد استفاده قرار گرفته و حتی لباس کار و مراسمات و جشن‌های مذهبی و آیینی هم با یکدیگر تفاوت داشته است.

 

چند روز اخیر انتشارخبری با عنوان «لباس کردی به عنوان لباس رسمی کارکنان بانک ملی به ‌رسمیت شناخته شد و امروز کارکنان این بانک در مناطق کردنشین می‌توانند با این لباس زیبا در محل کار حضور یابند» در شبکه های اجتماعی و رسانه های داخلی و خارجی بازتاب گسترده ای داشت.

 

در واقع عکسی دسته جمعی از پوشیدن لباس کردی توسط کارکنان یکی از شعبه های بانک ملی در شهرستان مریوان یا سقز در برخی از کانال ها و شبکه های اجتماعی منتشر شد که در آن کارکنان بانک با پوشش کردی در محل کار خود حاضر شدند، عکسی که خبرساز شد توجه ها را به خود جلب کرد طوری که پوشیدن لباس کردی تاکنون مسبوق به سابقه نبوده است.

 

شاید و چون این اقدام همزمان شده بود با اعلام روز یکشنبه 19 اسفند به عنوان «روز جهانی لباس کردی» از سوی شبکه های اجتماعی فعال در مناطق کردنشین؛ به نوعی بزرگنمایی و برجسته کردن استفاده از پوشش کردی در محیط اداری در فضای مجازی بزرگنمایی شد  و اینگونه به مخاطب القا کردند که این اقدام برای نخستین بار انجام شده و اتفاقی است که تاکنون انجام نشده است.

 

اما در واقع اینگونه نیست شاید چون همه همزمان با لباس کردی در محل کار حاضر شدند اینگونه بوده شاید نیز چون همه ما فکر می کنیم که محیط اداری مناسب پوشیدن لباس های محلی و در واقع محل خوبی برای لباس محلی نیست ولی واقعیت این نیست لباس کردی لباس پوشیده و دارای حجابی است برای بانوان و آقایان و نباید اینگونه قلمداد شود که فقط مختص مراسمات است و منعی ندارد حتی نمایندگان مجلس ما، ورزشکاران ما در محل کار و ورزش های همانند سوارکاری و تیراندازی لباس محلی را پوشیده و به آن افتخار می کنند.

 

شاید دلیل دیگر آن دورشدن جوانان ما از فرهنگ و اداب و رسوم محلی باشد چرا که نه گاهی اوقات نیز می توان به جای لباس رسمی در ادارات؛ محل کار و بازار در محافل بین المللی و ملی با افتخار لباس کردی را پوشید تا کم کم فرهنگ و آداب و رسوم ما به فراموشی سپرده نشود.

 

ماجرا و واکنش ها درابطه با عکس گرفته شده کارکنان بانک ملی در شبعات استان کردستان به این جا ختم نشد حتی رسانه های خارجی نیز با ناشی گری و ناآگاهی از وقایع ایران به گونه ای وانمود کردند که انگار این اتفاق برای نخستین بار روی داده و یا اینکه پوشش کردی در اداره ها و دستگاه های اجرایی استان های کُردنشین ممنوع است، غافل از اینکه استفاده از پوشش و لباس کُردی در ادارات این مناطق رویداد جدیدی نیست و در بسیاری از دستگاه ها همچون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی بسیاری از کارکنان از پوشش کُردی استفاده می کنند.

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی از لباس و پوشش محلی در استان های مختلف به عنوان بخشی از فرهنگ ملی و ایرانی حمایت شده  است.

 

در رابطه با پوشیدن لباس کردی نیز باید گفت پوشش کردی کارکنان بانک هم از حدود 20 سال پیش در سفر اعضای هیات مدیره بانک ملی ایران به مناطق مرزی بانه و مریوان آغاز شده که در این سفر برخی کارکنان این 2 شهرستان خواستار پوشیدن لباس کُردی در محل کار خود شدند.

براساس این گزارش پس از آن تقاضا، مسئولان بانک به طور شفاهی اجازه استفاده از پوشش کردی در این شهرستان ها را صادر کردند و اکنون سال هاست که کارکنان بانک ملی در مریوان و بانه با لباس کُردی در محل کار خود حاضر می شوند.

 

براساس دیده ها و شنیده های خبرنگار ما در شهرستان های بانه و مریوان چندین سال است که لباس کردی پوشش اغلب و یا تمام کاکنان این اداره است و به نوعی باید گفت لباس رسمی این بانک شده است.

 

به دنبال انتشار این خبر در رسانه های داخلی و خارجی، مسئولان بانک ملی اعلام کردند که بخشنامه ای برای این موضوع صادر نشده و ممنوعیتی هم در این زمینه نداریم یعنی هر کدام از کارکنان این بانک در هر منطقه ای از کشور از جمله کرمانشاه و کردستان در صورت تمایل می توانند با لباس محلی به محل کار بروند و ممنوعیتی وجود ندارد.

 

در این اطلاعیه آمده است: بانک صادرات ایران اعتقاد دارد پوشش اصیل ایرانی، نمادی از فخر فرهنگی کشور است.

 

این در حالی است که در مناطق کُردنشین به ویژه شهرستان های سقز، مریوان، مهاباد، بوکان، سردشت، اشنویه و منطقه اورامانات استان کرمانشاه از بدو انقلاب تاکنون کارکنان مرد دستگاه های اجرایی و دولتی با لباس کُردی در محل کار خود حضور می یابند و این موضوع ممنوعیتی نداشته و ندارد.

 

گفتنی است، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در سفر اردیبهشت امسال خود به استان کرمانشاه درباره  پوشش کارکنان دولت، با بیان اینکه کارکنان مرد ممنوعیتی ندارند تاکید کرد که بانوان هم می توانند با پوشش و لباس محلی در ادارات، دانشگاه ها و مدارس حاضر شوند و این موضوع از نظر این وزارتخانه مشکلی ندارد.

همچنین بانک صادرات نیز اعلام نمود که امکان حضور کارکنان این بانک با لباس رسمی کردی در شعب منطقه وجود دارد و منعی نیست.

 

لباس کُردی جزئی از فرهنگ و آداب و رسوم مااست و خوشبختانه اصالت لباس کُردی همچنان حفظ شده است و از لحاظ فرم و الگو زیاد تغییر نکرده است.

 

پس بیایم خود نیز در حفظ فرهنگ استان خود از لباس و آداب و رسوم گرفته تا زبان کردی با پاسداشت و حفظ کوشا بوده و آن چنان از لباس و فرهنگ خود فاصله نگیریم که سخن گفتن به زبان مادری و یا پوشیدن لباس محلی برای ما دور از انتظار وانمود کند بله حتی در محل کار نیز می توان پاسداشت فرهنگ و زبان خود بود.

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر