کد خبر: 3552

11 روستای منطقه هورامان در دو شهرستان سنندج و سروآباد ثبت ملی شد.

سید محسن علوی اظهار داشت: در جلسه شورای ثبت ایران به ریاست معاون میراث فرهنگی کشور ۱۱ روستای استان کردستان در منطقه هورامان به ثبت ملی رسید.

 

وی افزود: روستا‌های بیساران، تنگیسر، نیر، دل، دلمرز، دیوزناو، ناو، کلجی، عباس آباد، بلبر و کماله در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

مدیرکل میراث فرهنگی کردستان گفت: این اقدام فرهنگی پس از چند ماه تلاش کارشناسان پایگاه میراث فرهنگی هورامان و همکاری و حمایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان به نتیجه رسید.

 

وی با بیان اینکه این رویداد در سطح کشور بی‌نظیر است، بیان کرد: ثبت ملی این روستا‌ها منجر به معرفی هرچه بیشتر کردستان و  توسعه زیر ساخت‌های هورامان شده و همچنین مسیر ثبت جهانی هورامان را تسریع می‌بخشد.

 

علوی گفت: با ابلاغ معاون رئیس جمهور به استاندار کردستان بافت تاریخی این روستا‌ها تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود.

 

وی تاکید کرد: مرتکبین تخلف در این زمینه، مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفا با تایید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.

 

تا کنون ۲۴ روستای کردستان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده که ۲۱ روستا امسال در این فهرست قرار گرفته اند.

 

۷۵ روستای کردستان در منطقه هورامان قرار دارد که با ثبت جهانی این منطقه، این استان بیشترین سهم از روستا‌های ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو را خواهد داشت.

 

تعدادی از روستا‌های کرمانشاه و کردستان در منطقه هورامان قرار دارند.

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
ارسال نظر