نماینده مردم سنندج در مجلس:

کد خبر: 3562

نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره وکامیاران در مجلس شورای اسلامی گفت: کردستان در تورم نقطه به نقطه به سمت رقم 55 درصدی می‌رود که باید بپذیریم این موضوع ناشی از سیاست‌گذاری غلط دولت است.

به گزارش کردستان خبر به نقل از فارس ، سیداحسن علوی پیش از ظهر امروز در کمیسیون تنظیم بازار استان که در سالن شهدای گمنام استانداری برگزار شد، اظهار کرد: باید از فرصت‌ها و مسؤولیت‌هایی که در اختیار داریم  برای خدمت‌گزاری هرچه بیشتر به مردم استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری این جلسات و نشست‌ها زمانی ارزش دارد که بازخورد و خروجی آن را باید مردم  احساس کنند. 

نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس گفت: استان کردستان در تورم نقطه به نقطه رتبه نخست را در کشور دارد چرا باید ما در این حوزه اول باشیم، ولی در سایر بخش‌ها اول نشویم.

علوی اضافه کرد: اینکه مشکلات حوزه حمل و نقل به عنوان دلیل قرار گرفتن در این جایگاه از سوی دولتمردان مطرح می‌شود قابل قبول نیست چرا که استان‌هایی مانند ایلام، خراسان شمالی، اردبیل و غیره هم باید همین شرایط را در تورم نقطه به نقطه پیدا می‌کردند!

وی افزود: تورم نقطه به نقطه در استانی مانند قم  35 درصد است، چرا استان کردستان به سمت تورم 55 درصدی می‌رود، قبول داشته باشید این تفاوت 20 تا 22 درصدی توجیه قانع کننده‌ای ندارد.

نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس گفت: باید بپذیریم که دولت و دولت‌ها در زمینه سیاست‌گذاری غلط اقدام کرده‌اند و خروجی این سیاست‌گذاری‌های غلط وضعیت امروز کشور و استان است.

علوی با بیان اینکه در کشوری مانند ژاپن برای درس گرفتن از اشتباهاتی که در تصمیمات انجام گیرد، آن را آشکار می‌کنند، اضافه کرد: فرق ما با کشورهای توسعه یافته این است که ضعف‌ها و اشکالات را پنهان می‌کنیم.

وی اظهار کرد: الان حدود 40 تا 45 سال است که کشور ما جزء کشورهایی است که تورم آن دو رقمی است و این نشان می‌دهد که در این حوزه اشکال داریم و برای رفع آن نیاز به کارهای اساسی است.

نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس تصریح کرد: در مورد هزینه‌کرد درآمدهای نفتی سیاست‌های 40 سال پیش را اعمال می‌کنیم و این یعنی اشکال این اشکالات را باید آشکار و ضعف‌ها را بگوییم و از تجربیات گذشته درس بگیریم.

علوی با بیان اینکه اگر در زمینه گوشت مرغ و گوشت قرمز به درستی مدیریت می‌شد مشکلات موجود در کشور و استان وجود نداشت عنوان کرد: منطقه مانند سارال کردستان این ظرفیت را دارد که در کنار تامین گوشت مورد نیاز استان نیاز صادراتی بخش قابل توجهی از کشور را جواب دهد، چرا برای استفاده از این ظرفیت سیاست‌گذاری‌های مناسب انجام نگرفته است.

وی اضافه کرد: کردستان نباید در بحث گوشت قرمز و سفید مشکل داشته باشد و اگر مشکل داریم، یعنی گوشت تولید استان یا قاچاق و یا به جای دیگری عرضه می‌شود.

نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس افزود: متاسفانه امروز بحران روی بحران ایجاد شده و مردم مضطرب هستند، مسوولان قبول کنند، آرامش بیرون در سطح جامعه مثل آرامش این جلسه نیست مردم واقعا نگران هستند.

علوی با بیان اینکه دسترسی مردم به مسؤولان حتی کارشناسان جزء، سخت شده است، گفت: دسترسی به مسوولان کشوری برای مردم استان به مراتبط آسان‌تر از مسؤولان داخل استان است.

وی اضافه کرد: مشکلات امروز در این حوزه با جبر و برخوردهای نظامی و انتظامی درست نمی‌شود در اینجا نیاز به کارهای فرهنگی و فرهنگ‌سازی داریم و در این راستا متولیان امر باید ورود و ضمن تزریق آرامش به مردم جلوی احتکار گرفته شود.

نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس خاطرنشان کرد: مردم معتقد هستند که کالاهای اساسی و بسته‌های حمایتی که توزیع می‌شود بیشتر دست کسانی را می‌گیرد که به نوعی وابسته به متولیان این حوزه هستند و در این میان افراد نیازمند بی‌بهره می‌مانند.

علوی افزود: ایجاد نمایشگاه در حاشیه‌ شهرها به منظور فراهم شدن امکان دسترسی مردم این مناطق به کالاهای اساسی با قیمت مناسب باید مورد توجه جدی مسوولان در استان قرار گیرد.

وی با بیان اینکه نباید در اختصاص یارانه به کالاهای اساسی جمعیت استان یک‌میلیون و 700 هزار نفر اعلام شود، گفت: فکر نکیند جمعیت است یک‌میلیون 700 هزار نفر است جمعیت کردستان بیش از 2 میلیون است، خیلی جاها آمارها واقعی نیست.

نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس عنوان کرد: 500 هزار نفر مهاجر در کردستان وجود دارد اگر برای تنظیم بازار سهمیه می‌گیرید نباید بر اساس جمعیت یک میلیون 700 هزار نفری باشد جمعیت استان را بالای 2 میلیون نفر اعلام کنید.

علوی اظهار کرد: ارتباطات بین نمایندگان مردم و دولت ضعیف است کردستان را نباید با نگاه سلیقه‌ای اداره کنیم در این بخش مشکل داریم ارتباطات باید بیشتر شود.

وی با بیان اینکه اطلاعات در زمان بودجه ریزی با وجود تمام رایزنی‌ها و خواهش‌هایی که کردم به ما داده نشده است، عنوان کرد: سال 98 با توجه به جنگ تمام عیار اقتصادی باید برنامه مقابله‌ای داشته باشیم اگر با هم هماهنگ نباشیم زاویه مشکلات در کردستان بیشتر و بیشتر خواهد شد.

نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس عنوان کرد: اگر نمایندگان مجلس به عنوان خادمین مردم و نمایندگان دولت با هم ارتباط نداشته باشند دودش به چشم مردم می‌رود.

وی با طرح این سوال‌ها که علت اینکه کردستان به این شکل اداره می‌شود، تورم در آن روز به روز افزایش و پروژه‌ها با این همه تاخیر اجرا می‌شود چیست؟ خاطرنشان کرد: دنبال حاکم و محکوم کردن کسی نیستم و از تلاش‌هایی که انجام گرفته هم تشکر می‌کنم، اما نباید اجازه دهیم مردم بیشتر از این در مشکل باشند.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر