کد خبر: 3566

بیش از ۷۰۰ نفر در قروه و سریش آباد به نوعی از بیماری ویروسی مبتلا شده بودند که با تب، اسهال و استفراغ همراه بود، در پنجمین روز از طغیان بیماری، این ویروس کنترل شد.

به گزارش کردستان خبر به نقل از صداو سیمای مرکز کردستان، جلسه فوق العاده بررسی بیماری ویروسی در شهرستان قروه با حضور رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، برگزار شد.
محمد مهدی گویا اظهار داشت: از ۲۰ اسفند، همه گیری یک بیماری گوارشی در شهرستان قروه رخ داد که یک بیماری خفیف گوارشی و با تهوع و استفراغ همراه بود.
وی افزود: حدود ۷۰۰ نفری که به این بیماری مبتلا شده بودند با درمان‌های ابتدایی بهبود پیدا کرده و بدون هیچ عارضه‌ای به صورت سرپایی درمان و مرخص شده اند.
گویا اظهار داشت: موارد ابتلای به این بیماری ظرف چهار روز گذشته تا کنون رو به کاهش گذاشته و اقدامات کنترلی در همه موارد با موفقیت پیش رفته است و آمار بیماری ۹۰ درصد کاهش یافته است.
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: مسائل همچنان در حال بررسی است و از اویل شروع و اعلام گزارش اولیه تیم‌های شبکه بهداشت و درمان استان کردستان در قروه مستقر شده اند و منابع همچون آب، مواد خوراکی، سبزیجات، میوه جات مورد بررسی دقیق قرار گرفتند که بررسی این موارد نیاز به زمان کافی دارد و خوشبختانه مشخص شد که آب آشامیدنی از سلامت برخوردار است و هیچ گونه آلودگی میکروبی ندارد.
گویا در ادامه با اشاره به نمونه‌های گرفته شده از بیماران جهت بررسی علت بیماری نیز گفت:: با توجه به آزمایشات انجام شده بر روی نمونه‌ها، احتمال دارد که عفونت ویروسی باشد که در این صورت نیاز است که سایر مواد غذایی نیز مورد بررسی و آزمایشات دقیق قرار گیرد تا بتوان نتیجه قطعی را اعلام نمود و نحوه برخورد با منبع آلودگی نیز مشخص شود.
وی با اشاره به اینکه موارد به صورت علمی و دقیق انجام گرفته است عنوان کرد: جای نگرانی برای مردم وجود ندارد و تنها رعایت نکات بهداشتی را در مصرف موادغذایی و بهداشت فردی جدی بگیرند.
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: این بیماری به دارو نیاز ندارد و یک عفونت ویروسی است که جای هیچ گونه نگرانی نیست.
وی افزود: سوابق ابتلای به این نوع بیماری‌ها در سال‌های گذشته وجود داشته است که با اقدامات انجام شده سریع کنترل شده است.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر