کد خبر: 3575

سنندج - ایرنا - طرح ویژه ساماندهی تپه‌های سنندج با رویکرد سازمان‌دهی فضای سبز و باز، ایجاد عرصه‌های عمومی و توجه به مناظر طبیعی بررسی شد.

به گزارش کردستان خبر به نقل از  ایرنا از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، طرح ویژه ساماندهی تپه‌های سنندج با رویکرد سازمان‌دهی فضای سبز و باز، ایجاد عرصه‌های عمومی و توجه به منظرطبیعی، با حضور معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی، اعضای اصلی کمیته فنی سه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، نمایندگان مدیریت شهری کردستان و نمایندگان دانشگاه کردستان بررسی شد.
معاون معماری و شهرسازی در بیان پیشینه این مطالعه و طرح ویژه‌ای که در دانشگاه کردستان در دست تهیه است، اظهار داشت: پیرو پیشنهاد کمیته راهبری نقشه راه شهرهای این استان در سال 1394، موضوع ساماندهی، حفاظت و احیای تپه‌ها و چشمه‌ها در منظر طبیعی شهر سنندج در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در دوم اسفند 95 تصویب و بر تهیه طرح ویژه ساماندهی تپه های شهر سنندج تاکید شد.
فرزانه صادق مالواجرد افزود: مطالعه و طرحی که توسط دانشگاه کردستان تهیه شده، پیشرفت خوبی داشته است و به دلیل تاثیر آن در سازمان فضایی شهر سنندج با چالش هایی نیز در طراحی مواجه بوده است.
وی گفت: در این طرح تلاش می شود از تپه‌های سنندج به نحو قابل قبولی در جهت ارتقای کیفیات محیطی و نقش‌انگیزی تپه‌ها درتعامل با شهر بهره برده و ضوابط و مقرراتی را تدوین کند که آن ضوابط و مقررات بتوانند کمبودهای طرح‌های جامع و تفصیلی را برطرف کنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در این طرح به دغدغه‌های مردمی و همراهی آنها در طرح و وجود تعامل مطلوب مدیریت‌شهری توجه شده و پس ازتصویب طرح در شورای عالی شهرسازی و معماری از حمایت‌های لازم را برای اجرایی کردن آن انجام می شود.
به گزارش  کرذستان خمبر به نقل از ایرنا، این طرح در هفت فصل که شاملِ مطالعات پایه، مبانی نظری، مطالعات تپه‌های داخل محدوده و خارج محدوده، ارزیابی و تحلیل، تدوین طرح و پیشنهادهای حوزه اجرای طرح است، تدوین شده است و پس از بررسی و تصویب در کمیته فنی3 ، برای تعیین تکلیف نهایی، در دستور کار شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران قرار می گیرد.
طرح ویژه ساماندهی تپه‌های سنندج از جنبه‌های منظر و چشم‌انداز، عمومی و اجتماعی و اکولوژی و زیست‌محیطی، به بیان مساله پرداخته و اهداف و راهکارهای همچون، جبران کمبود سرانه فضای سبز، تبدیل تپه ها به فضاهای عمومی، جلوگیری از تصرف تپه ها، عدم خصوصی سازی تپه ها و تقویت منظرعینی و ذهنی شهررا در راستای ارتقای کیفیت حیات مدنی در شهر سنندج، دنبال می‌کند.
مطابق مطالعات صورت گرفته توسط مشاور طرح، مساحت کل شهر چهار هزار و 277 هکتار، کل تپه های داخل محدوده 60 تپه، تپه های بارگذاری شده 33 تپه و تپه های مورد نظر که باید صیانت شوند 27 تپه بوده که بر همین اساس، مساحت کل تپه ها یک هزارو 566 هکتار معادل 36.6 درصد شهر، و مساحت تپه‌های موردمطالعه 907 هکتار معادل 21.2 درصد شهر مطرح شده است.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر