رئیس نظارت و بازرسی صنعت، معدن کردستان

کد خبر: 3596

متاسفانه مردم با توجه به جو روانی کمبود کالا دست به احتکار خانگی می زنند و موجب افزایش قیمتها از جمله گوشت می شود.

به گزارش کردستان خبر،  فرزاد سردارزاده رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن وتجارت کردستان در گفتگو با کردستان خبر پیرامون گوشت و افزایش قیمت آن در استان اظهار داشت: در افزایش قیمت گوشت چندین عامل تاثیرگذار است.

 

وی با بیان اینکه همه بر این عقیده اند که کردستان از استان‌هایی صادرکننده گوشت قرمز به داخل و خارج از کشور است و باید قیمت گوشت پایین باشد؛ گفت: بله استان کردستان در زمینه دام سبک صادرکننده به سایر استان است اما در خصوص دام سنگین وارد کننده می باشد.

 

وی بیان کرد: از نظر دام سنگین تامین کننده گوشت مصرف کنندگان استان نیستیم به همین دلیل دام را از سایر استانها برای مصرف مردم استان وارد می کنیم.

 

وی یکی از دلایل افزایش قیمت گوشت را بالارفتن قیمت پایه دام زنده چه دام سبک و چه دام سنگین عنوان کرد و افزود: بالا رفتن قیمت دام موجب افزایش قیمت نهایی آن می شود به طور مثال دام اگر کیلویی 40 تومان به صورت زنده به فروش برسد در کشتارگاه و تا رسیدن به قصابی و به دست مصرف کننده قیمت آن بالا می رود.

 

وی قاچاق دام را از دیگر دلایل افزایش قیمت ها عنوان کرد و گفت: قاچاق دام از مزرهای استان کاهش پیدا کرده است اما افراد سودجو که به دنبال سود آوری هستند به صورت قاچاق اقدام به فروش دام به آن سوی مرز می کنند به همین دلیل دامهایی که به سمت مرز برای فروش برده می شوند کشف و ضبط می شوند.

 

وی خاطرنشان کرد: جابجایی دام در داخل کشور و برای دیگر استان ها قاچاق نیست اما برای مبادله با آن سوی مرز و فروش به خارج کشور قاچاق محسوب می شود که یکی از دلایل این امر می تواند کاهش ارزش پول کشور در مقایسه باکشورهای همسایه همانند عراق باشد که آنها را متمایل به خرید کالاهای اساسی از جمله گوشت از داخل کشور و شهرهای مرزی کشورمان می کند.

 

سردارزاده افزایش تقاضا در برابر عرضه کم را نیز از دیگر دلایل افزایش قیمت گوشت عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه مردم با توجه به جو روانی که درباره کمبود کالا ایجاد شده است دست به احتکار خانگی می زنند و همین مازاد برنیاز خریدن موجب افزایش قیمتها از جمله گوشت می شود.

 

وی در ادامه سخنان خود از توزیع گوشت منجمد و گوشت سرد در قصابی ها؛ نمایشگاه های استان و محل های تعیین شده خبر داد و افزود: مردم در همین نمایشگاه ها می توانند گوشت مورد نیاز شب عید خود را خریداری کرده و از کمبود آن نگران نباشد.

 

وی خواستار اطلاع رسانی نمایشگاه ها و محل های خرید عرضه گوشت توسط اصحاب رسانه و صدا و سیما شد و گفت:  قیمت گوشت در محل های تعیین شده زیر نظر سازمان جهاد کشاورزی و صنعت معدن و تجارت استان 41 هزار تومان برای گوشت سرد گوساله و حدود 32 هزار تومان برای گوشت منجمد تا این لحظه می باشد.

 

رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن وتجارت کردستان در پایان خاطرنشان کرد: این سازمان وظیفه رصد کنترل کالاهای اساسی از جمله گوشت از مرحله کشتارگاه به بعد را انجام می دهد و با سودجویان و فروشندگانی در این عرصه به شدت برخورد کرده است و خواستار رسیدن کالا به دست مصرف کننده با قیمت اعلام شده به دست مصرف کننده می باشد.

 

خداویسی دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان نیز امروز در نشستی خبری گفت که بعد از عید نوروز ممنوعیت واردات دام سبک از مرزهای استان برداشته می شود.

 

انتهای پیام/

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر