آخرین وضع استان‌های سیل زده در یک نگاه؛

کد خبر: 3610

رئیس سازمان اورژانس: از ابتدای نوروز تاکنون تعداد کل مصدومان در مناطق سیل زده ۲۴۰ نفر بوده است.

به گزارش کردستان خبر، آخرین وضعیت استان‌های سیل زده به شرح زیر است: 

۱۴:۲۷  شهرداری از سه روز قبل برای سیل آماده باش کامل است

شهردار تهران در جمع خبرنگاران گفت: شهرداری تهران از سه روز قبل بخصوص در مناطق شمالی یعنی منطقه یک، دو، چهار، پنج و ۲۲ آماده باش کامل است.

حناچی افزود: در تهران هفت رود دره اصلی داریم که این رود دره‌ها بی دلیل بوجود نیامده اند و به صورت دوره‌ای بارش شدید ممکن است این روددره‌ها را تشدید کند.

وی ادامه داد: همکاران من از سه روز قبل در آماده باش کامل هستند و با توجه به بارندگی‌های پیش رو که تا فردا ادامه دارد گزارشات به صورت کامل رصد می‌شود و مسیر‌ها چک می‌شود تا هیچ انسدادی در مسیر‌های اصلی وجود نداشته باشد.

حناچی افزود: تمام تلاش همکاران من اینست که این بارندگی‌ها به نعمت تبدیل شود و در همین راستا هشدار‌هایی برای روددره‌ها مخصوصا افرادی که در این مکان‌ها کوهنوردی می‌کنند نیز اعلام شده است.

شهردار تهران گفت: امروز درکه را هم بستیم و قهوه خانه‌هایی را که در مسیر رودخانه‌ها بود بسته شد تا کمترین حادثه‌ای در پی داشته باشیم و همچنین اطلاعیه‌هایی برای اطراق و استقرار افراد در مسیر رودخانه‌ها زده شد تا حادثه‌ای بوجود نیاید.

وی ادامه داد: به مترو نیز اعلام آمادگی شده تا به صورت هشیار و آماده باش حضور داشته باشند و مسیر‌ها را کنترل کنند.

شهردار تهران افزود: تمام تلاش ما و همکاران ما اینست که این بارندگی‌ها را با آرامش سپری کنیم و همچنین در سیل قبلی در استان گلستان نیز اولین اکیپ‌ها و کمک‌های نقدی از طرف شهرداری و فرهنگسرا‌ها به محل اعزام شد.

 

۱۴:۲۵  ورود افراد و خودرو‌ها به مسیر‌های سیل خیز تهران ممنوع است

سخنگوی نیروی انتظامی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: از ورود افراد غیر بومی به مکان‌های سیل خیز تهران که قصد استفاده از حاشیه رودخانه را دارند جلوگیری می‌شود.

سردار احمد نوریان ­با بیان اینکه ایست و بازرسی نیز در این نقاط در نظر گرفته شده است، افزود: به تمام خودرو‌هایی که در این نقاط سیل خیز توقف داشتند اعلام شده است که این مکان‌ها را تخلیه کنند.

وی گفت: همچنین از خودرو‌هایی که قصد ورود به این نقاط و پارک خودرو را دارند نیز جلوگیری می‌شود.

سخنگوی نیروی انتظامی با اشاره به هشدار‌ها در تهران در خصوص احتمال وقوع سیل ادامه داد: ۴ قرارگاه عملیاتی فتح، نصر، فجر و رمضان برای مقابله با بلایای طبیعی و حوادث از گذشته در تهران پیش بینی شده است.

سردار نوریان افزود: هر یک از این قرارگاه‌ها بخش‌هایی از تهران را تحت مدیریت دارند و آموزش‌های لازم را در خصوص مقابله با بلایای طبیعی دیده اند و کاملا به شهر تهران درباره مدیریت انتظامی و امنیتی و نیز برای کمک به سایر دستگاه‌ها مسلط هستند.

وی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد برای هماهنگی بیشتر گفت: از شب گذشته به صنوفی که در مسیر‌های سیل خیز تهران از جمله کوهپایه‌ها یا مسیل‌ها واقع شده اند هشدار‌های لازم داده شده است.

سردار نوریان با بیان اینکه به مغازه‌ها، مراکز خدماتی و تفریحی در خصوص تعطیلی این مکان‌ها اطلاع رسانی شده است افزود: حدود ۴۵۰ مغازه و مجموعه خدماتی در این مسیر‌ها واقع شده که اطلاع رسانی در خصوص تعطیلی آن‌ها صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه این صنوف می‌بایست تا ۴۸ ساعت پس از بارش باران و آرام شدن شرایط جوی تعطیل باشند، گفت: به صنوف مسیر‌های کن، دربند، امامزاده داود، فشم و لواسان اعلام شده است که تعطیل کنند.

سخنگوی ناجا افزود: نیروی انتظامی آمادگی دارد تا در صورت وقوع سیل احتمالی اقدامات خود را شامل برقراری نظم و امنیت و اقدامات ترافیکی و انتظامی انجام دهد و نیز خدمات رسانی به نقاط حادثه خیز را تسهیل کنند.

وی از مردم سراسر کشور درخواست کرد: توصیه‌ها، تذکرات و هشدار‌هایی که از جانب پلیس و ستاد مدیریت بحران اعلام می‌شود جدی بگیرند و به آن به صورت پیگیرانه برخورد کنند تا این شرایط سپری شود.

سردار نوریان گفت: در این شرایط باید با تعامل و یاری یکدیگر از ایجاد خسارات بیشتر جلوگیری کنیم.

سخنگوی ناجا افزود: مردم همچنین به محدودیت‌های ترافیکی که از سوی راهور ناجا اعلام می‌شود توجه ویژه داشته باشند.

سردار نوریان با بیان اینکه نیروی انتظامی از قبل آمادگی لازم را داشت، گفت: تمام استان‌ها در اتاق وضعیت مرکز فوریت‌های پلیس تحت کنترل است و تمامی تردد‌ها رصد می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه هشدار‌های لازم به صورت پی در پی اعلام می‌شود، افزود: پلیس از یک سو قصد دارد که سفر‌های مردم به سلامت سپری شود و از سوی دیگر خدمات رسانی به خوبی انجام شود.

سردار نوریان از مردم خواست تا در صورت امکان سفر خود را به تعویق بیاندازند تا با خطری مواجه نشوند و در صورت اجبار در سفر اصول و قواعد را رعایت کنند.

وی اضافه کرد: نقاط حادثه خیز و شرایط ویژه هم از طریق ستاد‌های بحران اعلام می‌شود و از سوی دیگر پلیس راهور به صورت منطقه‌ای و استانی بر اساس پیش بینی‌های هواشناسی موارد را به اطلاع مردم می‌رسانند.

سخنگوی ناجا در خصوص بروز جرم در مناطق سیل زده نیز گفت: تاکنون موردی گزارش نشده و وضعیت به لحاظ امنیتی مساعد است.

وی با بیان اینکه پلیس در تمام مناطق حضور دارد، افزود: از جمله در استان گلستان هم اکنون نقش پلیس بویژه یگان ویژه برجسته است و چتر امنیتی گسترده‌تر می‌شود.

سردار نوریان با اشاره به حضور نیرو‌های یگان ویژه در مناطق مختلف استان گلستان بویژه در شب‌ها گفت: گشت‌های دریایی نیز در این مناطق انجام می‌شود تا ضریب امنیت افزایش یابد.

وی افزود: دستور فرمانده ناجا به تمام فرماندهان انتظامی آن است که با هوشیاری و مراقبت کامل از جان و مال و امنیت مردم حفاظت کنند.

 

۱۴:۲۴  استقرار ۵۰۰ تیم عملیاتی هلال احمر در تهران

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران در نشست خبری ستاد بحران شهرداری تهران از استقرار ۵۰۰ تیم عملیاتی هلال احمر تهران خبر داد.

حسین کتابدار گفت: ۵۰۰ تیم عملیاتی درپایتخت اماده باش هستند و ۲۰ تیم سیلاب نیز ساماندهی شده است.

وی ادامه داد: باتوجه به گزارش‌های واصله مبنی بر وجود سیلاب درغرب پایتخت چندتیم سیلاب به منطقه چیتگر اعزام شده اند تا درزمان وقوع سیل بتوانند خدمات رسانی کنند.

کتابدار تصریح کرد: تمامی عوامل وشورای معاونان هلال احمر در اماده باش کامل هستند.

 

۱۴:۱۹  تعداد کل مصدومین مناطق سیل زده ۲۴۰ نفر بود

رئیس سازمان اورژانس کشور در حاشیه جلسه مدیریت بحران کشور گفت: از ابتدای نوروز تا کنون تعداد کل مصدومین در مناطق سیل زده ۲۴۰ نفر بوده که اکنون فقط ۲۰ نفر در بیمارستان‌ها بستری هستند و مابقی به صورت سرپایی مداوا و ترخیص شدند.

پیرحسین کولیوند افزود: آمار افراد جان باخته در سیل اخیر آن چه که توسط اورژانس منتقل شده است به این صورت بوده که ۱۹ نفر در شیراز جان باختند، یک نفر در سرپل ذهاب، یک نفر در پلدختر و ۲ نفر در استان گلستان جان خود را از دست دادند.

وی گفت: حادثه دیروز شیراز در مجموع ۱۰۵ نفر مصدوم داشت، اما نیرو‌های اورژانس از قبل آمادگی لازم را برای عملیات نوروزی داشتند و ما در همان نقطه‌ای از شیراز که دچار حادثه شد از قبل کمپ اورژانس را بنا کرده بودیم که همین باعث شد امداد رسانی به سرعت آغاز شود.

­رئیس سازمان اورژانس کشور افزود: در بعضی روستا‌ها که به صورت زمینی دسترسی نداریم اورژانس هوایی ما فعال است و توانسته ایم جان هموطنان زیادی را از طریق اورژانس هوایی نجات دهیم.

کولیوند گفت: در زمینه شیوع بیماری‌های واگیر خوشبختانه تاکنون در هیچ یک از مناطق سیل زده حتی یک مورد هم بیماری واگیر دار نداشته ایم و معاونت بهداشت وزارت بهداشت با جدیت کنترل‌ها و نظارت‌های خود را انجام می‌دهد.

وی افزود: در حال حاضر تمام نیرو‌های ما در سطح کشور فعال هستند و علاوه بر نیرو‌های شیفت نوروزی سایر نیرو‌های اورژانس هم در محل کار خود حضور دارند.

 

۱۴:۱۴  وزیر ارتباطات: شبکه ارتباطی کل کشور پایدار است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ­گفت: شبکه ارتباطی کل کشور پایدار است و با تلاش‌های صورت گرفته در استان‌هایی که در معرض سیل بودند نیرو‌های نگهداری به صورت شبانه روزی مشغول هستند.

محمدجواد آذری جهرمی افزود: آماده باش در استان گلستان اعلام شد و تصمیمات کارگروه بحران وزارتخانه برای پایداری ارتباطات تنظیم و آغاز شده است و در شهر‌های آق قلا و گمیشان که قطعی ارتباطات وجود داشت در کمتر از ۱۸ ساعت ارتباطات به صورت نرمال و شرایط عادی برگشت و با تلاش زیادی که توسط همکاران شکل گرفت اپراتور‌ها تا پایان هفته ارتباطات خود را به صورت رایگان به مردم ارائه می‌دهند تا مردم بتوانند در این شرایط بحرانی تماس داشته باشند.

وی در ادامه افزود: با توجه به قطع شبکه برق و تأمین برق این منطقه که بسیار سخت است و مردم نمی‌توانستند گوشی‌های همراه خود را شارژ کنند، شارژ‌های رایگان در ایستگاه‌های مختلف تهیه شد همچنین تأمین برق سایت‌ها در استان مازندران که بیشتری میزان قطعی را داشت فراهم شد.

وزیر ارتباطات با اشاره به این که در منطقه سوادکوه ۲ و نیم روز قطعی ارتباطات داشته ایم بعد از تلاش‌های زیاد این شرایط به حالت عادی برگشت در استان خوزستان دیروز ۴۰ دقیقه قطعی در ارتباطات داشتیم که به محض قطع ارتباطات تیم‌ها وارد عمل شدند و به حالت طبیعی برگشت.

آذری جهرمی با بیان این که بیش از ۴۰۰ سایت ما به دلیل قطعی برق یا مواردی مانند سرقت و یا رانش زمین از مدار خارج شده بودند در کوتاهترین زمان ممکن به مدار بازگشتند و در استان‌های خوزستان، لرستان، ایلام و کرمانشاه مدار‌ها برگشتند و هم اکنون تنها ۱۸ سایت ما خارج از مدار قرار دارد که بیشتر آن در استان لرستان به دلیل قطع ارتباطات جاده‌ای و عدم دسترسی به سایت‌ها و نبود راه‌های مواصلاتی است که با تلاش زیاد توانستیم ۵ سایت را برگردانیم و تلاش‌ها همچنان ادامه دارد.

وی در ادامه گفت: اپراتور سیستم اعلام هشدار از دیشب راه اندازی شد و اولین آزمون خود را دیشب با اعلام هشدار به مردم شهر گمیشان که در معرض خطر بودند آغاز کرد و هم اکنون مردمی که در معرض خطر قرار دارند اطلاع رسانی به آن‌ها صورت می‌گیرد تا نجات پیدا کنند و از معرکه دور شوند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ­با بیان این که شبکه ارتباطی کشور پایدار است و تلاش زیادی صورت گرفته تا در استان‌هایی که در معرض سیل قرار دارند بتوانند ارتباطات خود را حفظ کنند؛ افزود: نیرو‌های نگهداری به صورت شبانه روزی مشغول فعالیت هستند و شاید شبکه آب و یا برق به دلیل معضلاتی قطع باشد، اما شبکه ارتباطی دایر است و مشکلی در این رابطه وجود ندارد.

آذری جهرمی گفت: بیشتر قطع ارتباطات در مخابرات تلفن همراه بود و در تلفن ثابت قطعی وجود نداشت و هم اکنون تجهیزات و امکانات از سوی نیرو‌های مخابراتی برای تخلیه آب ارسال شده است و این دستگاه‌ها در اختیار ستاد مدیریت بحران استان گلستان قرار گرفته تا زندگی مردم رو به بهبود رود.

وی در ادامه گفت: مجموعه تلاش‌ها از سوی وزارت ارتباطات برای فراهم سازی یک شبکه پایدار صورت گرفته است.

آذری جهرمی در ادامه تاکید کرد: با توجه به گزارشی که از سوی هواشناسی مبنی بر کاهش میزان بارش اعلام شده است هم اکنون آمادگی کامل برای حادترین شرایط وجود دارد و تمهیدات لازم دیده شده است تا وضعیت استان‌ها از جمله استان لرستان رو به بهبود برود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ­گفت: ۱۸ سایتی که در حال حاضر از دسترس خارج است سریع به مدار برمی گردند و در استان‌های دیگر مانند سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان آماده باش اعلام شد و مشکلی هم نه در استان کرمان و نه در سیستان و بلوچستان و نه در هرمزگان از نظر ارتباطی اعلام نشده است، اما برحسب ضرورت آماده باش برای حضور نیرو‌ها در منطقه اعلام شد بنابر این نگرانی خاصی از لحاظ ارتباطات وجود ندارد.

 

۱۴:۱۰ جمع‌آوری و انتقال خودر‌های آسیب‌دیده در سیلاب شیراز به پارکینگ

امیر سرتیپ دوم جمشیدی گفت:۱۵۰ خودرو آسیب دیده در سانحه سیلاب توسط خودرو‌های نیروی زمینی ارتش به پارکینگ منتقل شدند.

امیر سرتیپ دوم وجیه‌الله جمشیدی، ارشد نظامی ارتش در استان فارس با اشاره به بارش سنگین باران و جاری شدن سیل در برخی از نقاط شیراز گفت: در پی جاری شدن سیل طی روز‌های گذشته در شیراز، تجهیزات امدادی یگان‌های ارتش وارد عمل شدند و با تمام قدرت به مردم حادثه دیده خدمات رسانی کردند.

ارشد نظامی ارتش در استان فارس با اشاره به آسیب دیدگی تعداد زیادی از خودرو‌ها در این سانحه طبیعی، خاطرنشان کرد: در این حادثه کفی‌های نیروی زمینی ارتش با حضور در محل سانحه، خودرو‌های آسیب‌دیده را به پارکینگ منتقل کردند.

وی ادامه داد: تاکنون بالغ بر ۱۵۰ خودرو توسط خودرو‌های کفی به پارکینگ‌های در نظر گرفته شده، هدایت شدند.

امیر سرتیپ دوم جمشیدی با بیان اینکه اسکان خانواده‌ها و مسافران نوروزی گرفتار در سیل و بارش شدید باران در اولویت قرار دارد، خاطرنشان کرد: در پی اوامر سلسله مراتب فرماندهی، بلافاصله اقدامات لازم برای اسکان مسافران نوروزی گرفتار در حادثه سیل صورت گرفت که از شب گذشته تا کنون بالغ بر ۳۰۰ خانواده در مهمانسرا‌های کازرون، شیراز و پایگاه شهید دوران اسکان یافتند.

وی تاکید کرد: ارتش در کنار مردم است و تا فروکش کردن سیلاب نسبت به اقدامات لازم برای خدمات‌رسانی انجام وظیفه می‌کند.

 

۱۴:۰۸  تابش: فردا تعیین سقف وام بلاعوض به افراد و خانواده‌های سیل زده

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درحاشیه جلسه نشست مدیریت بحران کشور گفت: میزان سقف وام‌های بلاعوض فردا در جلسه هیت دولت مشخص و پرداخت آن به شکل فوری به آسیب دیدگان در شهر‌های سیل زده پرداخت میشود.

علی رضا تابش افزود: همکاران ما در سه استان گلستان، مازندران و خراسان شمالی اقدامات وسیعی را در برآورد به واحد‌های مسکونی وتجاری انجام دادند که رو به اتمام است.

وی گفت: براساس برآورداز میزان خسارت‌ها فردا در جلسه هیئت دولت اعلام وپس از مصوبه هیئت وزیران پرداخت وام‌های بلاعوض را بدون فوت وقت آغاز میکنیم.

علی رضا تابش ادامه داد: بجز استان‌های آسیب دیده بر اثر سیل برآوردی به میزان ۲۵ هزا واحد از استان‌هایی که احتمال رخ دادن سیل وجود دارد را نیز انجام دادیم.

ریس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت:: تاکنون به ۱۶ هزار واحدمسکونی در استان‌های شمالی خسارت وارد شده است که برای کمک به ساکنان این واحد‌ها وام‌های بلاعوض برای آن‌ها در نظرگرفته ایم.

تابش افزود: همچنین یک نوع حمایتی از خانواده‌هایی که افرادیاز آن‌ها جان خود در حادثه سیل مخصوصا در شیراز از دست دادند در نظرگرفته ایم.

وی با اشاره به افرادی که خودرو خود را در جریان سیل از دست داده اند و یا دچار آسیب شده اند، گفت: وامی بلاعوض برای آن‌ها نیز درنظرگرفته شده وما برمبنای تعهد وقولی که به آقای نوبخت دادیم منتظر تامین اعتبار نمی‌مانیم و از منابع داخلی خود تامین میکنیم.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پایان تاکید کرد: میزان سقف وام‌های بلاعوض فردا در جلسه هیئت دولت مشخص و پرداخت آن به شکل فوری به آسیب دیدگان پرداخت می شود.

 

۱۴:۰۷  وزش باد ۶۰ تا ۷۰ کیلومتری در پایتخت

سرپرست اداره هواشناسی استان تهران در نشست ستاد بحران شهرداری تهران در وقوع سیل احتمالی در پایتخت از وزش باد شدید ۶۰ تا۷۰ کیلومتری در عصر امروز در پایتخت خبر داد.

یحیی زارع گفت: برای عصر امروز سرعت وزش باد ۶۰ تا۷۰ کیلومتری برساعت همراه با رگبار و رعدوبرق و باران شدید و تگرگ پیش بینی می‌شود

وی ادامه داد: از شنبه بعدازظهر سامانه بارشی جدید وارد کشور می‌شود و یک شنبه، دوشنبه وسه شنبه آینده نیز بارش خواهیم داشت وآمادگی کامل داریم البته سامانه بارشی هفته آینده ضعیفتر از سامانه بارشی این هفته پیش بینی می‌شود.

زارع با اشاره به میزان بارش‌ها در شهرستان‌های استان تهران افزود: در۲۴ ساعت گذشته تهران ۱۸ میلی متر بارش داشته و دماوند ۳۰ میلیمتر، شمیرانات ۲۵ میلمتر، شهریار ۲۲ میلیمتر، ورامین ۱۷ میلیمتر، فیروزکوه ۲۲ میلیمتر، فرودگاه امام ۱۰ میلیمتر و لواسان ۲۳ میلیمتر گزارش شده است.

 

۱۳:۵۵  هشدار سازمان مدیریت بحران درباره خطر سیلاب

با توجه به احتمال وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در اکثر استان‌های کشور، سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور بر رعایت موارد زیر هشدار داد.

 

-از تردد بر روی پل‌ها تا زمان فروکش کردن سیل خودداری گردد.

-هموطنان عزیز؛ تا اطلاع ثانوی از مسافرت غیر ضروری جداً پرهیز نمایید.

-مسافرین نوروزی از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه‌ها خودداری نمایند.

-هموطنان عزیز هشدار‌ها و پیام‌های مسئولین را جدی بگیرید.

-مسافران گرامی حداکثر همکاری را با نیرو‌های امدادی و پلیس داشته باشند.

-رانندگان محترم در حین ترافیک جاده‌ای اولویت را به تردد خودرو‌های امداد و نجات دهند.

-هموطنان عزیز در زمان بروز سانحه ضمن حفظ خونسردی، با نیرو‌های امداد و نجات تماس حاصل نمایند.

-هموطنان محترم آخرین اخبار و هشدار‌ها را فقط از رسانه ملی و خبرگزاری‌های رسمی دنبال کنند.

-هموطنان عزیز در زمان بارندگی از تردد در مسیر‌های کوهستانی که امکان ریزش سنگ و یا بهمن وجود دارد پرهیز نمایند.

-هموطنان عزیز جهت اطلاع از وضعیت جاده‌های کشور با شماره تلفن‌های پلیس راه و راهداری تماس حاصل نمایند.

-مسافران گرامی قبل از سفر از شرایط جوی مسیر و مقصد آگاهی لازم را کسب نمایند.

 

۱۳:۵۴  افزایش کم سابقه حجم ورودی آب به پل اورگان چادگان

میزان حجم آب ورودی به پل اورگان چادگان افزایش یافت.

با جاری شدن روان آب‌های حاصل بارش برف از دامنه کوه‌های بخش چنارود چادگان و همچنین بارش‌های شبانه روز گذشته، میزان حجم آب ورودی به پل اورگان، اولین پل مسیر زاینده رود به صورت محسوس افزایش داشته است.

رئیس اداره هواشناسی شهرستان چادگان گفت: در روستا‌های بخش چنارود ۵۰ میلیمتر باران و در شهر چادگان ۶۰ میلیمتر باران گزارش شده است.

حسن عسکری افزود: در مدت مشابه پارسال ۳۶ میلیمتر بارش باران در این شهرستان ثبت شده بود.

به گفته وی مجموع بارش در شهرستان چادگان از آغاز سال زراعی تا کنون ۳۳۵ میلیمتر بوده است.

پل اورگان در ۵۰ کیلومتری غرب شهر چادگان واقع شده است.

 

۱۳:۵۳  بازدید استاندار تهران از ستاد مدیریت بحران شهرستان شمیرانات

دکتر محسنی بند پی استاندار تهران به همراه دکتر سیاوش شهریور فرماندار شمیرانات از ستاد مدیریت مدیریت بحران از حوزه شهری تجریش بازدید کردند.

 

۱۳:۴۹  تسلیت رئیس قوه قضائیه درپی جانباختن تعدادی از هموطنان در سیل

رئیس قوه قضائیه درپیامی گفت: خبر وقوع جاری‌شدن سیل در استان‌های کشور بخصوص در شهر شیراز که منجر به جان باختن تعدادی از هموطنان عزیزمان شد، موجب تأسف و تأثر اینجانب گردید.

متن پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

خبر وقوع جاری‌شدن سیل در استان‌های کشور بخصوص در شهر شیراز که منجر به جان باختن تعدادی از هموطنان عزیزمان شد، موجب تأسف و تأثر اینجانب گردید.

ضمن عرض تسلیت به بازماندگان محترم حوادث اخیر در شهر شیراز و استان‌های دیگر و آرزوی سلامتی و بهبودی مصدومین این حوادث، از مسئولین محترم قضایی استان‌های مربوطه و سازمان بازرسی کل کشور میخواهم با حضور فعال در مناطق سیل‌زده، و با همکاری سایر دستگاه‌های ذیربط و امدادگران محترم، ضمن کاستن از درد و رنج مردم حادثه‌دیده، ابعاد و زوایای گوناگون موضوع را ارزیابی نمایند تا در خصوص سهل انگاری و بی توجهی احتمالی برخی از دست اندرکاران مسئول، برخورد لازم از سوی دستگاه قضایی صورت گیرد.

سیدابراهیم رئیسی

رئیس قوه قضاییه

ششم فروردین ۱۳۹۷

۱۳:۴۷  امام زاده صالح (ع) و بازار تجریش تااطلاع ثانوی تعطیل است

به علت احتمال وقوع سیل رستوران‌ها و تفرجگاه‌های شمال پایتخت تعطیل است.

سیاوش شهریور فرماندار شمیرانات با اشاره به تداوم بارش‌ها و احتمال وقوع سیل اعلام کرد: تمامی واحد‌های صنفی شمال تهران به ویژه کاخ موزه‌ها و رستوران‌ها در دربند، درکه، توچال، لواسان و فشم که به روددره‌ها منتهی می‌شوند تا چهارشنبه شب تعطیل هستند.

وی افزود: پیست‌های دربندسر و شمشک نیز با هدف جلوگیری از تردد‌های غیرضروری و مدیریت راه‌ها با احتمال سقوط بهمن و ریزش کوه تا روز مذکور تعطیل خواهند بود.

به گفته وی ساکنان حاشیه رودخانه‌ها نیز در شهرستان از روز گذشته تخلیه شده اند.

وی ضمن تاکید بر آماده باش ستاد مدیریت بحران شمیرانات اظهار داشت: اکنون شرایط جوی شهرستان آرام است، اما به علت پیشگیری از حوادث احتمالی خواهشمندیم شهروندان و مسافران برای کار‌های غیر ضروری به این شهرستان سفر نکنند تادر صورت وقوع حوادث نیرو‌های امدادی و خدماتی بتوانند خدمات ارائه دهند.

با تصمیم فرمانداری شمیرانات صحن مطهر امام زاده صالح تا فردا تعطیل است و همچنین بازار تجریش نیز از ساعت ۱۵ امروز تا اطلاع ثانوی تعطیل شد.

 

۱۳:۴۴  جمعیت هلال احمر آماده دریافت کمک‌های مردمی برای سیل زدگان

روابط عمومی جمعیت هلال احمر اعلام کرد این جمعیت مرجع قانونی جمع آوری کمک‌های مردمی در شرایط بحرانی است، بر این اساس شماره حساب ۹۹۹۹۹ (نزد تمامی بانک ها) و کد دستوری *۷۸۰*۱۱۲ # (که به طور مستقیم به حساب مشارکت‌های مردمی هلال احمر متصل است) برای جمع آوری کمک‌های مردمی به سیل زدگان ایجاد شده است.

 

۱۳:۳۷  مشکلی در تامین و‌ توزیع سوخت در کشور نیست

مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران گفت: در تمام نقاط کشور به ویژه مناطق آسیب دیده ناشی از حوادث طبیعی سوخت به صورت مستمر و منظم ادامه دارد.

محمدرضا موسوی خواه با بیان اینکه از ۲۵ اسفند ۹۷ و آغاز تعطیلات نوروزی حدود یک میلیارد لیتر بنزین در کشور توزیع شده است، افزود: ما براساس وظیفه‌ای که برعهده داریم در طول ۲۴ ساعت شبانه روز توزیع بی وقفه سوخت را تاکنون بدون هیچ حادثه و مشکلی انجام داده ایم و در مناطق آسیب دیده ناشی از حوادث طبیعی تامین و توزیع سوخت بدون وقفه ادامه دارد.

موسوی خواه اضافه کرد: از ابتدای تعطیلات نوروزی تاکنون به طور متوسط روزانه ۹۷ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران همچنین از هموطنان خواست در صورت هرگونه مشکل با شماره ۰۹۶۲۷ و یا در مناطق آسیب دیده از سیل به ستاد بحران مراجعه و در کمترین زمان ممکن مشکل مورد نظر در حوزه سوخت بررسی و برطرف خواهد. وی همچنین تاکید کرد: با تدابیر اندیشیده شده در تامین و توزیع سوخت مشکلی وجود ندارد.

 

۱۳:۳۷  مسدود شدن برخی محور‌ها در شهرستان باغملک

فرماندار باغملک گفت: چند نقطه از مناطق روستایی این شهر بر اثر ریزش ترانشه یا سیلاب مسدود شده است.

محمد نجاتی پور با بیان اینکه محور صیدون به باغملک نیز تردد به سختی صورت می‌گیرد افزود: جاده میداود به هفتکل نیز ریزش ترانشه داشتیم، ولی مسدود نمی‌باشد.

وی ادامه داد: روستا‌های تابعه باغملک خسارت چندانی ندیده اند.

فرماندار باغملک همچنین از بخش صیدون گزارش رسیده چند واحد مسکونی در این بخش فرو ریخته است.

وی از شهروندان و مسافران نوروزی خواست از تردد در مناطق تنگ چویل، امامزاده عبدالله، رباط خودداری کنند.

محمد نجاتی پور افزود: همچنین اسکان مهمانان نوروزی در سالن‌های مسقف انجام گرفته است.

 

۱۳:۳۰  آماده باش ۳۰ هزار کارگر خدمات شهری

مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: ۳۰ هزار کارگر خدمات شهری برای رفع آب گرفتگی و خدمات رسانی آماده باش هستند.

اصغر عطایی افزود: تمامی عوامل شهرداری تهران وخدمات شهری ازدو روز گذشته در آماده باش هستند و در حال حاضر ۳۰ هزار کارگر خدمات شهری برای رفع آبگرفتگی معابر وخدمات رسانی برای وقوع سیل احتمالی درسطح شهر مستقرهستند.

وی گفت: ۲۲ منطقه پایتخت وستادبحران‌های مناطق تجهیزات وایمنی خود رابه روز کرده تا درزمان وقوع سیل بتوانند خدمات رسانی کنند.

عطایی افزود: نیرو‌های آتش نشانی به همراه تجهیزات آماده باش بود وتمامی ماشین‌های سنگین وفوق سنگین، پمپ‌های ابکش ولجن کش‌های قوی درآتش نشانی اماده است تا درزمان وقوع سیل احتمالی استفاده شود

مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران خاطرنشان کرد: شهرداری تهران آمادگی کامل خود را برای مقابله با سیل احتمالی اعلام میدارد ودرحال حاضر تمامی خیابان‌ها ومعابر شهری بصورت انلاین با دوبین‌های شهری رصد میشودتا درصورت وقوع اتفاق بتوانیم سریع خدمات رسانی کنیم.

 

۱۳:۲۵  ادامه روز‌های تعطیل بارانی در گیلان

بارش برف و باران در گیلان تا اوایل هفته آینده ادامه دارد.

مدیرکل هواشناسی استان گفت: فعالیت سامانه هوای سرد و بارشی که از ۲ روز پیش وارد گیلان شد تا فردا ادامه دارد.

محمد دادرس افزود: فردا بصورت موقت از شدت بارش باران در گیلان کاسته می‌شود.

وی اضافه کرد: پنجشنبه هفته کنونی با نفوذ سامانه هوای سرد و بارشی به گیلان در مناطق جلگه‌ای باران و در مناطق کوهستانی برف خواهد بارید.

مدیرکل هواشناسی گیلان اعلام کرد: این وضعیت جوی تا اوایل هفته آینده در گیلان ماندگار است.

محمد دادرس گفت: دریای خزر امروز و فردا با ارتفاع موج ۲۰ تا ۶۰ سانتی متر برای فعالیت‌های دریانوردی به ویژه صید با احتیاط مناسب است.

دمای کنونی رشت، مرکز گیلان ۷ درجه سانتی گراد و رطوبت هوای این شهر ۹۵ درصد است.

 

۱۳:۲۱  تخلیه دو روستا در شهرستان بهبهان

فرماندار بهبهان گفت: ۲ روستای چهل کنار و دره نی در این شهرستان به منظور پیشگیری از حوادث احتمالی تخلیه شدند.

محمد حری افزود: این ۲ روستا تا این لحظه هیچ گونه مشکلی نداشته اند، اما برای جلوگیری از حوادث احتمالی با دستور شورای هماهنگی مدیریت بحران تخلیه شدند.

وی با بیان اینکه روستای چهل کنار ۱۳۹ نفر و روستای دره نی ۳۹ نفر جمعیت دارد، گفت: این ۲ روستا با توجه به سوابق قبلی در معرض خطر هستند، چرا که موقعیت جغرافیایی منطقه تشان به گونه‌ای است که با بارش باران در منطقه، حالت سیلابی به خود می‌گیرد.

فرماندار بهبهان افزود: با توجه به پیش بینی بارندگی در بالادست و بارندگی بالای ۱۰۰ میلیمتر برای امشب تصمیم به تخلیه دو روستا گرفته شد.

وی گفت: به ساکنان روستا‌های سرجوشر عدالت، مصیری، شهرک ویسی گل زرد، کره سیاه و کوتک هم با توجه به سوابق قبلی تنها اعلام شده که جوانب احتیاط را در نظر بگیرند و در حال حاضر نیازی به تخلیه ندارند.

فرماندار بهبهان همچنین گفت: با توجه به بارش در بالادست پیش بینی می‌شود حجم روان آبی که تا ساعتی دیگر به سمت جاده حرکت می کند زیاد باشد از این رو برای پیشگیری از حوادث، مسیر بهبهان به رامهرمز را مسدود کردیم.

وی افزود: این مسیر پس از پایان بارندگی در بالا دست و پایان سیلاب، مجدد مسیر بازگشایی می‌شود

حری توضیح داد: از همه مسافران و رانندگان درخواست می‌کنیم تا اطلاع ثانوی از این مسیر تردد نکنند.

 

۱۳:۲۰  ادامه امدادرسانی به سیل زدگان مازندران

جمعیت هلال احمر مازندران تاکنون به بیش از ۱۳ هزار هم استانی سیل زده خدمات ارائه کرده است.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر مازندران گفت: از زمان وقوع سیل تا کنون ۱۰۷ تیم عملیاتی و واکنش سریع این جمعیت شامل ۴۵۰ نیرو و داوطلب به ۱۳ هزار و ۳۲۷ نفر در استان خدمات امدادی ارائه کردند.

فخاری تخلیه آب هزار و ۳۸۰ خانه مناطق سیل زده مازندران، اسکان اضطراری ۴۲۹ نفر و کمک به رهاسازی ۵۱۴ خودروی گرفتار برف را از جمله اقدامات جمعیت هلال احمر استان برشمرد و افزود: در این مدت بسته مواد غذایی بین ۲ هزار و ۲۷۰ خانوار سیل زده استان توزیع شد.

به گفته وی با تلاش نیرو‌های امدادی جمعیت هلال احمر مازندران عملیات لکه برداری ۱۰۰ نقطه حادثه دیده ۱۲ شهرستان در حال انجام است.

بر اثر بارندگی شدید ۲۷ اسفند درمازندران سیل جاری شد که خسارت‌های فراوانی برجا گذاشت.

 

۱۳:۱۹  تردد شناور‌های مسافری در بنادر آبادان ممنوع شد

رئیس ستاد اجرایی استقبال از راهیان نور و مهمانان نوروزی در بنادر آبادان گفت: تردد شناور‌های مسافری و گردشگری دریایی بنادر آبادان به علت شرایط نامساعد جوی ممنوع شد.

شهرام بهبهانی افزود: تا مساعد شدن شرایط جوی، رفت و آمد شناور‌های مسافری و گردشگری دریایی بنادر آبادان و یادمان والفجر ۸ اروندکنار تا اطلاع بعدی ممنوع است.

وی عنوان کرد: بنادر و دریا نوردی آبادان امکانات امداد و نجات خود را به حالت آماده باش قرار داده و درصورتی که شناوری در شرایطی نامطلوب قرار گیرد آماده هرگونه امداد رسانی را دارد.

بهبهانی ادامه داد:از هموطنان و مسافران و مهمانان نوروزی خواهشمندیم که از حاشیه رودخانه‌ها فاصله و خطرات بالا آمدن سطح آب رودخانه اروند و بهمنشیر را جدی بگیرند.

 

۱۳:۱۷  ممنوعیت تردد گردشگران در سایت‌های گردشگری آرپناه و باباروزبهان

فرماندار لالی گفت: تردد گردشگران و مسافران نوروزی در سایت‌های گردشگری آرپناه و باباروزبهان تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

گودرز ترکی زاده افزود: تمامی گردشگران که در پارک‌های رو باز و دیگر مناطق گردشگری بوده اند در حال حاضر در اماکن ورزشی و مدارس شهرستان اسکان داده شدند.

وی ادامه داد: تاکنون در شهرستان لالی هیچگونه گزارشی مبنی بر قطع برق، قطع ارتباط جاده‌ای یا خسارات جانی و مالی گزارش نشده است، اما با توجه به گل آلود شدن محل برداشت آب آشامیدنی شهر، مدیریت مصرف آب تا چهارشنبه در دستور کار قرار گرفته است.

فرماندار لالی با اشاره به تشکیل ستاد مدیریت بحران در شهرستان گفت: کلیه نیرو‌های شهرستان در حالت آماده باش کامل هستند و اطلاع رسانی لازم به عشایر و دامداران از طریق بخشداران و دهیاران انجام شده است.

ترکی زاده همچنین دهیاران مکلف شده اند تا فردا به صورت کشیک در منطقه خود حضور داشته باشند.

وی بیان کرد: علاوه بر ادوات راهداری، ۲ دستگاه لودر و گریدر در این اداره برای پیشگیری از حوادث احتمالی مستقر شده است و مدارسی در سطح شهر و روستا‌ها برای اسکان اضطراری پیش بینی شده است.

 

۱۳:۱۶  رئیس دانشگاه پیام نور کشور: امداد رسانی به مناطق سیل زده ادامه دارد

رئیس دانشگاه پیام نور کشور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: امداد رسانی به مناطق سیل زده از همان ساعات اولیه برای کمک، نجات و اسکان مردم از طریق کانون‌های دانشجویی هلال احمر آغاز شد و ادامه دارد.

محمدرضا زمانی، ضمن ابراز همدردی با مردم آسیب دیده در حوادث اخیر سیل افزود: دانشگاه پیام نور یک گستره ملی در سطح کشور دارد و در هر برهه از زمان جدای از بخش آموزش در مسئولیت‌های اجتماعی فعال است.

وی گفت: هم اکنون شاهد هستیم که حدود ۲۵ استان کشور در خصوص حوادث اخیر سیل هشدار گرفتند و این دانشگاه به نوبه خود در این مسئولیت اجتماعی فعالیت دارد به طور مثال در استان گلستان کانون‌های دانشجویی هلال احمر از همان ساعات اولیه برای کمک، نجات و اسکان مردم فعال شدند و ملزوماتی را که افراد سیل زده به آن احتیاج داشتند در اختیار آنان قرار دادند.

رئیس دانشگاه پیام نور کشور در ادامه افزود: یکی از سالن‌های ورزشی در بندر ترکمن با ۷۰ چادر آماده که ۳۵۰ ظرفیت دارند آماده امداد رسانی به مردم این منطقه است همچنین در گنبد و گرگان هم آمادگی لازم برای امداد رسانی جهت امکانات اقامتی و فضای فیزیکی برای مردم این منطقه فراهم شده است.

زمانی با بیان این که ما تلاش می‌کنیم در ابتدا ۱۵ هزار خانواده دانشگاه پیام نور و ۵۰۰ هزار دانشجوی این دانشگاه را که در مناطق سیل زده هستند امداد رسانی انجام دهیم و سپس سایر استان‌ها از این امکانات بهره مند می‌شوند.

وی گفت: برای امداد رسانی به مناطق سیل زده در استان‌های فارس، لرستان و گلستان آمادگی کامل وجود دارد.

رئیس دانشگاه پیام نور کشور در پایان با اشاره به بحث شهریه دانشجویان پیام نور که در مناطق سیل زده اسکان دارند، افزود: یکی از دغدغه‌های دانشجویان مناطق سیل زده بحث شهریه است که این دانشجویان از حمایت ویژه و تسهیلات دانشگاه بهره مند می‌شوند.

 

۱۳:۱۳  بسته شدن پارک جزیره شوشتر

فرماندار شوشتر از بسته شدن پارک جزیره این شهر خبر داد.

حسین پنبه دانه پور گفت: ورود خودرو به پارک داریون ممنوع شده است.

وی با بیان اینکه ارتباط چند روستای شعبیه شوشتر قطع شده است، افزود: تیم‌های امداد و نجات در این بخش مستقر شده است.

فرماندار شوشتر ادامه داد: همچنین قایق سواری در این شهر ممنوع شده است.

 

۱۳:۱۰  تخصیص ۵۰ میلیارد ریال تنخواه به استان فارس

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور، تخصیص ۵۰ میلیارد ریال تنخواه به استان فارس را ابلاغ کرد.

محمد باقر نوبخت در جریان خسارت وارده روز گذشته براثر سیلاب تخصیص ۵۰ میلیارد ریالی تنخواه به استان فارس را ابلاغ کرد.

 

۱۳:۰۹  پایان اسکان موقت سیل زدگان مازندران

استاندار مازندران پایان اسکان موقت سیل زدگان مازندرانی را اعلام کرد و گفت: تمامی سیل زدگان یا به خانه‌های خود و یا به خانه اقوام هدایت شدند. ‎

استاندار مازندران گفت: افرادی که واحد‌های مسکونی آن‌ها خسارت دید به منازل خود باز گشته و با کمک مردم، نیرو‌های بنیاد مسکن و نیرو‌های بسیج سپاه در حال پاکسازی و تعمیر هستند.

مقام عالی دولت در مازندران همچنین به ساکنان بیش از ۵۰۰ واحد مسکونی که بر اثر سیل اخیر تخریب شد اشاره کرد و گفت: این افراد نیز در خانه اقوام خود اقامت کرده اند و فرآیند بازسازی خانه هایشان نیز آغاز شد.

حسین زادگان همچنین با اشاره به اینکه عملیات امداد رسانی به سیل زدگان پایان یافته است، افزود: اما همچنان نیرو‌های امدادی استان تا مناسب شدن شرایط جوی در حالت آماه باش قرار دارند.

وی اعلام کرد: آذوقه رسانی به مناطق برف خیز و بالا دست که راه ارتباطی مناسبی ندارند همچنان ادامه دارد و آمادگی نیرو‌های امدادی مازندران نیز در بالاترین سطح قرار دارد.

 

۱۳:۰۸  آبگیری ۹۰ درصد حجم مخزن سد مهاباد

مدیر امور آب شهرستان مهاباد گفت: باتوجه به بارندگی‌های اخیر هم اکنون حجم ذخیره آب سد مهاباد به بیش از ۱۷۷ میلیون متر مکعب رسیده و ۹۰ درصد حجم مخزن آن آبگیری شده است.

رضا جهینی، با بیان اینکه سد مهاباد از ابتدای تعطیلات نوروزی تاکنون پذیرای ۱۵ هزار نفر از مسافران و گردشگران نوروزی این شهرستان بوده است، افزود: این تعداد گردشگر نوروزی در قالب بازدید‌های خانوادگی و گروهی از محل تاج سد مهاباد و جلوه‌های زیبای دیوار سد و چشم انداز‌های طبیعی و با نشاط آن دیدن کردند.

جهینی، با اشاره به اینکه دیروز به علت شدت بارندگی‌ها بازدید از این سد به مدت یک روز متوقف شد، گفت: از امروز علاقمندان و گردشگران می‌توانند تا نهم فروردین ماه جاری از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ عصر از سد مهاباد دیدن کنند.

وی، از بازدیدکنندگان خواست علاوه بر رعایت نکات ایمنی از جمله مراقبت از فرزندان و نظافت محیط اطراف سد با مأموران امور آب نیز همکاری کنند تا از چشم انداز‌های طبیعی و زیبای این سد بهره‌مند شوند.

مدیر امور آب شهرستان مهاباد اضافه کرد: طبق اعلام شرکت آب منطقه‌ای آذربایجانغربی علاوه بر سد مهاباد، سد‌های شهرچای ارومیه، سد حسنلو نقده، سد ساروق تکاب و سد آغ چای چایپاره در استان آماده استقبال از میهمانان نوروزی هستند.

سد مهاباد که نزدیکترین سد جهان به مناطق مسکونی به شمار می‌رود، ۱۹۷ میلیون مترمکعب ظرفیت اسمی دارد که علاوه برتأمین آب آشامیدنی شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

 

۱۳:۰۶  تخلیه تعدادی از خانه‌های روستای توحیدلو

بنا بر اعلام بخشدار افشار، ۱۰ خانه که در حاشیه روستای توحیدلو بخش افشار هستند و احتمال اینکه در وقوع سیلاب خطر ساز باشند، تخلیه و ساکنان آن به هسته اصلی روستای توحیدلو انتقال داده شده اند.

موسوی گفت: هیچ گونه حادثه‌ای در این منطقه رخ نداده و این اقدام برای پیشگیری از بحران است.

همچنین اعلام شده است؛ پل‌های مسیر ملک چمنی به گرماب، هم در بخش مرکزی و هم بخش افشار، ریزش دارند و در معرض آسیب هستند.

 

۱۳:۰۲  باز بودن همه محور‌های مواصلاتی هندیجان

فرماندار شهرستان هندیجان از بارش ۲۰ میلی متر باران در هندیجان و ۲۳ میلی متری در زهره خبر داد.

علی بویری افزود: کلیه جاده‌های مواصلاتی شهرستان هندیجان به مناطق اطراف باز است و تردد در این جاده‌ها صورت می‌گیرد.

 

۱۳:۰۰  باز شدن جاده دشت گل به هفتکل

فرماندار شهرستان هفتکل از باز شدن جاده دشت گل به این شهر خبر داد.

سید عابدین طباطبایی افزود: به دنبال بارش‌های اخیر و مسدود شدن این جاده، با تلاش نیرو‌های راهداری این جاده باز شد.

وی ادامه داد: همچنین کلیه مهمانان نوروزی در مدارس و سالن‌های سرپوشیده اسکان داده شدند.

 

۱۲:۵۷  مسدود شدن مسیر ۲۲ روستای اندیکا

فرماندار شهرستان اندیکا از مسدود شدن مسیر ۲۲ روستای به این شهر خبر داد.

مراد علی سعیدی افزود: بدنبال بارش‌های سیل آسای اخیر؛ و علاوه بر مسدود شدن مسیر اندیکا به ایذه و قطع ارتباط منطقه شلا دشت گل در مجاورت پل نگین، ۱۰ راس دام زنده نیز تلف شد.

وی بیان داشت: ارتباط روستا‌های بخش چلو از توابع شهرستان اندیکا با بخش مرکزی قطع شده است و محور خوزستان به استان چهارمحال و بختیاری نیز مسدود شده است.

 

۱۲:۵۳  بانک ملت به یاری سیل زدگان گلستانی شتافت

کمک‌های کالایی بانک ملت به آسیب دیدگان ناشی از سیل در استان گلستان، به آق قلا ارسال و توسط کارکنان این بانک و با همکاری ستاد بحران توزیع شد.

کامیونت‌های حامل کمک‌های کالایی از قبیل آب معدنی، انواع کنسرو، لبنیات بسته بندی و اقلام بهداشتی کودکان، از سوی بانک ملت به استان گلستان ارسال شد.

این کمک‌ها به آق قلا ارسال شده و با همکاری کارکنان بانک ملت و ستاد بحران استان متشکل از نیرو‌های هلال احمر، سپاه پاسداران و استانداری در حال توزیع است.

این کمک‌ها بنابر دستور فوری دکتر بیگدلی مدیرعامل بانک ملت آماده سازی و ارسال شده است.

 

۱۲:۵۳  آبگرفتگی بخش‌های از معابر ایذه

فرماندار ایذه از آبگرفتگی بخش‌های از معابر این شهر به دنبال بارش‌های شدید اخیر در این شهر خبر داد.

مصطفی سمالی زاده افزود: مسیر جاده ایذه به پیان مسدود شده است و یک واحد مسکونی روستای جوارسعیدی از بخش سوسن این شهر به طور کامل تخریب شده است.

وی اظهار داشت: در پی شدت گرفتن بارندگی، آب به چند منزل مسکونی در مناطقی از ایذه نفوذ کرده است.

فرماندار ایذه افزود: مقرر شده است برای پیشگیری از خطر، مردم محله‌های اکبرآباد، کشتارگاه، استادیوم، آخر حافظ شمالی و جاده اصفهان با حفظ آرامش و بدون تخلیه لوازم منزل، خانه‌های خود را ترک و در سایر مناطق شهر اسکان پیدا کنند.

وی عنوان کرد: ساکنین این مناطق وسایل خود را در ارتفاع قرار دهند تا در صورت نفوذ آب به درون منازل، صدمه کمتری به آن‌ها وارد شود.

 

۱۲:۴۹  آماده باش همه دستگاه‌های اجرایی و امدادی شوش

فرماندار شهرستان شوش دانیال از اعلام آماده باش کلیه دستگاه‌های اجرایی و امدادی در این شهر خبر داد.

عدنان غزی گفت: ساکنان روستا‌های کاظم حیدر، خلیل حیدر، ربات، بیت غانم و بیت عارب که در معرض خطر سیل قرار داشتند جابجا شده و به محل امن استقرار یافتند.

 

۱۲:۴۷  تحت کنترل بودن وضعیت در هویزه

سرپرست فرمانداری هویزه از تحت کنترل بودن وضعیت به دنبال بارش‌های اخیر در این شهر خبر داد.

سید قاسم موسوی افزود: برای تحکیم و مقاوم سازی سیل بند‌ها به ماشین آلات و مصالح نیاز داریم.

وی ادامه داد: از سازمان آب و برق خوزستان درخواست دارم ماشین آلات مورد نیاز را در اختیار فرمانداری این شهرستان قرار دهد.

 

۱۲:۴۷  دانشگاه آزاد: تشکیل کمیته مقابله با بحران و امدادرسانی به مناطق سیل زده

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: بعد از وقوع سیل بلافاصله کمیته مقابله با بحران در سازمان مرکزی این دانشگاه تشکیل شد و هم اکنون امدادرسانی به مناطق سیل زده در حال انجام است.

بیژن رنجبر افزود: دانشگاه آزاد اسلامی در خدمت مردم و جامعه است و با توجه به اتفاقات اخیر در نقاط مختلف کشور پا به پای دیگر ارگان‌های کشور عکس العمل نشان داده است.

وی گفت: با توجه به مقام معظم رهبری مبنی بر این که همه نهاد‌های عمومی و لشکری باید پا به پای همدیگر عمل کنند و خدمت رسانی به مناطق سیل زده را انجام دهند دانشگاه آزاد اسلامی هم وظیفه خود دانسته تا در این راه کمک رسانی را انجام دهد.

رنجبر با بیان این که ریاست هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی علی اکبر ولایتی و رئیس دانشگاه آزاد آقای طهرانچی در این موضوع فعالانه شروع به همکاری کردند و وظیفه خود را ایفا کردند، افزود: بلافاصله کمیته مقابله با بحران در سازمان مرکزی تشکیل شد و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی دستوری را مبنی بر کمک رسانی صادر کرد.

وی گفت: در استان فارس با توجه به اتفاقی که دیروز اتفاق افتاده است ریاست دانشگاه این استان فعالانه کمک رسانی را انجام می‌دهد تا حدی که در واحد شیراز دانشگاه آزاد اسلامی ۸۰۰ نفر اسکان اضطراری و در واحد لار این استان ۱۸۰ نفر در اسکان اضطراری اقامت پیدا کرده اند همچنین تهیه غذای گرم و سرد و آب معدنی در این استان برای خدمت رسانی و امداد رسانی در حال انجام است.

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه تاکید کرد: در استان گلستان هم همین طور امداد رسانی در حال انجام است چنانچه از روز اول فروردین ستاد بحران در این استان تشکیل شد و شاهد اسکان اضطراری و پخش غذا و جمع آوری کمک‌های مردمی به مناطق سیل زده در این استان بودیم.

رنجبر افزود: گروه‌های امداد رسانی دانشجویان به صورت نقدی و غیر نقدی در این استان برای امداد رسانی مشغول فعالیت هستند.

وی در ادامه گفت: سایر استان‌ها از جمله استان لرستان هماهنگی‌ها در صورت وقوع بحران انجام شده چنانچه با فرمانده سپاه این استان هماهنگی‌ها برای کمک‌ها و امداد رسانی به صورت کامل شکل گرفته، در استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان نیز آمادگی لازم برای امداد رسانی در صورت وقوع بحران شکل گرفته است.

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: تا ۱۶ فروردین اسکان اضطراری، امکانات خوابگاهی دانشگاه آزاد اسلامی در اختیار سیل زدگان قرار می‌گیرد و رؤسای استانی هماهنگی‌های لازم برای امداد رسانی را انجام می‌دهند.

 

۱۲:۴۳  عادی بودن وضعیت در اهواز

سرپرست فرمانداری اهواز از عادی بودن وضعیت این شهرستان به دنبال بارش‌های اخیر خبر داد.

جمال عالمی نیسی افزود: جاده‌های مواصلاتی اهواز به تمام شهر‌های اطراف این شهر برقرار است.

وی افزود: سیل بند‌های پیرامون این شهر در حال تحکیم و استحکام هستند.

سرپرست فرمانداری اهواز بیان کرد: شهروندان از رفتن به حاشیه‌های رودخانه خودداری کنند و تمهیدات لازم جهت اسکان مهمانان نوروزی در این شرایط بارش اندیشیده شده است.

 

۱۲:۳۲  مردم از نزدیک شدن به رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری کنند

سخنگوی سازمان مدیریت کشور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به ادامه بارش‌ها در بیشتر استان‌های کشور از احتمال طغیان رودخانه‌ها و مسیل‌ها در اغلب استان‌های کشور خبر داد.

سعیدی گفت: احتمال طغیان رودخانه‌ها در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، جنوب فارس، غرب هرمزگان، جزایر خلیج فارس، دامنه‌های زاگرس، غرب اصفهان، با توجه به ادامه بارش‌ها و رگبار‌های شدید تا فردا وجود دارد.

وی افزود: این وضعیت و احتمال سیلابی شدن رودخانه‌ها در غرب استان‌های یزد، کرمان، قم، سمنان، خراسان شمالی نیز متصور است.

سعیدی گفت: هموطنان عزیز به ویژه افرادی که در این روز‌ها در حال سفر هستند پیش از حرکت اخبار جوی را از طریق هواشناسی، پلیس راه و رسانه ملی جویا شوند.

وی بار دیگر تاکید کرد: مردم از نزدیک شدن به حاشیه رودخانه ها، مسیل‌ها و نقاطی که مستعد جاری شدن سیل است به جد خودداری کنند حتی اگر شرایط رودخانه‌ها عادی هم به نظر برسند، اما ممکن است در بالادست بارندگی‌هایی صورت گرفته باشد و باعث وقوع سیل شود.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور به مردم تهران نیز توصیه کرد: تا فردا از توقف کردن و عزیمت به حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌هایی مانند کن، فرحزاد و امثال آن خودداری کنند.

 

۱۲:۲۶  حساب ویژه بانک صادرات برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای سیل‌زدگان

بانک صادرات ایران اعلام کرد: حساب ویژه‌ای را برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای سیل‌زدگان استان‌های مختلف کشور اختصاص داده است.

این بانک ضمن تسلیت به جانباختگان سیل‌های اخیر و ابراز همدردی با آسیب‌دیدگان، اعلام کرد شماره حساب ۰۱۱۰۵۰۰۳۰۲۰۰۸ به نام کمک‌های مردمی به سیل‌زدگان جهت جمع‌آوری وجوهات مردمی تخصیص یافته است.

همچنین امکان دریافت کمک‌های نقدی برای سیل‌زدگان گلستان از طریق اپلیکیشن بانکی "صاپ" نیز فراهم شد.

هموطنان گرامی می‌توانند کمک‌های نقدی خود به حادثه‌دیدگان سیل استان گلستان را از طریق بخش نیکوکاری اپلیکیشن موبایلی «صاپ» پرداخت کنند.

 

۱۲:۲۵  آماده باش ۵ هزار آتش نشان در پایتخت

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما از آماده باش ۵ هزار آتش نشان برای وقوع سیل احتمالی در پایتخت خبر داد.

مهدی داوری دولت آبادی گفت: با توجه به وقوع سیل احتمالی در پایتخت ۵ هزار نیروی آتش نشان و غریق و نجات در آماده باش کامل هستند.

وی افزود: تمامی نیرو‌هایی که شیفت کاری آنان نبود نیز فراخوان شده اند و ۱۳۸ ایستگاه آتش نشانی در تهران با تجهیزات و ایمنی کافی آماده باش هستند.

داوری گفت: ازروز گذشته نیز عوامل آتش نشانی در حال پایش و رصد مسیل‌ها، کانال‌ها و رودخانه‌های تهران هستند تا هرگونه تغییر در حجم آب امدادرسانی آغاز شود و این پایش‌ها ۲۴ ساعته صورت می‌گیرد.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران افزود: تمامی مبادی ورودی به رودخانه‌ها و مسیر‌های تفریحی مورد رصد است تا مسافران نوروزی و شهروندان در این امکان حضور نیابند.

داوری گفت: از شهروندان و گردشگران درخواست می کنیم از تردد در کنار رودخانه ها، مسیل‌ها و دامنه‌های اطراف تهران اجتناب کنند و از گرفتن عکس سلفی در زمان وقوع سیل به شدت خودداری کنند، زیرا در یک لحظه آب آن‌ها را باخود می‌برد.

 

۱۲:۲۴  همه دستگاه‌ها باید برای مقابله با سیل اخیر آماده باشند

رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت آمادگی همه دستگاه‌ها برای خدمت رسانی به آسیب دیدگان سیل اخیر تاکید کرد.

علی لاریجانی که به منظور شرکت در جلسه مدیریت بحران استان قم به حوزه نمایندگی خود سفر کرده بود، به سیل روز‌های اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: لازم است همه دستگاه‌ها منسجم و هماهنگ پای کار باشند تا آسیب کمتری به مردم و کشور وارد شود.

وی با اشاره به ابعاد آسیب‌های سیل در استان‌های فارس و گلستان افزود: اگر در شیراز و گلستان دقت می‌شد، نباید چنین مشکلاتی پیش می‌آمد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت اطلاع رسانی گسترده به مردم از طرق مختلف در هنگام بروز سیل تاکید کرد و گفت: لازم است نقاط ضعف موجود برطرف شود تا در آینده دچار چنین نشویم.

لاریجانی با اشاره به سیل ده سال قبل قم، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد رفع نقاط ضعف موجود در استان و برخی اقدامات انجام شده مانند اجرای طرح‌های آبخیزداری موثر بوده است، به گونه‌ای که امسال هنوز چنین مشکلات در استان قم رخ نداده است.

نماینده قم در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت ایجاد کانال عبور سیلاب در شرق پردیسان و بررسی مشکلات احتمالی در زمینه عبور خط راه آهن از میان شهر قم تاکید کرد.

لاریجانی افزود: ریل راه آهن عبور کرده از داخل شهر قم باید مورد بررسی قرار گیرد، و در صورتی که بررسی‌ها نشان دهنده مزاحم بودن وجود خط آهن است باید در خصوص جمع آوری آن با وزارت راه مذاکره شود، چرا که در استان گلستان هم همین مسئله باعث افزایش مشکلات شد.

وی همچنین بر ضرورت بررسی نقاط آسیب پذیری رودخانه قم‌رود به ویژه در محدوده شهر قم تاکید کرد.

 

۱۲:۲۱  جو آرام جنوب کرمان و آماده باش کامل دستگاه‌های امدادی

جو جنوب کرمان آرام است و دستگاه‌های امدادی در آماده باش کامل هستند.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب استان کرمان با اشاره به جو آرام در جنوب کرمان از مردم و رانندگان خواست خبر‌ها را از طریق منابع موثق و رسانه‌های معتبر دریافت و از توجه به شایعات خودداری کنند.

مسعود جمیلی افزود: شماره ۱۴۱ مرکز مدیریت راه‌ها برای دریافت اطلاع از وضع راه‌ها و اوضاع جوی مسیر‌ها اعلام شده است.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب استان کرمان با اشاره به آماده باش ۱۸۵ نفر نیروی راهداری در جنوب استان کرمان افزود ۷ راهدارخانه با امکانات از جمله ماشین آلات راهداری، آماده امداد رسانی در محور‌ها با کمترین زمان ممکن در صورت نیاز است.

مسعود جمیلی با بیان اینکه از سیل چند روز گذشته در هفت شهرستان جنوبی استان به صورت ویژه گشت‌های راهداری ملزم به بررسی باز یا بسته بودن دهانه پل‌ها و آبرو‌ها شده اند افزود: تا صبح امروز پل‌های همه مسیر‌ها ارزیابی و بازرسی میدانی شده است.

وی از بازگشایی بستر بیش از ۶۷ پل در محور‌های ارتباطی جنوب استان خبر داد وافزود: با توجه به احتمال بارش باران در نقاط بالا دست و کوهستانی به ویژه در مناطق روستایی مسافران نوروزی و رانندگان جوانب احتیاط را رعایت کنند.

جنوب کرمان شامل. هفت شهرستان جنوبی جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، قلعه گنج، رودبار جنوب، منوجان و فاریاب است.

 

۱۲:۱۹  بارندگی شدید در خوزستان

بارش شدید باران بهاری برای سومین روز متوالی در استان خوزستان ادامه دارد.

بارش شدید باران که از صبح امروز در بیشتر شهر‌های استان باریده است، در دزفول سبب آبگرفتگی معابر عمومی و زیر آب رفتن برخی خیابان‌ها و تداخل در عبور و مرور شهروندان این شهر شده است.

این گزارش حاکیست در حال حاضر بارش شدید باران در شهر اهواز آغاز شده است.

 

۱۲:۱۹  هشدار آب منطقه‌ای لرستان به ساکنان اطراف رودخانه تیره در شهر دورود

میرزایی گفت: با توجه با بالا آمدن سطح اب رودخانه تیره در داخل شهر دورود از همه ساکنان اطراف این رودخانه در خواست می‌شود تا قبل از ساعت ۱۳ منازل خود را ترک کنند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفته: همه ساکنان این رود خانه در بخش سیلاخور هم ضرورت دارد در اسرع وقت نسبت به تخلیه منازل خود اقدام کنند.

دانشگاه پیام نور شهر دورود هم اکنون زیر آب است.

 

۱۲:۱۸  اعلام آمادگی بسیج دانشجویی علوم پزشکی برای کمک به مناطق سیل‌زده

دفاتر بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در نامه‌ای خطاب به فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی و رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، آمادگی خود را جهت خدمت رسانی در حوزه بهداشت و درمان در اقصی نقاط میهن در قالب ۷۰ گروه جهادی سلامت و ۱۰ تیم واکنش سریع اعلام کردند.

متن این نامه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«بسیج یعنی آمادگی، بسیج یعنی احساس تکلیف در همه لحظات، بسیج یعنی حضور در همه میدان‌هایی که از انسان در آن میدان کاری می‌طلبند.» (مقام معظم رهبری)

سردار سرلشگر پاسدار جعفری - فرمانده محترم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

جناب آقای دکتر نمکی - وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی

جناب آقای دکتر پیوندی - ریاست محترم جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام.

با صلوات بر محمد و آل محمد (صلی الله علیه و آله)، پیرو شرایط ایجاد شده در کشور متعاقب حوادث جوی اخیر که موجب تأثر و تألم هموطنان عزیزمان گردیده است، بدینوسیله دفاتر بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، همچون گذشته آمادگی کامل خود را جهت نقش آفرینی تخصصی در حوزه بهداشت و درمان در اقصی نقاط میهن اسلامی عزیزمان، در قالب ۷۰ گروه جهادی سلامت و ۱۰ تیم واکنش سریع مدیریت خطر سلامت در حوادث و بلایا اعلام می‌دارند؛ و من الله التوفیق

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کاشان

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی البرز - کرج

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایلام

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور-اهواز

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی دزفول

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سمنان

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زابل

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قزوین

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کردستان - سنندج

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بم

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

بسیج دانشجویی دانشگاه شاهد

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد علوم پزشکی تهران

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گناباد

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی- بجنورد

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جهرم

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گلستان - گرگان

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان - رشت

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی لرستان - خرم آباد

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بابل

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران - ساری

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اراک

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان - بندرعباس

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی مراغه

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی سراب

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی خوی

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی خلخال

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی تربت جام

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی نیشابور

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی اسفراین

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی بهبهان

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی آبادان

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی شوشتر

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی رامهرمز

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی گراش

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی لارستان

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی آباده

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی داراب

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی سیرجان

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی خمین

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی ساوه

بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی اسدآباد

 سیل قم و زیرگذر حرم حضرت معصومه بعد از سیلاب

 

۱۲:۱۸  کاهش ارتفاع آب در آق قلا

با تخلیه آب ارتفاع در برخی مناطق شهر آق قلا به طور چشمگیری کاهش یافته است.

فرماندار آق قلا گفت: اکنون ۳۰ درصد از شهر آق قلا دچار آبگرفتگی است و آب بقیه مناطق شهر تخلیه شده است.

وی افزود: آبگرفتگی در مناطق کل آباد، حکیم آباد، عیدگاه و زمین شهری وجود دارد و ارتفاع آب در این مناطق به یک و نیم متر رسیده است.

ضمیر گفت: تخلیه آب در این مناطق به سبب سرعت کم آب با کندی انجام می‌شود.

وی افزود: هم اکنون نیرو‌های امدادی بسیج و سپاه و شهرداری تهران پمپاژ برای تسریع در تخلیه آب را انجام می‌دهند.

امروز نهمین روزی است که شهر آق قلا درسیلاب گرفتار است.

 

۱۲:۱۳  آمادگی کامل خراسان رضوی برای کاهش خسارات ناشی از سیلاب احتمالی در شهر‌ها

خراسان رضوی برای کاهش خسارات ناشی از سیلاب احتمالی در شهر‌ها در آمادگی کامل است.

رزم حسینی استاندار خراسان رضوی با اشاره به تشکیل جلسه شورای مدیریت بحران استان گفت: با توجه به بارش‌ها در خراسان رضوی این استان آمادگی دارد که از هر گونه سیلاب جلوگیری کند و همه دستگاه ها‌ی استان از آمادگی خوبی برخوردارند.

در جلسه دیشب ستاد مدیریت بحران خراسان رضوی نیز با اشاره به پیش بینی بارش باران در ۲۱ شهرستان خراسان رضوی به مناطق شهرداری، ارگان‌ها و دستگاه‌ها و آموزش پرورش برای اسکان اضطراری زائران و مسافران آماده باش داده شد.

در این جلسه همچنین مقرر شد: نقاط حادثه خیز درمشهد هم بازدید و شناخته و گروه‌های امدادرسان در مناطق آسیب پذیر مستقر و ادوات و ماشین آلات مورد نیاز در محل‌های آسیب پذیر مستقر شود.

با این هدف سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: هم اکنون ۱۰۲ دستگاه تانکر مکشی و ۹ دستگاه پمپ مکنده قوی در محل‌هایی از سطح مشهد که امکان آبگرفتگی ناشی از بارش‌های رگباری وجود دارد مستقر شده است.

مهدی یعقوبی به استقرار ۹۵ دستگاه موتورپمپ سیار نیز در شهر اشاره و بیان کرد: اطلاع رسانی لازم برای پرهیز شهروندان و مسافران از توقف در بوستان‌های وکیل آباد، چهل بازه، خورشید، حاشیه کشف رود و هفت حوض از طریق بنر‌های متعدد در سطح کلانشهر مشهد صورت گرفته است.

وی گفت: همچنین هشدار‌های لازم برای جمع آوری مصالح ساختمانی برای جلوگیری از انسداد جوی‌های آب سطح شهر در دستور کار شهرداری است.

رئیس شورای راهبردی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل حرم مطهر رضوی نیز گفت: همه امکانات و تمهیدات لازم برای آبگرفتگی و سیلاب احتمالی در اماکن متبرکه رضوی اندیشیده شده است.

خلیل منبتی افزود: هم‌اکنون به تعداد کافی دستگاه‌ها و ماشین آلات کف‌کش و پمپ‌های بسیار قوی برای تخلیه آب از داخل صحن‌ها برای آبگرفتگی احتمالی آماده است.

روابط عمومی نمایشگاه بین المللی مشهد نیز اعلام کرد: این نمایشگاه با ظرفیت بیش از دوهزار خودرو برای اسکان موقت و اضطراری شبانه روزی زائران و مسافران در آماده باش کامل قرار گرفته است.

با هدف کاهش خسارات ناشی از سیلاب احتمالی در شهر‌های خراسان رضوی جلسه ستاد مدیریت بحران در همه شهرستان‌های استان هم تشکیل و بر آمادگی برای مقابله با هر گونه بحران احتمالی تاکید شده است.

 

همچنین مرخصی افراد زیر مجموعه‌های مرتبط تا پایان هفته لغو شده است.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی نیز گفت: با توجه به بارش باران در بیشتر شهر‌های خراسان رضوی اقدامات پیشگیرانه همچنان در مقاط مختلف استان به ویژه مناطقی که بیشتر در معرض آسیب سیل هستند در حال انجام است.

حجتعلی شایان فر افزود: ستاد مدیریت بحران خراسان رضوی هم اکنون در حال آماده باش است و در این چارچوب همه فرمانداران، شهرداران، مدیران و مسئولان بخش‌های مختلف استان در محل ماموریت خود حاضر هستند و اقدامات لازم و پیشگیرانه را انجام داده اند.

وی گفت: در اقدامی پیشگیرانه دیشب سه روستا در بخش سرولایت شهرستان نیشابور شامل گاوکشی، کلاته حاجی و شکوه سنگ به طور موقت برای اجتناب از تبعات ناشی از بارندگی تخلیه شد.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی افزود: هم اکنون همه محور‌های اصلی استان باز است، اما با توجه به مسدود شدن دو محور فرعی انداده -جغتای و رباط سنگ -کدکن بر اثر سیلاب از دیشب، مسیر جایگزین برای این دو محور مشخص شده و ارتباط روستائیان برقرار است.

فرمانده پلیس راه بردسکن هم اعلام کرده است: با طغیان آب محور ترانزیتی بردسکن به عشق آباد طبس مسدود شده است.

سرگرد حسن شاکری افزود: با مسدود شدن این محور عبور وسائط نقلیه سبک و سنگین تا اطلاع ثانوی از کیلومتر ۵۰ محور بردسکن به طبس (دهستان درونه تا عشق آباد) ممنوع است.

وی گفت: پلیس راه بردسکن با ۵ گروه گشت در همه محور‌های ارتباطی شهرستان حضور دارد و از مسافرانی که قصد عزیمت به سمت عشق آباد و طبس دارند در خواست می‌شود تا فروکش کردن آب از تردد در این محور به طور جد خودداری کنند.

بنابر اعلام اداره کل هواشناسی خراسان رضوی سامانه بارشی که از عصر دیروز در خراسان رضوی فعال و موجب بارندگی‌هایی از نواحی غربی استان شده تا پایان وقت چهارشنبه هفتم فروردین فعال است و همچنان بر شدت بارش‌ها افزوده می‌شود.

در مدت فعالیت این سامانه بارش‌های رگباری توام با رعد و برق، وزش باد شدید و در نواحی مستعد بارش تگرگ و کاهش نسبی دمای هوا پیش بینی شده است و با توجه به رگباری بودن بارش‌ها وقوع آبگرفتگی و سیلابی شدن مسیل‌ها و همچنین احتمال اختلال در سامانه حمل و نقل استان وجود دارد.

بیشترین حجم بارش برای شهرستان‌ها و مناطق درگز، قوچان، جوین، جغتای، سبزوار، داورزن، چناران، تربت حیدریه، رشتخوار، بردسکن، گناباد، کاخک، نیشابور، بینالود، فیروزه، فریمان، کاشمر، خوشاب، سرولایت، کوهسرخ و مشهد پیش بینی شده است.

بنابر اعلام اداره کل هواشناسی خراسان رضوی دیشب تاکنون ۱۵ شهرستان استان به ویژه در مناطق غربی خراسان رضوی بارندگی داشته و بیشترین بارندگی در این مدت مربوط به شهرستان بردسکن واقع در جنوب غربی خراسان رضوی به مقدار ۱۷ میلیمترو پس از آن در شهرستان‌های سبزوار و جغتای به ترتیب ۱۲ و ۱۰ میلیمتر بارندگی ثبت شده است.

اداره کل هواشناسی خراسان رضوی با اشاره به لزوم اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از خسارات احتمالی تاکید کرده است: مردم از توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مناطق سیلابی و همچنین صعود و سفر به مناطق کوهستانی به طور جد خودداری کنند.

 

۱۲:۰۶  جاری شدن سیلاب از بالادست به سمت رودخانه خشک

شهردار شیراز گفت: سیلابی از بالادست رودخانه خشک در حال جاری شدن است که حدود ۵۰ هزار مترمکعب آب را به این رودخانه اضافه می‌کند.

اسکندرپور افزود: هم اکنون در همه پل‌های روی این رودخانه نیرو‌های شهرداری برای کنترل مشکلات احتمالی حضور دارند.

شهردار شیراز گفت: به منظور حفظ جان ساکنین روستا‌های پایین دست رودخانه خشک به آن‌ها اطلاع رسانی شده است و با در اختیار دادن اتوبوس اقدام به تخلیه این روستا‌ها کرده ایم.

وی افزود: به علت بارندگی‌های شب گذشته در چندین نقطه شهر از جمله شهرک سعدی، برخی معابر سطح منطقه چهار و دو و دروازه قرآن شاهد آب گرفتگی هستیم.

 

۱۲:۰۱  سیل در کهگیلویه و بویراحمد جان یک نفر را گرفت

به دلیل بارش‌های سیل آسا یک نوجوان ۱۵ ساله در بوستان باشت جان خود را از دست داد.

اورژانس کشور خالدی سخنگوی این سازمان گفت: این نوجوان ساعت ۹٫۲۲ دقیقه بامداد امروز سه شنبه در آب رودخانه فصلی نزدیک روستا غرق شد که جسد وی از آب بیرون کشیده شد.

وی توضیح داد: نوجوان ۱۵ ساله باشتی حین عبور از رودخانه فصلی شوش در بخش بوستان از توابع شهرستان باشت در سیلاب گرفتار شده و جان خود را از دست داد.

 

۱۱:۵۷  آمادگی دانشگاه آزاد استان چهارمحال و بختیاری برای اسکان سیل زدگان

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری از آمادگی دانشگاه‌های آزاد اسلامی این استان برای اسکان و امداد رسانی به سیل زدگان سراسر کشور خبر داد.

آقای نیکخواه گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری در شهر‌های شهرکرد، بروجن، فارسان، اردل، لردگان و کوهرنگ آمادگی واگذاری امکانات خود به ستاد بحران استان را اعلام کرده و آماده خدمت رسانی به هم میهنان گرامی در سراسر کشور است.

 

۱۱:۵۷  شرایط طغیانی رودخانه‌های کارون و زاینده رود

استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به شدت بارش در شهرستان‌های این استان، شرایط رودخانه‌های کارون و زاینده رود را طغیانی و سیلابی توصیف کرد.

اقبال عباسی در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان که در شهرستان کوهرنگ برگزار شد، گفت: میزان بارش برای استان بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیمتر در روز‌های دوشنبه و سه شنبه پیش بینی شده بود و اکنون میزان بارش در کوهرنگ به ۲۵۰ میلیمتر رسیده است.

وی با اشاره به بارش باران با وجود برف سه متری در ارتفاعات شهرستان کوهرنگ افزود: بارش موجب ذوب شدن برف انباشته شده در کوهرنگ شده و باران و برف ذوب شده به رودخانه‌های استان سرازیر شده است.

آقای عباسی افزود: به دلیل بروز سیلاب در سطح جاده‌ها هم اکنون ساکنان ۱۰۰ روستا با مشکل تردد مواجه شده است و ساکنان ۳۰ روستا نیز تخلیه، به مناطق امن هدایت و در مساجد، مدارس یا امکان ورزشی اسکان داده شده اند.

وی با بیان اینکه سیلاب در این استان تا کنون خسارت جانی نداشته و تمام تلاش ستاد مدیریت بحران حفظ جان مردم است گفت: میزان خسارت اولیه موج نخست سیلاب در چهارمحال و بختیاری یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

 

۱۱:۵۷  تعطیلی ۴۸ ساعته واحد‌های صنفی در شمال پایتخت

معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ از ابلاغ دستور پلیس مبنی بر تعطیلی ۴۸ ساعته واحد‌های صنفی در شمال پایتخت خبر داد.

سرهنگ تقی افرند، گفت: به متصدیان واحد‌های صنفی ابلاغ کردیم به مدت ۴۸ ساعت در مناطق دربند، درکه، فشم، لواسان، فرحزاد، کن و سولقان با توجه به شرایط جوی حاکم بر کشور و احتمال وقوع سیلاب و آب‌گرفتگی در محل‌های یاد شده و به منظور حفظ جان و مال خود و شهروندان محترم، نسبت به تعطیلی واحد صنفی خود اقدام کرده و ازهرگونه ارائه خدمات به مشتریان خودداری کنند.

وی همچنین تاکید کرد: شهروندان برای حفظ جان خود از حضور در محل‌های مذکور جداً خودداری و اجتناب کنند.

 

۱۱:۵۳  سازمان تبلیغات اسلامی موظف است به آسیب دیدگان سیل کمک کند

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: بی‌تردید این سازمان نیز موظف است همه توان خود را برای کمک به آسیب دیدگان حوادث سیل بسیج کند؛ چرا که مبلغین اسلام ناب نباید خود را از مسائل و آلام مردم جدا فرض کنند؛ بلکه باید خود را موظف به حضور در عرصه‌های خطیر خدمات اجتماعی بدانند.

محمد قمی در نامه‌ای خطاب ­به مدیران کل تبلیغات اسلامی استان‌ها و رؤسای مؤسسات و مجامع وابسته آورده است:

وقوع سیلاب در نقاط گوناگون ایران اسلامی که از استان‌های گلستان و مازندران آغاز شده و متاسفانه هم اکنون در بسیاری از مناطق کشور اعم از خوزستان و فارس و ... خسارت‌های مالی و جانی ایجاد کرده، موجب تأثر همه مردم از جمله اینجانب شده است. بی‌تردید سازمان تبلیغات اسلامی نیز موظف است همه توان خود را برای کمک به آسیب دیدگان این حوادث بسیج کند؛ چرا که مبلغین اسلام ناب نباید خود را از مسائل و آلام مردم جدا فرض کنند؛ بلکه باید خود را موظف به حضور در عرصه‌های خطیر خدمات اجتماعی بدانند.

 

بر همین اساس لازم می‌دانم تا موارد مهمی را متذکر شوم:

۱- لازم است کلیه ساختمان‌های متعلق به سازمان تبلیغات اسلامی در استان‌های حادثه‌دیده اعم از ادارات کل، ادارات شهرستانی، حوزه هنری، سینماها، مدارس، مراکز فرهنگی- تبلیغی، پایگاه‌ها و... با همکاری گروه‌های فرهنگی خودجوش، مهیای میزبانی از مردم، مسافران و در راه ماندگان باشد و مدیران کل استانی و مدیران ستادی به نحو مطلوب این آمادگی و امکان را در ورودی‌ها و مراکز تجمع شهر‌ها اطلاع‌رسانی کنند.

۲- مساجد، حسینیه ها، هیئات و مؤسسات قرآنی و مراکز فرهنگی- تربیتی حتما آماده اسکان و خدمت به مسافران، در راه ماندگان و افراد آسیب دیده باشد؛ لذا لازم است مدیران استانی با سازماندهی و پیشتیبانی ایشان زمینه را برای خدمت رسانی آن‌ها آماده نمایند.

۳- حضور جهادی همه فعالین فرهنگی- مردمی به خصوص روحانیون برای کمک میدانی، در التیام بخشی آلام و تلطیف روحی محیط بحران بسیار ضروری و مؤثر است؛ لذا مقتضی است مدیران سازمان با تشکیل ستاد فرهنگی همه ظرفیت‌های مردمی مرتبط با سازمان را برای حضور جهادی در صحنه یا جمع آوری کمک‌های مردمی بسیج نمایند.

۴- انعکاس مسائل و درد‌های مردمِ آسیب دیده و در عین حال آرامش بخشی به فضای روانی ملتهب فعلی از وظایف قطعی هر مجموعه رسانه‌ای یا هنری است؛ برهمین اساس حضور همه جانبه مؤسسه‌های رسانه‌ای یا هنری مرتبط با سازمان در صحنه و عمل به تکالیف انقلابی شان ضروری است.

۵- توجه به این نکته ضروری است که تشکیل ستاد فرهنگی و حضور جهادی همه مدیران سازمانی نباید مانع تکلیف اصلی سازمانی ما که پشتیبانی و سازماندهی فعالین فرهنگی- مردمی است شده و یا موجب ناهماهنگی با مسئولین اصلی مدیریت بحران شود؛ لذا شایسته است امداد رسانی هماهنگ با مسؤلان اجرایی و توسط نیرو‌های داوطلب سازمان و با مقدم قراردادن کار جهادی در امداد رسانی نسبت به برنامه‌های تبلیغی و فرهنگی صورت پذیرد تا بخشی از آلام مردم عزیز مناطق آسیب دیده کاسته شود.

۶- ضروری است که از روند پیشرفت اقدام‌های سازمان در استان‌های مرتبط گزارش روزانه ارسال شود.

بار دیگر بر نقش کلیدی حضور روحانیون در میانه صحنه تأکید می‌نمایم و اهتمام ویژه مدیران سازمان در این مهم را خواستارم؛ همچنین در‌پایان وظیفه خود می‌دانم تا از اقدامات جهادی و شبانه روزی طلاب و روحانیون انقلابی و ائمه جمعه ارجمند سراسر کشور و نیز مبلغان، هیئات مذهبی و خادمان مردم در ادارات تبلیغات اسلامی استان‌های آسیب دیده از سیل در هفته گذشته تشکر کنم.

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
ارسال نظر