کد خبر: 3616

رئیس جمهور از مناطق سیل زده در استان گلستان بازدید و با مردم این‌ مناطق گفتگو کرد

به گزارش کردستان خبر، بازدید از مناطق سیل‌زده و شرکت در جلسه ستاد بحران گلستان از برنامه های رئیس‌جمهور در این استان است.

وزیر نیرو و وزیر راه شهروسازی و شماری از مسئولان ملی رئیس‌جمهور را در این سفر همراهی می کنند.

گلستان ده روز است درگیر سیل است و آق‌قلا، گنبدکاووس و گمیشان بیشترین خسارت از سیل را دیده‌اند.

 

 »»   تشکیل کمیته ملی تحقیق و ریشه یابی سیل اخیر 

اردکانیان در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: این موضوع را بنده به آقای رئیس‌جمهور پیشنهاد دادم که با موافقت آقای روحانی و اعضای هیئت دولت قرار گرفت.

وی ادامه داد: این کمیته در ۱۰ کارگروه تخصصی فعالیت خود را آغاز و درباره سیل اخیر با تمرکز بر سه استان گلستان، مازندران و همچنین فارس فعالیت خود را انجام خواهد داد.

 

وزیر نیرو گفت: ما باید بارش‌های فراوان را به عنوان فرصت تلقی و از مسائلی که باعث سیل می‌شود نیز جلوگیری کنیم و این کمیته به صورت جدی و گسترده همه ابعاد و موضوعات در نظر خواهد گرفت تا بتوانیم در آینده از برخی مسائل که باعث خسارات می‌شود جلوگیری کنیم.

 

 »»   موج جدید بارش‌ها در راه است 

مدیر کل هواشناسی استان البرز گفت: موج جدید بارش‌ها همراه با وزش باد شدید از بعد از ظهر امروز چهارشنبه در البرز آغاز می‌شود.

منصور رحمانیان گفت: هوای امروز البرز نیمه ابری و به تدریج ابری و با بارش باران در مناطق کوهپایه‌ای و برف درارتفاعات همراه است.

وی افزود: امشب و فردا پنجشنبه بارش برف و باران در استان البرز ادامه دارد که لازم است دستگاه‌های اجرایی و مردم به نکات ایمنی توجه کنند.

مدیر کل هواشناسی استان البرز در ادامه اضافه کرد: سقوط بهمن و ریزش کوه در جاده‌های کوهستانی مانند جاده کرج - چالوس و شهرستان طالقان دور از انتظار نیست.

رحمانیان گفت: دمای هوای امروز استان بین چهار تا ۱۲ درجه بالای صفر و فردا پنجشنبه بین سه تا ۱۳ درجه بالای صفر خواهد بود.

از ابتدای سال زراعی جاری (مهرماه ۹۷) تا ششم فروردین ماه جاری ۳۴۵ میلی متر بارندگی در استان البرز ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۱۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

 »»   سیل در جنوب دامغان 

مجد فرماندار دامغان: سیل وسیعی در منطقه سرکویر جاری شد که به موجب آن روستای سینگ به طور کامل دچار آبگرفتگی شد. خوشبختانه خسارت جانی نداشتیم اما خسارت مالی به منازل و زیرساخت ها وارد شده است.

وی در ادامه تاکید کرد: آب شرب مناطق روستایی قطع شده است.

 

 »»    وام‌ بلاعوض و حمایتی بنیاد مسکن به سیل‌زدگان شیراز 

علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با حضور در شبکه خبر افزود: خسارت‌های ناشی از حادثه سیل شیراز به اماکن مسکونی و خودرو‌ها جبران خواهد شد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه کارشناسان این بنیاد در حال بررسی ابعاد خسارت و برآورد زیان‌های وارد شده به اماکن مسکونی هستند، گفت: به محض روشن شدن آمار خسارت ها، پرداخت تسهیلات و کمک‌های بلاعوض به آسیب دیدگان آغاز می‌شود.

تابش افزود: هزینه‌هایی برای حمل و نقل خودرو‌های خسارت دیده در شیراز و سایر شهر‌های خارج از استان فارس در نظر گرفته شده است و آن دسته از خودرو‌هایی که با بیمه، قرارداد جبران خسارت دارند از بیمه خسارت دریافت می‌کنند و خودرو‌هایی که قرار داد بیمه بدنه ندارند از محل کمک‌های انجام شده، خسارتشان جبران می‌شود.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از سرکشی خانه به خانه کارشناسان این بنیاد برای برآورد خسارت‌ها خبر داد و گفت: مردم اطمینان داشته باشند که در این حادثه همه ابعاد موضوع دیده خواهد شد و بر اساس برآورد‌های دقیق واحد‌های تعمیری و احداثی مشخص خواهند شد.

تابش درباره وام‌های معیشتی و بلاعوض در خانه‌هایی که مستاجر در آن ساکن بوده اند نیز گفت: این تسهیلات در قالب وام‌های معیشتی ۵ میلیون تومانی و وام‌های حمایتی ۴۰ و ۶۰ میلیون تومانی اعطا خواهد شد. این وام‌ها به مستاجران اعطا می‌شود و افرادی که لوازم زندگی آن‌ها زیر آب یا آوار رفته است، می‌توانند از کمک معیشتی و بلاعوض ۵ میلیون تومانی استفاده کنند. همچنین به این افراد تا سقف ۱۵ میلیون تومان وام کم بهره داده می‌شود.

 »»   اعطای تسهیلات بلاعوض به ازای هر دام سبک و سنگین در مناطق سیل‌زده 

وزیر جهاد کشاورزی از مصوبه دولت برای پرداخت تسهیلات بلاعوض و بدون‌بهره برای بخش کشاورزی آسیب دیده از سیل خبر داد.

حجتی در نخستین جلسه هیات دولت در سال ۹۸ در جمع خبرنگاران افزود: به ازای هر دام سبک ۵۰۰ هزار تومان وام بلاعوض و ۵۰۰ هزار تومان نیز وام کم بهره پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: برای دام‌های سنگین نیز به ازای هر دام سه میلیون تومان وام بلاعوض و سه میلیون تومان وام کم بهره در نظر گرفته شده است.

 

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه برای بخش زراعت، باغ و زنبورداری و دیگر بخش‌های مرتبط تسهیلاتی در نظر گرفته شده گفت: دولت همه توان خود را برای جبران خسارات سیل استان‌های شمالی به کار می‌گیرد و ما در حد امکانات در خدمت مردم خواهیم بود و از آنان عذرخواهی می‌کنیم.

حجتی گفت: در استان گلستان ۱۰۵۰ میلیارد تومان و در استان مازندران ۵۵۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد شده است.

 

 »»   بازگشایی رستوران‌ها و مغازه‌های حاشیه رود، دره‌ها و مناطق تفریحی تهران 

استاندار تهران گفت: مغازه ها، رستوران‌ها و اماکن تفریحی پایتخت که دیروز بعلت احتمال جاری شدن سیل تعطیل شده بودند می‌توانند کار خود را از عصر امروز از سر گیرند.

محسنی بندپی در حاشیه جلسه استانداری با مجمع نمایندگان استان تهران با تشکر از همه دستگاه های امدادی، انتظامی و شهرداری‌های استان در مواجه با شرایط جوی و جاری شدن سیل احتمالی در تهران افزود: با اعمال مدیریت واحد و کار تخصصی توانستیم شرایط بحرانی ناشی از بارندگی‌های چند روز گذشته را بخوبی پشت سر بگذاریم.

در این مراسم علاوه بر اعضای ستاد بحران استان تهران، عارف، کواکبیان، خانم مافی و حجت الاسلام مازنی از مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

 

 »»   برنامه های سومین روز حضور معاون عمرانی وزیر کشوردر استان لرستان 

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور امروز برای بررسی آخرین وضعیت بارش‌های اخیر و خسارات وارده به شهرها و روستاهای شهرستان الیگودرز به این شهرستان سفر می کند.

مهدی جمالی نژاد همچنین در جلسه شورای مدیریت بحران شهرستان الیگودرز که با حضور فرماندار، نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی، شهرداران الیگودرز، شاپورآباد و چمن سلطان به همراه بخشداران و دهیاران و اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان شرکت خواهد کرد.

در این جلسه آخرین وضعیت جاری شدن سیلاب در سطح این شهرستان و میزان خسارات وارده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

از دیگر برنامه های رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بازدید از سطح شهرستان به منظور بررسی خسارات وارده به تاسیسات و ابنیه شهرستان مذکور خواهد بود.

جمالی‌نژاد طی روزهای اخیر از مناطق سیل زده استان های گلستان و خراسان شمالی بازدید نموده وهم اکنون درحال بازدید از مناطق سیل زده لرستان است.

 

 »»   خدمات حوزه سلامت روان در مناطق سیل زده 

احمد حاجبی مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: از روز اول حادثه در مناطق سیل زده اقدامات لازم شروع شده است و براساس شرایط پیش رو ادامه خواهد داشت.

وی افزود: در این خدمت رسانی تلاش برای پاسخگویی به نیاز‌های اولیه و اساسی مدنظر بوده، زیرا بدنبال وقوع حوادث غیرمترقبه در ساعات و روز‌های اولیه باید به نیاز‌های اولیه آسیب‌دیدگان توجه ویژه شود که در مواردی مثل سیل اخیر در استان‌های شمالی کشور بیشتر از جنس حمایت‌های اجتماعی است.

حاجبی گفت: ارائه کمک‌های اولیه روانشناختی، دقت در انتخاب واژه‌های درست بدنبال وقوع حادثه غیرمترقبه، حمایت‌های روانی اجتماعی جامعه مدار از طریق توانمندسازی افراد آسیب دیده و مشارکت آنان در اجرای برنامه ها، ارائه مداخلات روانی- اجتماعی به صورت گروهی (که بر روش انفرادی ارجح است) از دیگر اقدامات مدنظر در این حوزه بوده است.

وی افزود: حتی الامکان پرهیز از تجویز درمان‌های دارویی در حوزه سلامت روان با عنایت به اینکه اکثر علائم و نشانه‌ها بدنبال وقوع اینگونه حوادث، واکنش‌های روانشناختی نسبت به حادثه می‌باشد موضوعی است که مورد توجه بوده است.

حاجبی گفت: حمایت‌های روانی اجتماعی بر اساس غربالگری فعال جمعیت آسیب دیده است، تلاش برای دست‌یابی به افرادی که پیش از وقوع حادثه مشکلات روانشناختی داشته و تحت درمان بوده اند و اتصال آن‌ها به سیستم ارائه دهنده خدمات سلامت روان در راستای تداوم دریافت خدمت ادامه دارد که توسط دفتر سلامت روان معاونت بهداشت وزارت بهداشت و حوزه‌های سلامت روان دانشگاه‌های مناطق سیل زده پیگیری می‌شود.

وی در پایان افزود: با توجه به وقوع سیل در شیراز، اقدامات لازم ازسوی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت و گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حال انجام است که اخبار آن متعاقبا اعلام می‌شود

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر