کد خبر: 3643

"ریبین"اپلیکشن بومی است که دسترسی عادلانه شهروندان برای پارک خودرو،کاهش ترافیک و کاهش زمان و هزینه شهروندان را در پی دارد.

به گزارش کردستان خبر، افزایش تعداد وسایل نقلیه در سطح شهر باعث افزایش ترافیک می شود که مدیریت و ساماندهی آنها بسیار پیچیده و دشوار است

 

پارک خودرو در خیابان های اصلی سطح شهر همواره یکی از مشکلات شهروندان سنندجی در سالهای اخیر بوده که اعتراضاتی نظیر ارائه خدمات پارک وعدم اطلاع از کم و کیف پرداختها توسط شهروندان را بوجود آورده است.

بحث الکترونیکی کردن خدمات شهرداری از جمله مواردی است که نقش موثری در کاهش ترافیک و همچنین کاهش زمان و هزینه شهروندان دارد.

 

در همین راستا شهرداری سنندج با همکاری پارک علم و فناوری استان کردستان سامانه ای هوشمند را تحت عنوان هوشمندسازی مدیریت پارک های حاشیه ای انجام داده است که در این طرح با استفاده از سنسورهای  الکترونیکی که در کف معابر تعبیه شده وجود خودرو و یا عدم وجود خودرو در محل پارک در معابر تشخیص داده خواهد شد.

 

از جمله فواید و مزایای این امر می توان به دسترسی عادلانه شهروندان در پارک کردن خودرو در حاشیه معابر اصلی سطح شهرو فراهم شدن امکان پارک خودرو برای همه شهروندان اشاره کرد.

 

به گفته مسئولین اجرای این طرح با هدف درآمد زایی نبوده بلکه ساماندهی مناسب و پاسخ به مطالبات به حق شهروندان در خصوص میزان پرداخت های آنان بوده و در این طرح حق پارک خودروهایی که کمتر از 30 دقیقه از پارک حاشیه ای استفاده کنند رایگان است.

 

در سامانه هوشمند پارک حاشیه ای برای تمام شهروندان حساب کاربری، کیف پول اکترونیکی خودرو، ثبت نام رایگان خودرو و راننده در سامانه توسط پارکبان، شارژ اولیه کیف پول الکترونیکی شهروند توسط پارکبان (اطلاع رسانی پیامکی مبالغ شارژ و برداشت به شهروند) و انجام شارژ کیف پول الکترونیک توسط شهروندان از طریق کارت های بانکی انجام خواهد شد.

 

همچنین تمامی آموزشهای مورد نیاز استفاده از سامانه هوشمند مدیریت پارک حاشیه ای از طریق اپلیکشن در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت و بزودی کیوسکهایی به منظور ارائه خدمات و اطلاع رسانی به شهروندان در نقاط مختلف سطح شهر سنندج اماده می شود.

 

از دیگر قابلیتها و امکانات سامانه هوشمند پارک حاشیه ای می توان به امکان اتصال و به اشترک گذاری اطلاعات با سامانه ترافیکی راهور جهت استعلام آنلاین از جمله دوربین های ترافیکی سیار، امکان استعلام محل پارک های خالی معابر از سامانه  و پذیرش درخواست رزرو محل پارک از طریق اپلیکیشن  و رزرو آن با استقرار استند مخصوص توسط پارکبان اشاره داشت.

 

در همین راستا شامگاه روز گذشته در مراسمی سامانه هوشمند مدیریت پارکینگ‌های شهری در سالن جلسات پارک علم و فناوری کردستان در سنندج با حضور اصحاب رسانه رونمایی شد.

رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان در این مراسم در سخنانی یکی از بزرگترین ویژگی‌های این سامانه را بهره‌گیری از خلاقیت، نوآوری و فناوری به منظور ارائه خدمات بهتر به شهروندان دانست و افزود:  توانایی تیم‌های اندیشمند و خلاق در پارک علم و فناوری در مقایسه با گذشته ۱۰ برابر شده است و در همین راستا فرهنگ‌سازی و تبدیل‌شدن به شهر هوشمند نیازمند اطلاع‌رسانی دارد و همه باید در راه کسب امنیت و آرامش این دیار سهیم باشیم تا خلاقیت ما به توسعه و عمران بینجامد.

 

حق پارک خودروهایی کمتر از 30 دقیقه رایگان است

 

 رئیس سازمان مشارکت مردمی شهرداری کردستان نیز در ادامه این مراسم عنوان کرد: هوشمندسازی سامانه مدیریت پارک حاشیه‌ای یکی پروژه‌های است که با جدیت کامل در جهت اجرای شدن آن تلاش می‌کنیم.

 

آرش اسماعیلی نسب با بیان اینکه پارک خودرو در خیابان‌های اصلی شهر یکی از مشکلات عمده شهروندان بوده که در این خصوص اعتراضاتی شده افزود: با نصب اپلیکیشن در سامانه هوشمند پارک، برای تمام شهروندان حساب کاربری، کیف پول الکترونیکی خودرو، ثبت نام رایگان خودرو و راننده در سامانه توسط پارکبان انجام خواهد شد.

 

وی در ادامه گفت: شهروندان به محض پرداخت نرخ مصوبه دولتی پیامکی به آنها فرستاده شده و همچنین ساعت ورود و خروج آن نیز در اپلیکیشن مشخص می‌شود و همچنین با استفاده از سنسورهای الکترونیکی که در کف معابر تعبیه شده جایگاه خودرو در محل پارک در معابر تشخیص داده خواهد شد.

 

رئیس سازمان مشارکت مردمی شهرداری کردستان، تصریح کرد: شفاف سازی مالی، حل معضل ترافیک، کاهش سفر درون شهری، دسترسی عادلانه شهروندان در پارک کردن خودرو از مزایای اجرای این طرح است و برای همه شهروندان امکان پارک خودرو فراهم می‌‌شود.

 

وی افزود: در این طرح حق پارک خودروهایی که کمتر از 30 دقیقه از پارک حاشیه ای استفاده کنند رایگان است و همچنین استفاده از مانده شارژ تگهای قبلی خودرو یکی از حقوق مسجله شهروندان است که مراحل انجام این تغییرات در دست بررسی است.

 

اسماعیلی نسب با اشاره به امکانات و مزایای دیگر سامانه هوشمند مدیریت پارکینگ‌های شهری "ریبین" اضافه کرد:دوربین‌های ترافیکی سیار، امکان استعلام محل پارک‌های خالی معابر از سامانه و پذیرش درخواست رزرو محل پارک از طریق اپلیکیشن و رزرو آن با استقرار استند مخصوص توسط پارکبان امکان پذیر است.

 

وی اظهار داشت: ایجاد سامانه هوشمند مدیریت پارکینگ‌های شهری "ریبین" در سنندج  توسط سرمایه گذاران  باعث ایجاد اشتغال می شود.

مدیر پروژه شهر هوشمند سنندج خاطرنشان کرد: طراحی اپلیکیشن شهر هوشمند خدمات شهروندان را پوشش می دهد و در راه‌اندازی این سامانه هوشمند نیروهای بومی شهر سنندج به کارگیری شده اند.

رییس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری سنندج گفت: سامانه هوشمند مدیریت پارکینگ‌های شهری دروازه شهر هوشمند است که ۳۰ درصد ترافیک را کاهش می‌دهد.

 

مدیر شرکت تبادلات الکترونیک غرب نیز درادامه  این مراسم اظهار داشت: پروژه سامانه هوشمند پارک حاشیه ای در سال 92 توسط ایده تبادلات الکترونیک غرب به مدیران استان ارائه شد،این ایده مطرح بعد از استقرار در پارک علم و فناری شروع به عملیات اجرایی اولیه کرده است.

قهرمانی خاطر نشان کرد: در شهر هوشمند کردستان 150 فعالیت برای هوشمند سازی شهر سنندج انجام شده که  بر اساس استاندارد ها تعین شده هر بخش توسط  نهاد های مردمی و خصوصی و حاکمیتی اجرا می شود و برای هر کدام ظرفیت  مناسب جهت ورود سرمایه گذار ایجاد شده است.

 

 مدیر شرکت تبادلات الکترونیک غرب درباره  پیش بینی های صورت گرفته برای 150 فعالیت گفت:  در سامانه شهر هوشمند برای 450 فارغ التحصیل آی تی  به صورت مستقیم  و برای 1000 نفر  به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد می شود . قهرمانی آغاز فعالیت این سامانه را 2 ماه  بیان کرد و در ادامه افزود: 7 ماه دیگر برای راه اندازی کامل این سامانه زمان  نیاز است  و همچنین در فاز بعدی  با هوشمند سازی سنسور ها از احتمال خطاها جلوگیری می شود.

 

امید است این سامانه هوشمند با تعامل و همکاری شهروندان بتواند گام مهمی در جهت رفع مشکل پارک حاشیه ای در سطح شهر بردارد و از بار ترافیکی شهر بکاهد.

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر