به بهانه روز ملی سینما:

کد خبر: 432

سینما و تلویزیون در دنیای امروز ابزار امپراطوری در دنیا هستند.ابزاری که خط مشی زندگی ها را تعیین می کنند.سینما چاقویی است با دو لبه.اما باید دید در سینمای ملی ما کدام لبه بیشتر می برد.

هنر گویاترین زبان خلقت است. هیچ ابزاری به زیبایی هنر نمی تواند ذهن را مدیریت کند.گاه میشود که حرفهای دهها کتاب قطور در یک بیت شعر می گنجد و اثرش بسی ماندگارتر است. 

1768415290104706562139197246691771587128

گاه می شود که عظمت خلقت و خالق در یک تابلوی نقاشی به زیبایی هرچه تمام تر به مخاطب القاء می شود.یا مثلا یک موسیقی چنان حالت شنونده را عوض می کند که شاید هیچ ابزار دیگری این قدرت را نداشته باشد.

در این میان هنر سینما و تلویزیون  به دلیل ترکیبی که از صداو تصویر و موسیقی و کلام در خود دارد، رساترین وگویاترین زبان هنر است. این هنر علاوه بر همه گیر بودن وجهانی بودنش برای هر رده سنی زبان مختص به همان سن را دارد و جهان شمول است. گاه یک فیلم چنان مخاطب را میخکوب می کند که دهها کتاب و مجله و.... نمی تواند.علی ای حال تاثیر سینما و تلویزیون بر کسی پوشیده نیست.

Decision-Making-440x264

این رسانه بخاطر تاثیر بالایی که دارد هم می تواند جنبه مثبت داشته باشد هم منفی. از طرفی می تواند مهم ترین رسانه معرفی هر کشور به جهان باشد.مثلا ما بدون اینکه در کشورهای دیگرزندگی کنیم می توانیم از طریق فیلم های ساخت آن کشور تا حدود زیادی به سبک زندگی و اداب و رسوم سایر ملل پی ببریم.بدیهی است که درصد زیادی از مردم توان مسافرت به سایر کشورها راندارند  و اگر هم عده ای قادر به مسافرت به سایر کشورها باشند،مگر چند درصد از مردم توان جهانگردی و مسافرت به کل دنیا را دارند. اما از طرفی اطلاع داشتن از اداب و رسوم سایر ملت ها می تواند درمباحث فرهنگی موجب هم افزایی شود.

image_l

 

با این توصیفات بامشاهده  آثار هنری و سینمایی  تولیدی سایر کشورها می توان به این مهم دست پیدا کرد.

 در زمینه اثارسینمایی هنری پرواضح است که یکی از اصلی ترین تعیین کننده های سبک زندگی در هر کشور سینما و رسانه های آن کشور است.

پس سینما را می توان ابزار امپراطوری ذهن ها دانست.

با این تفاسیر یک سوال مهم پیش می آید و ان هم این که آیا در کشور ما به خوبی از این ابزار امپراطوی برای حاکمیت ذهن ها استفاده می شود؟

آیا سینمای ما به ارزش ها می پردازد یا نه، موج تفکر های دیگران او را با خود می برد؟

اگر بخواهیم عادلانه قضاوت کنیم باید گفت در سینمای ما آثار خوب و ارزشمند هنری زیادی تولید شده است و از طرفی آثاری بسیار مخرب و ویرانگر پا به عرصه حاکمیت ذهن ها گذاشته اند که جای بسی تاسف دارد.

دنیای هنر باید خلاق باشد و خودش خالق تفکرات و جریانات صحیح فرهنگی باشد. اما امروزه متاسفانه شاهد آن هستیم که سینمای ما در اکثر موارد فقط چندنمای محدود از هزاران نمای زندگی ایرانیان را نشان می دهد. یک نمای معروف که بیشتر برای داخل کشور می سازند عبارت است از زندگی مرفهین بی درد و صاحب مکنت و شوکت. و یک نمای بسیار سیاه از فقر و اوضاع نابسامان کشور برای جشنواره های خارجی.

images (8)

بارها گفته ایم وشنیده ایم و می دانیم که کشور ایرانی- اسلامی ما ما باتمام نواقص و کاستی هایش دارای فرهنگی غنی است اما متاسفانه هنرمندان ماگاها در گرداب فرهنگ غربی غرق شده و هم سو با رسانه های غربی فقط فساد وخیانت و بی بند وباری را رواج می دهند و خود را ناگریز می بینند که واقعیت های جامعه همین است و راه گریزی از ان نیست. غافل از اینکه وضع موجود جامعه معلول همین رسانه هاست. اگر در خانواده ها بی بندوباری و فسادی هم پدید آمده مگر یکی از دلایل اصلی اش همین هنر فاسد غربی و رسانه های هم سوبا آنها در داخل کشور نیستند؟

2011310180

خیلی ها بیکاری را عامل اصلی می دانند، که البته بدون شک بیکاری هم می تواند یکی از دلایل این معضل اجتماعی باشد. اما یک سوال مهم پیش می آید و آن هم اینکه فساد بیشتر در میان قشر ضعیف و کم برخوردار جامعه بیشتر است یا قشر مرفه؟فساد در قشر ضعیف امری عارضی است ولی در قشر مرفه امری سیستماتیک و جز لاینفک زندگی عده زیادی از ایشان است.

متاسفانه امروزه سینمای ما جامعه را به سمت بی هدفی و سرگرمی و افراطی و نمایش ثروت می برد و این خود می تواند پایه استحاله فرهنگی جامعه قرار باشد. و البته بر خلاف فیلم های داخلی، فیلم هایی که برای جشنواره های بین المللی ساخته می شوند ایران را کشوری عقب افتاده که هیچ تکنولوژی و رفاهی در آن وجود ندارد به دنیا معرفی می کنند که جای انصاف در این دیت فیلم ها خالی است.

سخن آخر:

روز ملی سینما را به همه سینماگران کشورمان تبریک گفته و امیدواریم سینمای ما روز به روز در راه اعتلای فرهنگ و نشر ارزش ها و باورهای عمیق انسانی و دینی مان پیش رود.

اختصاصی کردستان خبر

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر