کد خبر: 994

به منظور افزایش حجم مخزن و تامین حق آبه رودخانه پایین دست رهاسازی آب از سد چراغ ویس سقز شروع شد.

به گزارش کردستان خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت آب منطقه ای استان کردستان عملیات اجرایی سد چراغ ویس از دهه 80 شروع شده بود و آبگیری آن از در فروردین امسال در جریان سفر رئیس جمهور به استان صورت گرفت.


بدلیل عدم تکمیل تملک تاکنون افتتاح این پروژه محقق نشده و آبگیری سد به صورت مرحله ای و تدریجی انجام و تا بارندگی اخیر حدود 21 میلیون مترمکعب آب در پشت سد ذخیره شده و حجم مخزن سد 87 میلیون مترمکعب است.


با توجه به بارندگی های اخیر به شکل باران در هفته جاری و تداوم آن به همین شکل در هفته آینده، پیش بینی شده حداقل 30 میلیون مترمعکب آب وارد مخزن سد شود.


شرکت آب منطقه ای مشابه سدهای آزاد، گاوشان، قشلاق و گاران تصمیم به شروع تخلیه بخشی از آب ذخیره شده گرفت و اکنون تخلیه آب از خروجی سد در جریان است.


این شرکت اعلام کرد جهت امکان تأمین آب برای شهرستان سقز در شرایط بحرانی، خطوط انتقال و سازه های مرتبط طوری طراحی شده که امکان تأمین آب از 2 منبع آبی سد شهید کاظمی بوکان و سد چراغ ویس بصورت مشترک و مجزا مقدور است.


کردستان با مساحت 29 هزار کیلومتر مربع دارای حجم بارشی معادل 13.2 میلیارد متر مکعب در سال (3.1 درصد کل بارندگی کشور) و 17 رودخانه دائمی و 24 رودخانه فصلی با حجم منابع آب سطحی 4.3 میلیارد مترمکعب(6.6 درصد روان آبهای کشور) است.


به منظور مهار و توسعه بهره برداری از منابع آب سطحی استان، هم اکنون 34 طرح سد مخزنی شامل 9 طرح در حال بهره برداری، 11 طرح اجرایی و 14 طرح مطالعاتی است.


طبق اعلام هواشناسی کردستان از روز جمعه با ورود سامانه بارشی به آسمان استان، بارش باران در کردستان آغاز و بارش تا سه روز داوم خواهد داشت.

 

انتهای پیام /

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر