کد خبر: 1177

نویسنده و تحلیلگر منتقد اقلیم کردستان عراق اعلام کرده است که رفراندوم مسعود بارزانی، اقلیم کردستان عراق را ویران کرد.

به گزارش کردستان خبر، «عدنان عثمان» از منتقدین سیاست‌های حزب دموکرات و مسعود بارزانی در یادداشت کوتاهی به وضعیت کنونی اقلیم کردستان به ویژه با پذیرش شروط اعلامی بغداد پرداخته است.

در این یادداشت آمده است که:«این حق مردم اقلیم کردستان است که اعضای کمیته عالی رفراندوم توسط سیستم قضایی محاکمه و از روند سیاسی کنار گذاشته شوند.

در تاریخ 2017/7/27 یعنی در فاصله زمانی دو ماه مانده به برگزاری رفراندوم بارزانی و اتباع ذلیل وی در کمیته عالی رفراندوم، به صراحت اعلام کردم که این رفراندوم تنها در ویرانی اقلیم کردستان خلاصه می‌شود نه تشکیل دولت و کشور مستقل.

آنچه در عمل مشاهده شد حاکمیت مجدد دولت مرکزی در مناطق مورد منازعه محقق شد بدون آنکه توافقی با اقلیم کردستان منعقد شود، درآمدهای نفتی این مناطق تحت سلطه بغداد است، قدرالسهم اقلیم کردستان از بودجه عراق از 17 درصد به 12 کاهش یافت، روابط خارجی حکومت اقلیم وضعیت مناسبی ندارد، وضعیت گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌ها هم در پسا رفراندوم مشخص بود. در تازه‌ترین اقدام هم حکومت اقلیم کردستان به تسلیم کردن فرودگاه‌ها به بغداد رضایت داده است، این بدان معنی است که ما دیگر قدرتی از خود نداریم و به وضعیت قبل از قیام مردمی سال 1991 (علیه رژیم بعثی صدام) بازگشته‌ایم.

تسلیم فرودگاه‌ها به بغداد، شکست و آبروریزی بانیان رفراندوم اقلیم کردستان و حکمرانی ضعیف کردی است و در سایه چنین حکومتی، شکوهی برای اقلیم و مردمان آن نمانده است.»

منبع: تسنیم

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر