کد خبر: 1311

یکی از رهبران حزب الدعوه اسلامی از تلاش آمریکا و عربستان و استفاده از زور برای احیای سیاسی مسعود بارزانی رئیس سابق اقلیم کردستان خبر داد.

به گزارش کردستان خبر به نقل روز جمعه ایرنا از خبرگزاری 'المعلومه' عراق، 'جاسم البیاتی' گفت: برخی کشورها از جمله آمریکا و عربستان برای بازگشت تحمیلی مسعود بارزانی به صحنه سیاسی پس از شکستش در همه پرسی (جدایی طلبانه سوم مهرماه در کردستان عراق) تلاش می کنند.
به گفته وی، کردهای عراق و بارزانی تاثیر فراوانی بر مذاکرات مربوط به تشکیل دولت آینده و انتخاب نخست وزیر خواهند داشت.
البیاتی افزود: کردها به سبک مذاکره و معامله باز خواهند گشت و با نخست وزیری هر کس که بیشتر به آنها بودجه بدهد موافقت خواهند کرد.
وی هشدار داد که اقلیم کردستان عراق می خواهد دولتی در داخل دولت دیگر (عراق) باشد.
گفتنی است 'انور عشقی' عضو کمیته مشورتی شورای وزیران سعودی و سرتیپ بازنشسته اطلاعات این کشور اخیرا خواستار آن شده بود تا کردهای عراق برای اعلام 'کردستان بزرگ' متحد شوند.
همه پرسی جدایی طلبانه در کردستان عراق برغم مخالفت‌های مستمر دولت عراق و کشورهای همسایه و جهان روز سوم مهرماه 1396 برگزار شد اما عدم استقبال جهانی و نیز واکنش های نهادهای قانونی عراق این همه پرسی را به شکست رساند و مسعود بارزانی نیز مجبور به استعفا از سمت ریاست اقلیم و خروج ظاهری از صحنه سیاسی عراق و کردستان عراق شد.

 

انتهای پیام

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر