کارشناسان کرد عراقی:

کد خبر: 1388

کارشناسان کرد تجاوز موشکی آمریکا و متحدینش را به سوریه تلاشی برای بازگشت آمریکا به صحنه سوریه بعد از شکست های متعدد قبلی ارزیابی کردند.

به گزارش کردستان خبر، رسانه های کردی در کردستان عراق با پخش مستقیم و لحظه به لحظه تجاوز موشکی به سوریه و واکنشها به این حمله کوشیدند مخاطبین خود را در جریان آخرین تحولات سوریه بگذارند.
نیاز حمید کارشناس و روزنامه نگار کرد عراقی در خصوص این حملات به شبکه های تلویزیونی کردی گفت: آمریکاییها در چند ماه گذشته در صحنه سیاسی سوریه در مقابل روسیه و متحدینش دچار شکست های مختلفی شده بودند از این رو این حمله عملا برای بازگشت آمریکا به صحنه سیاسی سوریه طراحی شده بود.
وی افزود: این حمله موشکی را قبل از اینکه یک حمله نظامی ارزیابی کنیم باید آن را یک حمله سیاسی در قالب نظامی بدانیم که هدف اصلی آن ابراز وجود آمریکا در سوریه بود.
این تحلیل گر کرد عراقی اضافه کرد: با شکست داعش در سوریه جایگاه آمریکاییها در سوریه رفته رفته تحلیل می رفت و با این حمله موشکی کوشیدند این پیام را به هم پیمانان سوریه بدهد که آنها در سوریه حضور دارند.
نامبرده در ارتباط با حملات شیمیایی گفت: اگرچه حملات نظامی به بهانه حمله شیمیایی دولت سوریه بود اما باید بدانیم که این اقدام بیشتر بهانه ای برای قدرت نمایی آمریکا بدر مقابل روسیه و توجیه حضور این کشور در سوریه است.
رحیم رشیدی تحلیل گرد دیگر کرد نیز در این ارتباط گفت: وجه تمایز این حملات این بود که آمریکا در حمله خود به سوریه هم پیمان و متحد داشت و برای آمریکا سازماندهی مجدد کشورهای غربی حول منافع آمریکا مهم و حیاتی بود، آمریکاییها با این حمله کوشیدند متحدین خود را در خصوص سوریه بیشتر از گذشته متحد کنند.
وی افزود: سخنان مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه هدف آنها تغییر نظام اسد در سوریه نیست نشان می دهد که آمریکاییها به توافقی نسبی برای تضعیف نظام اسد دست یافته اند و می کوشند در روند معادلات سیاسی پیش رو در خصوص سوریه، نظام اسد در موضع برتر نباشد.
گفتنی است آمریکا بامداد امروز شنبه به همراه متحدانش (انگلیس و فرانسه ) دمشق و حمص سوریه را هدف حمله نظامی قرار داد که بر اساس گزارش خبرگزاری سوریه (سانا)، تمام موشک های شلیک شده متجاوزان به منطقه دنحه در 24 کیلومتری غرب حمص سرنگون شد.
وزارت دفاع سوریه اعلام کرد: در حمله بامداد امروز آمریکا، انگلیس و فرانسه، 110 موشک به خاک این کشور شلیک شده است.
سامانه های ضد هوایی سوریه با موشک های متجاوزان آمریکایی در دمشق و حمص سوریه مقابله کردند.
خبرگزاری رسمی سوریه همچنین اعلام کرد حملات موشکی متجاوزان آمریکایی و متحدانش ( فرانسه و انگلیس) به یک پایگاه نظامی در استان حمص سه غیر نظامی زخمی شدند.
به گزارش ایرنا، وزارت اطلاع رسانی سوریه از شهروندان خواست به ادعاهای رسانه هایی که عمدا و یا بدون اطلاع به بزرگ نمایی اهداف تجاوز آمریکا و متحدانش اقدام می کنند، توجه نکنند.
صدها نفر از شهروندان سوری در میدان اموی شهر دمشق در حمایت از دولت و ارتش سوریه تجمع کردند. زندگی در دمشق بعد از تجاوز آمریکا و هم پیمانانش عادی است.
رسانه‌های غربی در روزهای گذشته مدعی استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی در شهر دوما در غوطه شرقی سوریه شده اند و آمریکا، انگلیس و فرانسه به همین بهانه، برخی اهداف را در سوریه هدف حملات موشکی قرار دادند.

 

انتهای پیام /

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر