کد خبر: 1497

رئیس شاخه اربیل اتحادیه صادرات و واردات اقلیم کردستان عراق پیش بینی کرد حجم مبادلات تجاری این منطقه با ایران افزایش چشمگیری داشته باشد.

به گزارش کردستان خبر، گیلان حاج سعید رئیس شاخه اربیل اتحادیه صادرات و واردات اقلیم کردستان عراق در گفتگو با جام کوردی با اشاره به برگزاری کنفرانس اقتصادی مشترک تهران - اربیل گفت: در آن کنفرانس، مسائل و مشکلات در عرصه روابط تجاری با جمهوری اسلامی ایران به بحث و گفتگو گذاشته شد و می توان گفت که با مسئولین ایرانی به تفاهم خوبی در زمینه رفع این مشکلات رسیدیم.

وی در ادامه گفت: در صورت ارائه تسهیلات به بازرگانان کرد و رفع پاره ای از موانع موجود، ما خواهان افزایش تعاملات تجاری خود با جمهوری اسلامی ایران هستیم.

گیلان حاج سعید اعلام کرد: حجم مبادلات تجاری اقلیم کردستان عراق و جمهوری اسلامی ایران به ویژه پس از برگزاری کنفرانس اربیل جهش خوبی داشته است و این روند به خوبی از وضعیت مرزها مشخص است.

وی گفت: پیش بینی ما این است که حجم مبادلات تجاری تهران - اربیل در سه ماه آینده با پیشرفت و افزایش بیشتری همراه شود.

رئیس شاخه اربیل اتحادیه صادرات و واردات اقلیم کردستان عراق در عین حال گفت: یکی از مهمترین موانع موجود در توسعه روابط تجاری اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی ایران که در کنفرانس اربیل هم بدان پرداخته شد این است که بانک های ایرانی فاقد شعباتی در اقلیم هستند و ایران نیازمند یک برنامه منسجم در خصوص روابط بانکی با کردستان عراق است. به دلیل آنکه بانک های ترکیه شعبات خود را در اقلیم کردستان به ویژه اربیل افتتاح کرده اند موجب تسهیل و تسریع در روابط بازرگانان کرد با همتایان ترک خود شده است، بنابراین یکی از برنامه های اصلی ایران هم حرکت در مسیر افتتاح شعبات بانکی در خاک اقلیم کردستان است.

وی در بخش دیگری از این گفتگو اعلام کرد: از دیگر موضوعاتی که ایرانی ها باید به آن توجه کنند این است که تولید و صادرات آنها به بازارهای اقلیم کردستان و عراق بر اساس نیاز سنجی باشد، همچنین کالاهای تولیدی ایرانی از چنان کیفیتی برخوردار باشند که ما نیازمند واردات کالاهای مورد نیاز خود از دیگر کشورهای منطقه و جهان نباشیم.

گیلان حاجی سعید گفت: با توجه به اینکه عملیات بازسازی مناطق آسیب دیده جنگ داعش ظرف چند ماه آینده آغاز می شود، پیش بینی می کنیم که نیازمند واردات بیشتری از ایران به ویژه در زمینه کالاهای ساختمانی باشیم.

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر