کد خبر: 1562

روزنامه العالم الجدید در گزارشی پیرامون آینده پست ریاست جمهوری عراق در میان کردها گفته است که مسعود بارزانی گزینه مناسبی برای تصدی این پست است و از سوی هادی عامری و نوری مالکی هم حمایت می شود.

به گزارش کردستان خبر به نقل از جام کوردی، در گزارش روزنامه العالم الجدید آمده است که با توجه به کسب شمار زیادی از کرسی های پارلمان عراق توسط حزب دمکرات کردستان، این حزب در پی رسیدن به پست ریاست جمهوری عراق است و مسعود بارزانی هم گزینه مناسبی در این زمینه است.
این روزنامه به نقل از یک منبع سیاسی اعلام کرده است که در دیدار هیئت های حزب دمکرات کردستان و اتحادیه میهنی با نوری مالکی و هادی عامری در بغداد به این موضوع اشاره شده است، البته تشکیل ائتلاف این چهار جریان سیاسی به عنوان پیش شرط رسیدن بارزانی به کاخ سلام بغداد اعلام شده است.


در ادامه این گزارش آمده است که حمایت مالکی و عامری از بارزانی به دلیل آن است که با تحکیم روابط اربیل - بغداد به نوعی تمامیت ارضی عراق هم تضمین می شود. در صورت رسیدن به چنین توافقی ممکن است مالکی همچنان گزینه معاونت ریاست جمهوری عراق باشد.
گفته می شود که حیدر العبادی نخست وزیر عراق حتی در صورت انتخاب مجدد با چنین موضوعی مخالف است زیرا به زعم وی ائتلاف بارزانی - مالکی، تهدیدی برای فعالیت و آینده وی در پست نخست وزیری است.
هنوز کشورهای دیگر به این موضوع واکنشی نشان نداده اند زیرا آنچه که مهم است تعیین تکلیف پست اول عراق یعنی پست نخست وزیر آینده این کشور است که هنوز در میان گفتگوهای پسا انتخاباتی مقتدی صدر و دیگر جریانها معلق مانده است.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر