کد خبر: 1567

تکمیل روند آشتی در حومه شمالی حمص، قتل عام جدید آمریکا در حومه حسکه از تازه‌ترین تحولات میدانی در سوریه است.

به گزارش کردستان خبر، روزنامه «الوطن» سوریه چاپ روز یکشنبه در خصوص تازه ترین تحولات میدانی در مناطق مختلف سوریه نوشت:  اوضاع در جنوب سوریه همچنان با وجود تلاش‌های ارتش سوریه برای دعوت مردم منطقه به سوی آشتی ادامه دارد و وضع هرج و مرج امنیتی در چند ساعت گذشته تغییری نکرده است.

در ساعات گذشته سه عضو کمیته‌های آشتی در درعا به قتل رسیدند در عین حال آمریکا هم قتل عامی جدید در حومه حسکه رقم رد که هشت عضو یک خانواده را قربانی کرد.

با این حال، طبق وب‌سایت‌های اپوزیسیون، سه نفر از کمیته‌های آشتی در استان درعا بعد از اینکه توسط افراد ناشناس در مسیر شرق المسیفره الغاریه هدف تیراندازی قرار گرفتند،کشته شدند.

«الکساندر ایوانف»، سخنگوی «کانال مرکزی پایگاه نظامی حمیمیم» گفت: موضوع کنترل دوباره جنوب سوریه مهمترین مسئله در مرحله آتی است، به خصوص به این دلیل که این نبرد پیچیدگی‌های خاص خود را دارد آن هم به دلیل محدودیت‌های اعمال شده از سوی کشورهای همسایه و محدودیت سلاح‌هایی که برای از بین بردن جبهه النصره در منطقه به کار گرفته خواهد شد.

شمال حمص پاکسازی شد

به موازات تحولات جنوب، اتفاق مهمی در منطقه مرکزی سوریه روی داد که اعلام رسمی قریب الوقوع تکمیل فرآیند آشتی در حومه های شمال و شمال غرب حمص است.

یک مسئول امنیتی در استان حمص به الوطن گفت: وضعیت بیشتر افراد مسلح و افراد تحت تعقیبی که با تروریست‌ها پس از تحویل سلاحشان از مناطق سکونت خود در حومه‌های شمال و شمال غرب حمص به شمال سوریه نرفتند، حل و فصل شد.

این منبع افزود: طی ساعات آتی خاتمه اجرای بند دوم این توافق که در اوایل ماه گذشته حاصل شده است، به طور رسمی اعلام خواهد شد و بدین ترتیب وضعیت افراد مسلحی که خواهان ماندن در این منطقه هستند حل می‌شود.

کشتار آمریکایی

در همین حال هواپیماهای ائتلاف بین المللی تحت فرماندهی آمریکا روستای «ذیب هداج» در جنوب شرق شهر الشدادی در حومه جنوبی حسکه را بمباران کردند که به گفته منابع محلی با شهادت هشت عضو خانواده عواد اللطیف از اهالی سرشناس این منطقه همراه شد

از سوی دیگر منطقه «دیر حافر» در حومه شرقی حلب دیروز با مشارکت 70 قوم و قبیله بومی شاهد برگزاری مراسمی تحت عنوان مخالفت عشایر سوریه با دخالت بیگانگان و آمریکا در سوریه بود.

شرکت کنندگان در این نشست مخالفت قاطع خود را با هر گونه حضور نظامی از سوی هر کشوری بدون موافقت و هماهنگی با کشور سوریه را اعلام و تاکید کردند: «در غیر این صورت حضور هر گونه کشور خارجی در سوریه غیرقانونی و تجاوز محسوب می شود که با همه ابزارهای ممکن با آن به مقابله می‌رویم».

در بیانیه این مراسم که خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) آن را منتشر کرد، آمده است: مردم عشایر پشتیبان واقعی ارتش سوریه برای بیرون راندن اشغالگران آمریکا، ترکیه، فرانسه و غیره هستند و از آحاد مردم این سرزمین می‌خواهند در رویارویی با حضور هر گونه اجنبی در خاک سوریه که با موافقت دولت سوریه نیست شریک شوند.

شرکت کنندگان در این مراسم پایبندی خود را به نهادهای قانونی و مشروع سوریه و یکپارچگی خاک سوریه و پرچم آن که از سال 1958 تنها پرچم جمهوری عربی سوریه است اعلام وتاکید کردند : ملت سوریه با همه اقوام خود تنها طرفی است که جواز ساخت قانون اساسی سوریه و تصویب آن را دارد.

 

جام کوردی

اخبار مرتبط
ارسال نظر