کد خبر: 1678

ائتلاف مشترک مقتدی صدر و هادی عامری تا حدودی نقشه سیاسی عراق را در چهار سال آینده مشخص کرده است.

به گزارش کردستان خبر به نقل از جام کوردی، عراق در پسا انتخابات با مرحله جدیدی از تنش های سیاسی و رخدادهای امنیتی مواجه شد. در حالیکه همگان انتظار داشتند عراق پس از داعش بیشتر به مسائل عمرانی و خدماتی بپردازد اما اختلافات سیاسی ناشی از اعلام نتایج انتخابات، فضای سیاسی این کشور را ملتهب ساخت و این روند به مشکلات جدید امنیتی نیز منجر شد که سلسله انفجارهای صورت گرفته در بغداد و حملات پراکنده پسمانده های داعش در مناطق دیگر گویای این واقعیت است که عراق شرایط ویژه ای را در پیش داشته و عبور از مشکلات کنونی نیازمند خویشتن داری و صعه صدر بیشتر جریانهای سیاسی با هدف ساختن عراقی به مراتب بهتر برای ساکنین این کشور است که با توطئه های بیشماری از قبیل ظهور القاعده، داعش و دیگر مشکلات روبرو بوده اند.
در حالیکه رسانه های منطقه پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی عراق مدام از افتراق سیاسی جریانهای سیاسی شیعه و آغاز مشکلات درونی مهمترین عنصر تشکیل دهنده حکومت و پارلمان این کشور خبر می دادند اما اعلام ائتلاف مشترک مقتدی صدر و هادی عامری نویدبخش این مهم است که ائتلاف فراگیر شیعیان عراق با مشارکت اهل سنت و کردها می تواند روند فائق آمدن بر مشکلات این کشور را تسریع کند.
عراق به خوبی و با درایت مرجعیت عالی شیعیان و مشارکت مردمی در مبارزه با تروریستان داعش توانست بر مهمترین توطئه علیه خود پیروز شود، جبران عقب ماندگی ها، نبود خدمات رسانی ها و بازسازی خرابه های جنگ داعش نیازمند اراده جدی مسئولان ارشد این کشور و جریانهای عمده سیاسی آن است. افقی که در صورت پایبندی به عراقی واحد و یکپارچه می تواند قابل تحقق باشد.
ائتلاف سائرون وابسته به مقتدی صدر و فتح به رهبری هادی عامری که در رتبه های اول و دوم نتایج اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات عراق قرار دارند با اعلام ائتلاف مشترک، زمینه پیوستن دیگر گروهها و تشکیل ائتلاف بزرگ پارلمانی و به تبع آن تشکیل کابینه جدید عراق را فراهم کرده اند. اکنون با اعلام استقبال احزاب اصلی کردستان عراق هم از این رویداد مهم می توان به آینده عراق خوشبین بود. عراق نیازمند توافق و تعامل مشترک شیعیان، کردها و اهل سنت است تا روزهای بهتری برای ساکنین این کشور در نتیجه این حرکت مشترک به وجود آید.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر