کد خبر: 1709

نخست وزیر ترکیه گفت: ترکیه و آمریکا درباره وضعیت منبج سوریه برای اجرای یک نقشه راه 90 روزه به توافق رسیده اند.

به گزارش کردستان خبر به نقل از تیتربرتر، یلدریم با حضور در برنامه 'انتخابات زودهنگام' کانال یوتیوب بابالا.تی.وی افزود: بر اساس توافق دوجانبه، در مدت سه ماه عناصر حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک)، یگان های مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) و حزب اتحاد موکراتیک سوریه(پ.ی.د) از منبج بیرون رانده می شوند.

وی با بیان این که این تصمیم ثمره تلاش بلندمدت ترکیه است، تاکید کرد: پس از این اقدام، مدیریت محلی منبج به اهالی و بومیان منطقه سپرده خواهد شد.
وی اضافه کرد: ما به آمریکایی ها گفتیم که الباب و عفرین را از وجود تروریست ها پاکسازی کردیم و بیایید منبج را هم به صورت مشترک پاکسازی کنیم و در دوره اوباما رییس جمهوری پیشین آمریکا آنها به ما قول دادند ولی به وعده خود عمل نکردند.
 
وی بیان کرد: الان این توافق را به شکل مکتوب در آورده ایم و توافق نامه بین مقامات دو کشور امضا شده و اگر آمریکایی ها به مفاد متن امضا شده خود عمل نکنند، این نشانه بی تعهدی آنها خواهد بود.
 
وی همچنین گفت: آمریکا دولت بزرگی است و نمی توانیم با آنها کمکش کنیم و بر این اساس، هر چیزی که حق ما و به نفع ما باشد، بر اساس آن عمل خواهیم کرد.
نخست وزیر ترکیه اضافه کرد: هر چند که تاکید ما عقب نشینی گروه های تروریستی مورد حمایت آمریکا به شرق فرات است ولی شرق و غرب فرات فرقی نمی کند چرا که هر کجا لازم باشد و تهدیدی علیه ترکیه وجود داشته باشد، اقدام خواهیم کرد.
 
وی اظهار کرد: اگر به تجربیات گذشته نگاه کنیم، مشخص می شود که این گونه تدابیر برای آینده ترکیه مفید است.
 
وی با بیان این که 'در دنیا اتفاقاتی می افتد در سطح جهانی اتفاقات بدی رخ می دهد و بر این اساس ترکیه باید در منطقه در شرایط امن و ثبات قرار بگیرد، افزود: بر این اساس انتخابات 24 ژوئن برای ترکیه مساله بقا خواهد بود.
 
وی تاکید کرد: 'قدرت های امپریالیستی در حال تلاش برای مهار ترکیه از طریق ایجاد گروه های تروریستی هستند و این کار را با حمایت از برخی نامزدهای انتخاباتی ترکیه انجام می دهند و به همین علت هیچ کدام از نامزدهای انتخاباتی درباره مبارزه با ترور چیزی نمی گویند و نخستین اقدام محرم اینج نامزد حزب جمهوری خواه ترکیه ملاقات با صلاح الدین دمیرتاش رهبر زندانی حزب دموکرتیک خلق ها و مورد حمایت حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) بود.'
 
نخست وزیر ترکیه در خصوص روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی نیز گفت: تا کنون بیشترین میزان تحریم را ما به اسرائیل اعمال کردیم و سفیر خود را از این کشور فراخواندیم، روابط دیپلماتیک را معلق و زمینه برپایی نشست در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را فراهم کردیم.
 
وی ادامه داد: بدین وسیله به غیر از 6 کشور، 128 عضو این سازمان با شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل توسط آمریکا و انتقال سفارتخانه این کشور به قدس مخالفت کردند و ترکیه در این زمینه پیشگام شد.
 
وی با اشاره به برگزاری دو نشست اعضای سازمان همکاری اسلامی در استانبول بیان کرد: در این نشست های اضطراری 50 کشور اسلامی موقعیت قدس، نحوه تشکیل دولت فلسطین و شناسایی قدس به عنوان پایتخت فلسطین را طی بیانیه پایانی استانبول به جهانیان اعلام کردند و به این طریق، در یک سو آمریکا و در سوی دیگر سایر کشورهای جهان قرار دارند.
 
یلدریم در خصوص احتمال فروش خدمت سربازی نیز گفت: ما می دانیم که سربازی اجباری مانعی بزرگ بر سر راه جوانان است و هم اکنون بیش از پنج میلیون جوان در آستانه سن سربازی قرار دارند و ما هر سال می توانیم 350 هزار نفر از آنها را استخدام کنیم، بر این اساس پس از انتخابات این موضوع را بررسی خواهیم کرد.
 
وی تاکید کرد: پناهجویان سوری حاضر در ترکیه در صورت اتمام جنگ داخلی در کشور سوریه به موطن خود باز خواهد گشت و فرایند بازگشت آنها نیز آغاز شده و تا کنون 160 هزار نفر به منطقه عملیاتی سپر فرات و 60 هزار نفر نیز به منطقه عملیاتی شاخه زیتون در شمال سوریه باز گشته اند.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر