کد خبر: 1736

یک عضو پارلمان عراق؛اقلیم کردستان خواهان شراکت حقیقی در پروسه سیاسی عراق است نه سهم خواهی از کابینه جدید این کشور.

 به گزارش کردستان خبر، شوان داودی عضو پارلمان عراق از فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان در گفتگو با خبرنگار جام کوردی گفت: سیاست کنونی کردها باید بر مبنای شراکت حقیقی در پروسه سیاسی عراق استوار باشد نه شرکت در حکومت و تعلق چندین پست و مقام در بغداد. شراکت حقیقی در تصمیم گیری های سیاسی، اقتصادی و راهبردی حکومت بغداد.

وی گفت: شیوه مشارکت کردها در دوره های گذشته حکومت عراق، شیوه ای صحیح نبوده است و نیاز به تجدیدنظر دارد.

داودی در ادامه به چندین پیش شرط همیشگی کردها در ادوار گذشته حکومت عراق اشاره کرد و گفت: اجرای قانون اساسی عراق به ویژه ماده 140 و عادی سازی وضعیت کرکوک و دیگر مناطق مورد منازعه از شروط همیشگی کردها در بغداد است اما همچنانکه اشاره کردم برای کردها شراکت حقیقی در تصمیم گیری های حکومت جدید عراق حائز اهمیت است.

این عضو پارلمان عراق با اشاره به نقش اتحادیه میهنی کردستان در عراق پس از سقوط صدام گفت: همچنانکه مرحوم جلال طالبانی، رئیس جمهوری سابق عراق نقش مهم و تاثیرگذاری در تثبیت پروسه سیاسی جدید عراق و نزدیکی قومیت ها، مذاهب و جریانهای سیاسی این کشور داشته است، اینک نیز اتحادیه میهنی کردستان بر اساس همان نقشه راه و وزن سیاسی خود در مرحله جدید سیاسی عراق فعالیت خواهد کرد، فعالیتی که همیشه حاوی راه حلهایی برای رفع مشکلات عراق بوده است.

وی در خصوص سفر احتمالی هیئت مشترک دو حزب اتحادیه میهنی و دمکرات کردستان به بغداد هم گفت: اتحادیه میهنی و حزب دمکرات کردستان در اقلیم کردستان و بغداد دارای تجاربی از فعالیت مشترک هستند و اکنون نیز تصمیم به گفتگو با دیگر جریانهای سیاسی عراق گرفته اند اما هنوز چگونگی پیوستن به ائتلاف ها مشخص نشده است.

شوان داودی در خاتمه این گفتگو تاکید کرد که دو حزب حاکم اقلیم کردستان با توجه به کسب اکثریت کرسی های کرد در پارلمان عراق می توانند ائتلاف مشترکی را با هم تشکیل دهند و در دوره جدید پارلمان به صورت مشترک در بغداد فعالیت نمایند.

انتهای پیام/

 

منبع:جام کوردی

اخبار مرتبط
ارسال نظر