کد خبر: 1908

دو حزب کرد عراق قصد دارند خود را برای مذاکره با سایر گروه های سیاسی این کشور در راستای تشکیل دولت جدید در بغداد آماده کنند.

به گزارش کردستان خبر، عضو دفتر سیاسی 'اتحادیه میهنی کردستان عراق' در گفت وگو با ایرنا در اربیل در این ارتباط گفت که این حزب سیاسی به همراه 'حزب دمکرات کردستان عراق'، کمیته ای مشترک تشکیل داده اند تا بزودی مذاکرات خود را با سایر احزاب عراقی در راستای تشکیل دولت جدید آغاز کند.


'سعدی احمد پیره' افزود: احزاب کرد عراق هیچ پیش شرطی برای مذاکره با گروه های دیگر تعیین نکرده اند، اما موضوعات مهمی برای گفت و گو دارند.


سخنگوی اتحادیه میهنی کردستان عراق تصریح کرد: از سایر احزاب کرد عراق نیز که در پارلمان آینده این کشور نماینده دارند، می خواهیم که به این کمیته بپیوندند و به این منظور با آنها مذاکره خواهیم کرد.


'شوان محمد' یکی از مسئولان وابسته به حزب دموکرات کردستان عراق نیز در مورد مذاکرات پیش رو با احزاب دیگر عراق به رسانه ها گفته بود: در مذاکره با سایر گروه های عراق بر مد نظر قرار دادن اصول و مبانی مشارکت بر مبنای توافق سیاسی تاکید خواهیم کرد و انتظار داریم که در مذاکرات پیش رو به نتایج مثبتی دست یابیم.


بر اساس اعلام منابع رسمی، دو حزب عمده کرد عراق در مذاکرات خود با گروه های دیگر این کشور برای تشکیل دولت جدید در بغداد خواهان بازگشت نیروهای پیشمرگه به مناطق مورد منازعه، تعیین استاندار کرد زبان برای کرکوک، بودجه نیروهای نظامی پیشمرگه ها و حل اختلافات مربوط به موضوع نفت و تقسیم پست های سیاسی در میان همه گروه های عراقی خواهند شد.


این منابع تاکید کردند: کمیته مشترک دو حزب عمده کرد عراق تشکیل شده، اما سایر احزاب کرد به دلیل اختلاف نظر در مورد نتایج انتخابات پارلمانی عراق در 12 ماه می میلادی (22 اردیبهشت سال 1397) از پیوستن به این کمیته امتناع کرده اند.


تلاش های سیاسی برای تشکیل دولت در عراق در حالی صورت می گیرد که کمیسیون عالی انتخابات این کشور نتایج این انتخابات را به خاطر بررسی شکایات احزاب معترض، نهایی و اعلام نکرده است.
 

انتهای پیام /

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر