کد خبر: 1937

رئیس جمهوری عراق را از میان این سه نفر انتخاب کنید!

به گزارش کردستان خبر، ارگان رسانه ای جنبش تغییر در گزارشی با اشاره به نشست اخیر احزاب دمکرات کردستان و اتحادیه میهنی اعلام کرده است که حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی پیشنهاد کرده است که رئیس جمهوری عراق از میان سه نفری انتخاب شود که ملاحظه ای نسبت به آنها از سوی این حزب وجود ندارد.

 

شبکه خبری knn وابسته به جنبش تغییر اعلام کرده است که حزب دمکرات کردستان هر یک از فواد معصوم رئیس جمهوری کنونی، بیگرد طالبانی دبیر هیئت رئیسه پارلمان محلی اقلیم کردستان و عدنان مفتی عضو دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان را به عنوان افرادی معرفی کرده است که انتخاب آنها به عنوان رئیس جمهوری جدید عراق از سوی این حزب مشکلی نخواهد داشت.


کردها بر اساس عرف سیاسی پس از سال 2003 و سقوط صدام، پست ریاست جمهوری عراق را از آن خود دانسته و در این میان، اتحادیه میهنی کردستان هم تاکنون نماینده خود را بر منصب ریاست جمهوری عراق نشانده است اما در این دوره، حزب دمکرات کردستان عراق نقشه هایی برای پست ریاست جمهوری این کشور دارد که به باور کارشناسان سیاسی تنها در دایره کسب امتیازات ویژه از اتحادیه میهنی کردستان در پارلمان محلی و تصویب قانونی تفسیر می شود که بارزانی بر اساس آن بتواند بار دیگر به عنوان رئیس اقلیم کردستان انتخاب شود.


گزارش فوق می افزاید که بر اساس توافق دو حزب حاکم اقلیم کردستان، پست ریاست جمهوری عراق در دو سال نخست در اختیار اتحادیه میهنی کردستان خواهد بود و در صورت تداوم توافقات صورت گرفته و رضایت حزب دمکرات کردستان، شخص تعیین شده از سوی اتحادیه میهنی پس از این مدت نیز در پست خود باقی خواهد ماند.
همچنین اتحادیه میهنی کردستان بر اساس این توافق متعهد شده است که در انتخابات آتی ریاست اقلیم کردستان که زمان آن مشخص نیست و تعیین تکلیف آن به دور بعدی پارلمان محلی واگذار شده است، کاندیدی نداشته باشد و از برنامه های حزب دمکرات کردستان در این زمینه حمایت کند.


از سوی دیگر، این اقدام حزب دمکرات کردستان در تقابل آشکار با خانواده جلال طالبانی رئیس جمهوری سابق عراق است که افراد دیگری را از بدنه اتحادیه میهنی کردستان جهت تصدی پست ریاست جمهوری این کشور در نظر گرفته اند.


انتهای پیام/

جام کوردی

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر