کد خبر: 2253

عضو شورای اتحادیه میهنی کردستان؛ تاکنون این حزب با حزب دمکرات کردستان درباره پست ریاست جمهوری عراق به توافقی نرسیده است.

به گزارش کردستان خبر، عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان می گوید تاکنون حزب متبوع وی با حزب دمکرات کردستان پیرامون پست ریاست جمهوری عراق به توافقی نرسیده است اما اتحادیه میهنی به هیچ عنوان در این زمینه سازش نخواهد کرد.

فرید اسسرد عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان اعلام کرد که عادی سازی مناطق مورد منازعه و بودجه 17 درصدی اقلیم کردستان از مهمترین شروط کردها جهت مشارکت در دولت جدید عراق است اما ممکن است بخشی از درخواست های اقلیم از سوی جریانهای چندگانه عراق اجرایی نشود.

اسسرد گفت: در مذاکرات با جریانهای سیاسی عراق درخواست کرده ایم که وضعیت کرکوک عادی شود و امنیت مناطق مورد منازعه به صورت مشترک تامین شود.

وی گفت: کردها خواهان فعالیت شورای فدرالی عراق هستند و بارها تاکید شده است که سهم 17 درصدی اقلیم کردستان از بودجه عمومی عراق باید تامین شود.

این عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان گفت: هر دو جبهه سیاسی کنونی عراق که از ائتلاف های چندگانه تشکیل شده اند به صراحت اعلام کرده اند که بخشی از درخواست های اقلیم کردستان قابل اجرا نیست.

اسسرد اعلام کرد که پیشنهادهایی به چهار جریان سیاسی معترض اقلیم کردستان داده شده است تا ائتلاف کردستانی بار دیگر در بغداد احیا شود زیرا معتقدیم که کردها در اینصورت می توانند بهتر از حقوق قانونی خود دفاع کنند.

تحلیلگر سیاسی اقلیم کردستان عراق در بخش دیگری از سخنان خود گفت: پست ریاست جمهوری عراق هنوز در میان اتحادیه میهنی و حزب دمکرات کردستان تعیین تکلیف نشده است اما اتحادیه میهنی در خصوص این پست و حتی پست استانداری کرکوک به هیچ عنوان سازش نخواهد کرد.

 

انتهای پیام/

 

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر