کد خبر: 2591

کابینه جدید اقلیم کردستان عراق در میان احزاب دمکرات کردستان، اتحادیه میهنی و جنبش تغییر تعیین تکلیف می شود.

به گزارش کردستان خبر، کابینه جدید اقلیم کردستان عراق که ممکن است بر پایه اکثریت سیاسی باشد در میان احزاب دمکرات کردستان، اتحادیه میهنی و جنبش تغییر تعیین تکلیف می شود.

انتخابات پارلمانی محلی اقلیم کردستان عراق روز 30 سپتامبر گذشته برگزار شد که تاکنون نتایج رسمی آن از سوی کمیسیون انتخابات اعلام نشده است. گمانه زنی های مقدماتی حاکی از آن است که کابینه جدید بر پایه اکثریت سیاسی خواهد بود.

بر اساس نتایج اولیه اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات محلی اقلیم کردستان، حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی با کسب 40 درصد از آراء به 45 کرسی پارلمانی دست یافته است و جهت تشکیل حکومت جدید تنها نیازمند 11 کرسی دیگر است. پارلمان محلی اقلیم کردستان دارای 111 کرسی است.

اگرچه حزب دمکرات کردستان به اقلیت های دینی حاضر در پارلمان محلی نزدیک است و این اقلیت ها هم دارای 11 کرسی هستند اما شرایط سیاسی اقلیم مانع از تشکیل حکومتی خواهد بود که این حزب در پی صدارت انحصاری آن باشد.

گمانه زنی ها از اقلیم کردستان نشان از آن دارد که کابینه جدید اقلیم بر پایه اکثریت سیاسی خواهد بود. هیمن هورامی سر لیست انتخاباتی حزب دمکرات کردستان و عضو شورای رهبری این حزب به صراحت اعلام کرده است که حزب متبوع وی در پی تشکیل کابینه اکثریت سیاسی است.

وی اعلام کرد: درهای گفتگوی حزب دمکرات کردستان به روی دیگر جریانهای سیاسی باز است و هیچ خط قرمزی در خصوص احزاب و جریانهای دیگر نداشته و از دریچه غرور هم به جایگاه کسب شده آنها نگریسته نمی شود.

با اینکه مشخص شده است کابینه جدید اقلیم، کابینه ای با اکثریت سیاسی است اما هنوز مشخص نیست که کدام جریان دیگر در تشکیل این کابینه حزب بارزانی را همراهی خواهد کرد. آیا حزب دمکرات کردستان در این راه، اتحادیه میهنی و شریک همیشگی خود در کابینه محلی را به مشارکت می طلبد یا در یک حرکت تاکتیکی جنبش تغییر را برمی گزیند.

بر اساس نتایج اولیه اعلام شده انتخابات اقلیم کردستان، اتحادیه میهنی و جنبش تغییر به ترتیب دارای 21 و 12 کرسی در پارلمان محلی خواهند بود. این احزاب در استان سلیمانیه و مناطق پیرامونی دارای نفوذ هستند و جغرافیای سیاسی و شرایط اقلیم می طلبد که حزب دمکرات کردستان ناگزیر باید یکی از آنها را به همکاری دعوت کند.

انتخاب برهم صالح به عنوان رئیس جمهوری عراق، شکست کاندید معرفی شده مسعود بارزانی و واکنش دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان به سازوکار انتخاب کاندید کردها در این دوره ریاست جمهوری این کشور، تنش هایی را در میان دو حزب دمکرات کردستان و اتحادیه میهنی به دنبال داشته است. اما حزب دمکرات کردستان به این واقعیت واقف است که اتحادیه میهنی فارغ از کسب 21 کرسی و جایگاه دومی جریانهای سیاسی کردی، دارای نیروی نظامی و دستگاههای امنیتی زیادی است که می توان گفت جایگاه آن بر اساس شمار کرسی های پارلمانی قابل محاسبه نیست.

در صورت تداوم اختلافات کنونی حزب دمکرات کردستان و اتحادیه میهنی، بارزانی گزینه دیگری را پیش روی خود خواهد داشت. ائتلاف با جنبش تغییر، حزبی که در کابینه کنونی تجربه خوشایندی از ائتلاف با آن نداشته است و توافق آنها متاثر از اختلافات ریشه ای دو حزب در نهایت منجر به اخراج تیم وزاری جنبش تغییر از سوی نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم شد.

اگرچه توافق حزب دمکرات کردستان و جنبش تغییر با هدف تشکیل کابینه جدید اقلیم تا حدی بعید به نظر می رسد اما بسته به شرایط کنونی می تواند نوعی از فشار علیه اتحادیه میهنی تلقی شود تا به شروط این حزب تمکین کند.

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
ارسال نظر