کد خبر: 2824

دور نخست مذاکرات مقدماتی تشکیل کابینه جدید اقلیم کردستان عراق با اعزام هیئتی از حزب بارزانی به سلیمانیه برگزار شد.

به گزارش کردستان خبر، حزب دموکرات کردستان عراق که مامور به تشکیل کابینه جدید این منطقه شده است با اعزام هیئتی به سلیمانیه از مواضع دو حزب اتحادیه میهنی کردستان و جنبش تغییر اطلاع یافته است.

اتحادیه میهنی کردستان که با کسب 21 کرسی در پارلمان محلی فاصله زیادی با حزب دموکرات کردستان عراق دارد به صراحت اعلام کرده است جایگاه و نوع مشارکت این حزب در کابینه جدید اقلیم با معیار کرسی های پارلمانی سنجیده نخواهد شد. این حزب اعلام کرده است که در این دوره خواهان شراکت و تصمیم گیری حقیقی است، ضمن آنکه لازم می داند وجه اشتراکی در میان برنامه های اعلامی احزاب شرکت کننده در کابینه اقلیم نیز وجود داشته باشد.

محمود محمد سخنگوی حزب دموکرات کردستان عراق در این خصوص اعلام کرد که حزب متبوع وی با هدف توسعه اقتصادی و بهبود وضعیت معیشتی مردم، خواهان ثبات سیاسی اقلیم کردستان در 4 سال آینده است. وی با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با هیئت اتحادیه میهنی کردستان گفت: مواضع دو حزب در خصوص تشکیل کابینه جدید به هم نزدیک است و پیش بینی می شود در دو نشست آتی به موضوع فوق خاتمه داده شود. این مسئول حزب دموکرات کردستان عراق همچنین گفت: تجربه مشترکی که با اتحادیه میهنی کردستان داریم موجب خواهد شد ضمن رفع اشتباهات صورت گرفته قبلی، کابینه ای متعهد به خدمات رسانی به مردم و رفع مشکلات آنها تشکیل شود.

 

اگرچه سعدی احمد پیره سخنگوی اتحادیه میهنی کردستان نیز تنها به اظهاراتی مشابه بسنده کرده است اما در محافل رسانه ای اقلیم کردستان اعلام شده است که این حزب درخواست کرده است پست های معاونت نخست وزیر، ریاست پارلمان و 4 وزارتخانه اصلی در کابینه جدید اقلیم کردستان را عهده دار شود. امری که با توجه به اظهارات شماری از مسئولین حزب دموکرات کردستان مبنی بر تعامل با اتحادیه بر اساس شمار کرسی های پارلمانی و احتمال حضور جنبش تغییر در کابینه جدید با موانعی همراه خواهد شد. جنبش تغییر در صورت قطعی شدن تصمیم به مشارکت در کابینه اقلیم خواهان تعریف معاونت اقتصادی نخست وزیر و عهده دار شدن آن است، این در حالیست که اتحادیه میهنی هم اعلام کرده است نخست وزیر اقلیم تنها دارای یک معاون با همان اختیارات گذشته خواهد بود. قباد طالبانی اگرچه بر روی کاغذ معاون نیچروان بارزانی بوده است اما با توجه به تقسیمات جغرافیایی دو حزب حاکم، در واقع زمامدار اصلی سلیمانیه و مناطق تحت نفوذ اتحادیه میهنی در حکومت اقلیم بوده است.

 

 

در مذاکرات صورت گرفته حزب دموکرات کردستان عراق و جنبش تغییر هم رخداد خاصی گزارش نشده است اما گفته می شود که تصمیم به مشارکت در کابینه جدید اقلیم از سوی این حزب منتقد بیشتر قابل انتظار است. جنبش تغییر مواضع و نقطه نظرات خود را به هیئت اعزامی حزب دموکرات کردستان انتقال داده است و در صورت ارائه پاسخ لازم به این حزب در شورای ملی آن را به رای خواهد گذاشت.

 

البته مشارکت جنبش تغییر نیز با موانعی همراه خواهد بود، همچنانکه اشاره شد این حزب درخواست کرده است پست معاونت اقتصادی نخست وزیر اقلیم کردستان را در اختیار بگیرد که با ممانعت اتحادیه میهنی کردستان مواجه خواهد شد، به علاوه آنکه این حزب تجربه شرکت در کابینه هشتم اقلیم کردستان را هم در کارنامه خود دارد. جنبش تغییر در کابینه هشتم اقلیم کردستان به ریاست نچیروان بارزانی مشارکت کرد اما بعدها به واسطه اختلافات سیاسی، تیم وزاری این حزب از سوی نخست وزیر اقلیم اخراج و حتی اجازه ورود به اربیل به شماری از اعضای اصلی جنبش تغییر هم داده نشد. گفته می شود که در صورت قطعی شدن موضوع مشارکت جنبش تغییر در کابینه جدید نچیروان بارزانی پای یک تضمین دو طرفه در میان است، حزب دموکرات کردستان در پی آن است که جنبش تغییر به معنای واقعی در کابینه اقلیم مشارکت داشته باشد نه اینکه در اربیل بخشی از حکومت و در سلیمانیه به عنوان اپوزسیون فعالیت کند، از سوی دیگر هم جنبش تغییر به دنبال دریافت این تضمین است که تجربه کابینه هشتم برای این حزب و اعضای اصلی آن تکرار نخواهد شد.

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر