کد خبر: 2853

همسو با چانه زنی ها برای تشکیل دولت اقلیم کردستان عراق مذاکرات در لایه های پنهان برای فعالسازی پست ریاست اقلیم کردستان عراق آغاز شده است.

به گزارش کردستان خبر، 'ریبوار کریم ولی' روزنامه نگار نزدیک به حزب دموکرات کردستان عراق در مقاله ای نوشت: دست دست کردن حزب دموکرات کردستان عراق برای تشکیل دولت اقلیم کردستان عراق اگرچه تا حدودی به نحو برخورد با اتحادیه میهنی مربوط می شود اما اساسا به این برمی گردد که حزب دموکرات کردستان عراق در تلاش برای فعال کردن مجدد پست ریاست اقلیم کردستان عراق است که قبل از این در اختیار مسعود بارزانی رهبر این حزب بود.

 

وی افزود: براین اساس حزب دموکرات کردستان عراق قصد دارد در مدت 6 ماه تا یکسال بعد از تشکیل دولت اقلیم این پست را بار دیگر از طریق پارلمان اقلیم فعال کند.

در پی شکست همه پرسی اقلیم کردستان عراق و افزایش اختلافات احزاب کرد عراقی پارلمان اقلیم کردستان عراق رای به معلق کردن پست ریاست اقلیم و تفویض اختیارات رئیس اقلیم به ریاست پارلمان و نخست وزیر دولت اقلیم داد.

 

همزمان «هیمن عبدالله» دیگر روزنامه نگار نزدیک به حزب دموکرات در مقاله ای با تایید تلاشهای حزب دموکرات کردستان عراق برای فعال کردن پست ریاست کردستان عراق تاکید کرد که بخش زیادی از بدنه حزب دموکرات کردستان عراق بر این باور است که باید هرچه سریعتر پست ریاست اقلیم کردستان عراق احیا شود.

 

در پاسخ به طرح این موضوع از سوی حزب دموکرات کردستان عراق «حاکم قادر محمد جان» عضو ارشد دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان عراق به رسانه ها گفت: اتحادیه میهنی کردستان عراق پست ریاست اقلیم را برای منطقه کردستان عراق ضروری می داند و از این رو این حق طبیعی ما است که از فعال کردن پست ریاست اقلیم کردستان عراق حمایت کنیم.

 

به نظر می رسد همسو با مذاکرات تشکیل دولت اقلیم کردستان عراق روند فعال کردن مجدد پست ریاست اقلیم کردستان عراق مورد مذاکره قرار بگیرد.

 

قبل از این «علی عونی» یکی از اعضای رهبری حزب دموکرات کردستان عراق بصورت کاملا صریح تاکید کرده بود که پست ریاست اقلیم کردستان عراق فعال شده و بار دیگر مسعود بارزانی بر این مسند خواهد نشست.

 

این در حالی است که دوره ریاست مسعود بارزانی بر پست ریاست اقلیم در طول 11 سال کشمکش های شدید سیاسی را در منطقه کردستان عراق بین احزاب کرد عراقی به همراه داشت و کناره گیری او پس از دوره ای از فشارها و انتقادات بسیار صورت گرفته بود.

 

تلاش برای بازگشت مسعود بارزانی به قدرت همزمان با سفر پر حاشیه وی - پس از دو سال - به بغداد و دیدار با رهبران سیاسی این کشور صورت می گیرد.

 

انتهای پیام /

اخبار مرتبط
ارسال نظر