کد خبر: 2886

رئیس فراکسیون اتحادیه میهنی؛ فراکسیون های کردی از اختلافات حزبی عبور و در موضوعات اقلیم دارای موضع مشترک می باشند.

به گزارش کردستان خبر، جوان احسان رئیس فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان در پارلمان عراق در گفتگو با یک رسانه محلی اعلام کرد که دو حزب حاکم اقلیم کردستان در موضوع کرکوک به تفاهماتی دست  یافته اند. وی در عین حال تاکید کرد که اتحادیه میهنی یکی از طرف های اصلی دولت مرکزی عراق در موضوعات مرتبط با اقلیم کردستان است و اجازه نخواهد داد هیچ توافقی بدون رضایت این حزب حاصل شود.

 

وی در خصوص هماهنگی میان فراکسیون های کردی در پارلمان عراق در مقایسه با دوره گذشته گفت: در این دوره از پارلمان عراق، هماهنگی میان فراکسیون های کردی در سطح قابل قبولی است و از مرحله اختلافات حزبی عبور کرده است. فراکسیون های کردی در موضوعات مرتبط با اقلیم کردستان دارای موضع مشترکی هستند.

 

این عضو کرد پارلمان عراق در خصوص نقش برهم صالح به عنوان رئیس جمهوری و فراکسیون حزب دمکرات کردستان در پارلمان عراق به عنوان نمایندگان کردها و اولویت آنها گفت: نمی توان چنین    مقایسه ای را مطرح کرد که کدام یک از آنها نماینده اقلیم کردستان خواهند بود. برهم صالح رئیس جمهوری عراق و بر اساس قانون اساسی این کشور دارای صلاحیت های مختلفی است، فراکسیون حزب دمکرات کردستان هم با 25 کرسی در پارلمان عراق از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

 

جوان احسان سفر اخیر مسعود بارزانی را به بغداد در راستای تحکیم روابط اقلیم و دولت مرکزی عراق دانست و گفت: ما به عنوان اقلیم کردستان بخشی از عراق هستیم و چنین روابطی را ضروری می دانیم.

 

وی در ادامه گفت: نتیجه برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان تعلیق شده است و بود و نبود آن تفاوتی ندارد، سفر بارزانی هم تنها تحرکی دیپلماسی بوده است، حزب دمکرات کردستان یکی از احزاب حاضر در پارلمان عراق است و بارزانی به عنوان رئیس این حزب می تواند در سطوح داخلی و خارجی، روابط خود را تنظیم نماید.

 

رئیس فراکسیون اتحادیه میهنی در پارلمان عراق، سهم اقلیم از بودجه عمومی عراق و حقوق و امتیازات نیروهای پیشمرگ را دو موضوعی خواند که نمایندگان کرد را به خود مشغول ساخته است.

 

وی در خصوص موضوع کرکوک و اختلافات دو حزب حاکم اقلیم کردستان گفت: کرکوک یکی از بحث برانگیزترین موضوعات کنونی کشور عراق است اما در برهه کنونی نوعی از تفاهم میان دو حزب دمکرات کردستان و اتحادیه میهنی وجود دارد، چاره یابی این موضوع هم نیازمند تعامل نزدیک با جریانهای سیاسی عراق است زیرا تجربه ثابت کرده است که مشکل کرکوک با برنامه های نظامی و امنیتی مرتفع نخواهد شد.

 

جوان احسان در پاسخ به سوالی پیرامون ممانعت حزب دمکرات کردستان از سفر رئیس جمهوری عراق به اربیل گفت: بر اساس قانون برهم صالح رئیس جمهوری کل عراق است و برای سفر به هر شهر و منطقه ای نیازمند مجوز و اخذ ویزا نیست.

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
ارسال نظر