کد خبر: 2891

نخست وزیر اسبق عراق؛ طرح آمریکائی موسوم به ناتوی عربی با عدف نمقابله با جمهوری اسلامی ایران محکوم به شکست است.

به گزارش کردستان خبر، نوری مالکی نخست وزیر اسبق عراق در برنامه بدون مرز شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی ایران به بررسی شرایط کنونی منطقه به ویژه وضعیت روابط تهران – بغداد در مرحله تحریم های آمریکا پرداخت.

 

وی در خصوص سفر اخیر مسعود بارزانی حزب دمکرات کردستان عراق به بغداد و دیدارهای صورت گرفته با مسئولان ارشد و سران سیاسی این کشور گفت: بارزانی از مواضعش درباره خودمختاری کردستان عراق و عقب‌نشینی از آن تصمیمی نگرفته است. البته این سخن درستی است که بگوییم بغداد به کردستان نیاز دارد و بالعکس. رغبت و تمایل ازسوی کردستان عراق برای بازگشت به بغداد و تفاهم و همکاری با دولت عراق وجود دارد. این تمایل وجود دارد اما سخنی در این خصوص گفته نشده است. آنان نگفته‌اند که ما سیاق همه‌پرسی برای جدایی کرستان عراق را رها کرده‌ایم.

 

مالکی ادامه داد: کردها نیز به سوی جدایی و اختلاف با بغداد پیش رفتند اما قانع شدند که این کار به سود کردها نیست. بنابراین در خلال  این رنج‌ها و تجربه‌های شکست‌خورده، اکنون گروه‌های مختلف این فرصت را دارند که با یکدیگرهمبستگی داشته باشند. آن‌ها باید در چارچوب دولت مرکزی عراق، به برنامه و طرح دولت مرکزی و قدرت آن که حاصل تجربه و همکاری اهل تسنن، کردها و شیعیان به آن است؛ اعتماد کنند.

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
ارسال نظر