کد خبر: 2958

نخست وزیر عراق؛روابط با جمهوری اسلامی ایران در چارچوب منافع و مصالح ملی دو کشور است و تحت تاثیر خواست و فشار دیگران قرار نمی گیرد.

به گزارش کردستان خبر، عادل عبدالمهدی ظهر یکشنبه در دیدار حسن دانایی فر مشاور معاون اول رییس جمهوری و رئیس ستاد توسعه روابط اقتصادی با عراق و سوریه و 'ایرج مسجدی' سفیر جمهوری اسلامی در بغداد با وی، گفت: عراق کشوری مستقل است و به روابط خارجی خود بویژه روابط اقتصادی با ایران بر اساس مصالح و منافع ملی خود اهمیت قائل است و تحت تاثیر خواست و فشار دیگران قرار نمی گیرد.

 

نخست وزیر عراق با تاکید بر این که اقتصاد ایران و عراق به هم پیوند خورده است، بار دیگر بر موضع خود در قبال تحریمهای یکجانبه آمریکا علیه مردم ایران تاکید کرد.

وی گفت موضع عراق در قبال تحریم ها همچون موضع اتحادیه اروپا، روسیه، چین و ژاپن است و عراق جزئی از نظام تحریمی نخواهد بود.

نخست وزیر عراق در این دیدار پس از شنیدن نقطه نظرات هیات ایرانی در خصوص برخی مشکلات و هماهنگی ها در مناسبات دو کشور، برای رفع آن قول مساعد داد.

دانایی فر نیز در این دیدار از جمله خواستار افزایش تعداد گذرگاه های مرزی میان دو کشور، توسعه صادرات کالاهای ایرانی به عراق و اجرای طرح خط آهن شلمچه - بصره شد.

رئیس ستاد توسعه روابط اقتصادی با عراق و سوریه همچنین در این دیدار از مواضع مثبت دولت و ملت عراق بویژه عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در قبال جمهوری اسلامی ایران، قدردانی کرد.

در ادامه این دیدار دو طرف به تفصیل درخصوص آخرین وضعیت روابط اقتصادی و همکاری های مختلف دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر