کد خبر: 3042

دولت ترکیه محدودیت هوایی و ممنوعیت پروازی به و از فرودگاه «سلیمانیه» منطقه کردستان عراق را دوباره تمدید کرد.

به گزارش کردستان خبر، دولت ترکیه که پس از برگزاری همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان عراق در سال ۲۰۱۷، همه پرواز‌های خود به سمت فرودگاه سلیمانیه را به حال تعلیق درآورده بود، امروز دوشنبه بار دیگر آن را تمدید کرد.

 

به گزارش شبکه خبری «رووداو» کردستان عراق، «طاهر عبدالله» مدیرعامل فرودگاه سلیمانیه گفت که با وجود همه تلاش‌ها برای پایان ممنوعیت پرواز‌های ترکیه به سلیمانیه، آنکارا این محدودیت پروازی را برای سه ماه دیگر تمدید کرده است.

 

مدیرعامل فرودگاه سلیمانیه توضیح داد: تعلیق پرواز‌های ترکیه به فرودگاه سلیمانیه از امروز دوشنبه تا تاریخ ۲۴ مارس سال ۲۰۱۹ تمدید شده است.

 

این دومین بار است که آنکارا پرواز‌های خود به فرودگاه سلیمانیه را تمدید می‌کند. آنکارا پرواز‌های خود به و از سلیمانیه را برای اولین بار در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۸ و یک سال پس از برگزاری همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان عراق در تاریخ ۲۵ سپتامبر سال ۲۰۱۷ تمدید کرده بود؛ همه‌پرسی‌ای که بغداد با آن مخالف بود.

 

پس از آنکه مسعود بارزانی رئیس وقت منطقه کردستان، در اقدامی یکجانبه و در سایه مخالفت بغداد و حتی مخالفت دوستان داخلی و خارجی، در سپتامبر سال گذشته (۲۰۱۷) برای جدایی کردستان از عراق همه‌پرسی برگزار کرد، تنش میان دولت مرکزی عراق در بغداد با اربیل تشدید شد و بغداد اربیل را تحریم کرد و یکی از این تحریم‌ها تعلیق پرواز‌های داخلی و بین‌المللی به و از فرودگاه‌های کردستان عراق در اربیل و سلیمانیه بود.

 

پرواز‌ها از ایران به سلیمانیه و بالعکس نیز پس از دستور «حیدر العبادی» نخست‌وزیر سابق عراق مبنی بر بسته شدن فرودگاه‌های منطقه کردستان و گذرگاه‌های مرزی در واکنش به برگزاری همه‌پرسی جدایی در این منطقه، متوقف شده بود.

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر