سفر ظریف به عراق؛

کد خبر: 3179

سفر وزیر امور خارجه ایران به عراق در حالی انجام می شود که روابط دو کشور بیش از هر زمان دیگری توسعه و تحکیم یافته است.

به گزارش کردستان خبر، همکاری های اقتصادی چند وجهی در حوزه های مختلف بین جمهوری اسلامی ایران و عراق در طول سنوات گذشته به باور کارشناسان، از عوامل مهم گسترش مناسبات و در عین حال امنیت پایدار در مرزهای دو کشور بوده است.

 

به رغم کوته بینی هایی که در بین بعضی کشورهای منطقه و بعضا برخی کشورهای جهان وجود دارد، اما هیچ کس منکر این واقعیت نیست که یکی از عوامل ثبات و امنیت نسبتی در منطقه، متاثر از همین روابط خوب فی مابین ایران و عراق است.

 

نکته ای که برهم صالح رئیس جمهوری عراق در دیدار بیژن زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه با وی، بر آن تاکید کرد و گفت که گسترش روابط تهران - بغداد به نفع ثبات و امنیت در کل منطقه است.

 

صالح که طرح مدنظر خود برای تعریف یک ساختار روابط اقتصادی و سیاسی جدید در منطقه مبتنی بر مشارکت و گفتگوی آزاد و جدی میان همه کشورها را نخستین بار در کسوت ریاست جمهوری در سفرش به تهران رونمایی کرد.

 

اهمیت روابط دو کشور همچنین بارها مورد تاکید عادل عبدالمهدی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور قرار گرفته و آخرین بار و در شرایطی که بغداد به شدت تحت فشار واشنگتن برای تن دادن به تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران است، در دیدار وزیر نفت ایران، به عمق روابط دو ملت و دو کشور همسایه ایران و عراق اشاره کرد و بر اهمیت تقویت آن در زمینه های مختلف در راستای منافع دو ملت تاکید کرد.

 

به اعتقاد کارشناسان، روابط نزدیک اقتصادی در کنار همکاری های گسترده در حوزه مبارزه با تروریسم و وحدت مواضع در نهادهای بین المللی و راهبرد مشترک در خصوص امنیت منطقه ای، نه تنها برای دو کشور ثمربخش بوده بلکه منطقه را نیز از آن بهره مند کرده است.

 

برهمین اساس، هرچه حوزه مناسبات اقتصادی و از طرفی هماهنگی های سیاسی بین دو کشور (ایران و عراق) گسترده تر و قوی تر شده، امنیت و مناسبات دو جانبه نیز پایدارتر شده و این امر، برای منطقه نیز آرامش عمومی را به همراه داشته است.

 

واقعیت روابط اقتصادی امروز بین ایران و عراق، رقم 13 میلیارد دلار است که دو کشور در راستای اهداف و دستاوردهای مترتب بر آن، بنای افزایش آن را تا سقف 20 میلیارد دلار در مرحله اول قرار داده اند.

 

جمهوری اسلامی ایران این سیاست را با همه شرکای اقتصادی خود در پیش گرفته و سفر اخیر سه روزه وزیر خارجه ایران به هند (17 تا 19 دیماه) که یک هیات بزرگ اقتصادی او را همراهی می کرد، در همین راستا بوده است.

 

محمد جواد ظریف بنا دارد به همین ترتیب در راس هیاتی بزرگ از بازرگانان و سرمایه داران ایرانی روز یکشنبه وارد بغداد پایتخت عراق شود و قرار است همزمان با سفر و حضور او در این کشور ، همایش بزرگ تجاری ایران و عراق در سه شهر بغداد، سلیمانیه و کربلا برگزار شود.

 

همان طور که ظریف در جریان سفر به هند اعلام کرد، جمهوری اسلامی ایران منتظر اتحادیه اروپا نمی ماند و روابط را با شرکای سنتی خود در راستای منافع مردم ایران گسترش می دهد.

 

به اعتقاد کارشناسان، قطع امید ترامپ و دارو دسته اش در کاخ سفید از شرکای ایران باعث شده است که امروز به کشورهای حاشیه ای در نظام تحریم ها متوسل شود تا شاید چند صباحی مرگ بالینی تحریم های یکجانبه اش را به تاخیر بیندازد.

 

چنانکه مقامات دو کشور در مناسبت های مختلف تاکید کرده اند ریشه های عمیق روابط فرهنگی، اقتصادی و سیاسی فی مابین ایران و عراق در دو سطح مردمی و دولتی چنان است که اقدامات مخرب و خصمانه جریان سعودی و بعثی که بویژه در ماههای اخیر برای تضعیف این روابط صورت گرفته است، نتوانسته است خللی در روند رو به توسعه روابط ایجاد کند.

 

به هر روی، سفر ظریف به عراق در این برهه را می توان نقطه تحول تازه ای در سطح مناسبات دو جانبه سیاسی و اقتصادی ارزیابی و اثر مثبت آن بر اوضاع منطقه در حوزه اقتصاد و امنیت را مورد تاکید قرار داد.

 

 

گفتنی است؛ دیدار با مسئولان بلند پایه عراق و گفتگو درباره روابط دو جانبه، منطقه‌ای و بین المللی بخشی از برنامه های سفر وزیر امور خارجه به عراق است.

ظریف و فعالان اقتصادی به مدت ۵ روز در عراق خواهند بود و به شهرهای، اربیل، سلیمانیه، کربلا و نجف خواهند رفت.

قرار است سه همایش تجاری بین ایران و عراق در شهرهای بغداد ،سلیمانیه و کربلا با حضور فعالان اقتصادی دو کشور برگزار شود.

 

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر