قابل توجه اتاق های بازرگانی کرمانشاه و کردستان:

کد خبر: 3212

سرکنسول هندوستان در اقلیم کردستان عراق مدتی است فعالیت هایی را با هدف تصاحب بازار این منطقه آغاز کرده است.

به گزارش کردستان خبر، سرکنسول هندوستان در اقلیم کردستان عراق با سفر به سلیمانیه با رئیس و اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی این استان دیدار و گفتگو کرد، دیداری که ماحصل آن تفاهم دو طرف جهت توسعه مناسبات اقتصادی و ارائه تسهیلات لازم از سوی کنسولگری این کشور به تجار و بازرگانان کرد بوده است.

 

چاندرا مولی سرکنسول هندوستان در اقلیم کردستان با سیروان محمد رئیس اتاق بازرگانی و صنایع سلیمانیه دیدار و گفتگو کرد.

 

رئیس اتاق بازرگانی سلیمانیه اعلام کرد: تعامل نزدیکی میان تجار و فعالین اقتصادی اقلیم کردستان با همتایان هندوستانی وجود دارد و بخشی از نیازمندی های اقلیم و حتی عراق از طریق هندوستان به اقلیم وارد و در دیگر مناطق عراق نیز توزیع می شود.

 

وی خواستار ارائه تسهیلات بیشتر از سوی کنسولگری هندوستان به تجار و بازرگانان کرد عراقی شد و گفت: از کنسولگری هندوستان درخواست کرده ایم کارخانجات و شرکت های تولیدی این کشور در اقلیم کردستان به صورت مستقیم به تولید کالاها و محصولات مورد نیاز بپردازند.

 

سرکنسول هندوستان نیز با تاکید بر جایگاه اقتصادی اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که اتاق بازرگانی سلیمانیه در توسعه روابط اقتصادی دوجانبه با این کشور همکاری خواهد داشت.

 

چاندرا مولی از برنامه هندوستان با هدف برپایی نمایشگاه های اختصاصی و مشارکت در نمایشگاه های    بین المللی سلیمانیه خبر داد و گفت: نشست مشترک با تجار و فعالین اقتصادی سلیمانیه هر ماه در اتاق بازرگانی این شهر برگزار و تسهیلاتی در خصوص صدور ویزای آنان صورت خواهد گرفت.

 

فرصت های اقتصادی اقلیم کردستان عراق می تواند نقش مهمی در توسعه مناطق مرزی ایران داشته باشد، وجود چندین گذرگاه های مرزی، مزیت مناسبی جهت بهره برداری بیشتر از این فرصت ها است اما اهداف اقتصادی ایران در اقلیم کردستان آنچنان که انتظار می رفت پیشرفت قابل توجهی نداشته است، اگرچه به حکم مرزهای مشترک و نیازمندی طرف عراقی تاکنون مبادلات چند میلیارد دلاری وجود داشته است اما چنین وضعیتی نمی تواند با توجه به بازار رقابتی عراق و اقلیم کردستان تداوم داشته باشد.

 

روابط سیاسی جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق زمینه داشتن روابط اقتصادی به مراتب بهتری را فراهم کرده است اما نباید فراموش کرد که طرف های کرد عراقی همیشه از مشکلاتی سخن گفته اند که تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی کمتر به آنها توجه داشته اند، عدم ثبات قیمت ها، کیفیت پائین و متغیر کالاها و محصولات ایرانی و ... که راه را برای حضور دیگر کشورها و جذب بازرگانان کرد هموار کرده است. بنابراین در صورت عدم رفع این مشکلات و انتقادات طرف عراقی نباید انتظار توسعه روابط اقتصادی هم وجود داشته باشد.

 

در حالیکه اتاق بازرگانی سلیمانیه در سفرهای متعدد به استان های مرزی ایران همیشه خواستار تحکیم روابط دوجانبه بوده اما خروجی مناسبی از این سفرها وجود نداشته است. پس از سفر اخیر هیئتی از اتاق بازرگانی سلیمانیه به استان کرمانشاه، قراردادهایی با آمریکایی ها در خصوص احداث بزرگترین واحد دامداری در منطقه دوکان و کشتارگاه صنعتی سلیمانیه امضاء و روند اداری اجرایی شدن آنها نیز آغاز شده است و اینک زمینه سازی حضور اقتصادی هندوستان در سلیمانیه نشان از آن دارد که نشست های برگزار شده در استان های مرزی ایران تنها جنبه تفریحی برای بازرگانان کرد داشته و اگر مرزهای مشترک نباشد امکان فعالیتی هم وجود نخواهد داشت.

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر