عقب نشینی حزب دمکرات کردستان؛

کد خبر: 3257

رئیس فراکسیون حزب دمکرات کردستان؛ نامزد معرفی شده وزارت دادگستری عراق مورد حمایت این حزب نیست.

به گزارش کردستان خبر، در حالیکه پیشتر یک عضو فراکسیون حزب دمکرات کردستان در پارلمان عراق اعلام کرده بود از نامزد معرفی شده وزارت دادگستری این کشور از سوی عادل عبدالمهدی حمایت خواهند کرد، اینک رئیس این فراکسیون به روزنامه شرق الاوسط گفته است که نامزد معرفی شده وزارت دادگستری عراق که از اکراد کرکوک است مورد حمایت حزب دمکرات کردستان نیست.

 

ویان صبری در تشریح دلایل این عدم حمایت گفته است که نخست وزیر عراق در معرفی نامزد وزارت دادگستری عراق به پارلمان این کشور مشورتی با حزب دمکرات کردستان نداشته است.

 

وی در ادامه گفت: عادل عبدالمهدی پیشتر اعلام کرده بود که در معرفی نامزد وزارت دادگستری عراق به عنوان سهمیه اقلیم کردستان از کابینه جدید با فراکسیون های کردی پارلمان عراق گفتگو خواهد کرد اما اینگونه نشد.

 

صبری گفته است که نامزد معرفی شده وزارت دادگستری عراق به نوعی تلاش برای رضایتمندی اتحادیه میهنی کردستان است و این خارج از توافقنامه حزب دمکرات کردستان و نخست وزیر جدید عراق است.

 

رئیس فراکسیون حزب دمکرات کردستان در پارلمان عراق، وزارت دادگستری را سهم حزب خود خواند و گفت: با توجه به اینکه حزب دمکرات کردستان دارای بزرگترین فراکسیون در پارلمان اقلیم و عراق است این وزارتخانه هم استحقاق انتخاباتی آن محسوب می شود.

 

دو حزب حاکم اقلیم کردستان در بغداد پیرامون وزارت دادگستری عراق دارای اختلافات و رقابت شدیدی هستند و همین وضعیت از علل اصلی عدم تعیین تکلیف این وزارتخانه محسوب می شود. اتحادیه میهنی کردستان خالد شوانی از اعضای اسبق پارلمان عراق را به عنوان نامزد احراز این وزارتخانه به عادل عبدالمهدی پیشنهاد کرده بود که با وتوی حزب دمکرات کردستان روبرو شد.

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر