کد خبر: 3267

کابینه اقلیم کردستان عراق حمله به پایگاه نظامیان ترکیه را محکوم و اعلام کرده که مسببین این توطئه دستگیر و به سزای اعمال خود خواهند رسید.

به گزارش کردستان خبر، بعدازظهر دیروز در استان دهوک اقلیم کردستان عراق و در بخش شیلادزی واقع در حومه جنوبی شهرستان آمیدی٬ عده‌ای از معترضین به یک پایگاه نظامی ترکیه حمله‌ور شدند.

 

در جریان این حمله چند خودرو و بخشی از ساختمان پایگاه به آتش کشیده شده و چند تن از نظامیان ترکیه از جمله دو مامور امنیتی عضو سرویس اطلاعاتی میت ترکیه مجروح شدند. منابع خبری اقلیم کردستان عراق نیز اعلام کرده‌اند که در جریان این حمله دست کم یک نفر از اهالی منطقه کشته شده و چند نفر مجروح شده‌اند.

 

وزارت دفاع ترکیه با انتشار بیانیه‌ای٬ اعلام کرده که در این حمله هیچکدام از نظامیان این پایگاه کشته نشده‌اند و هواپیماهای نیروی هوایی ترکیه به منظور آرام کردن جو حاکم بر شیلادزی در ارتفاع پایین پرواز کرده‌اند.

 

کابینه اقلیم کردستان عراق با انتشار بیانیه‌ای این حمله و عوامل آن را محکوم کرده و اعلام کرده که مسببین این توطئه دستگیر و به سزای اعمال خود خواهند رسید.

 

 مولود چاووش اوغلو در تماس تلفنی با نیچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق از او خواسته ابعاد این موضوع را پیگیری کند.

 

همچنین فخرالدین آلتون رئیس بخش ارتباطات نهاد ریاست جمهوری ترکیه در گفت‌وگو با شبکه بلومبرگ٬ این حمله را به تحریک عوامل پ.ک.ک ربط داده و  گفت: «هدف تروریست‌های پ.ک.ک از حمله به پایگاه نظامی ترکیه در شمال عراق برهم زدن روابط مردم محلی با نظامیان تُرک است.»

 

آلتون افزود: «تلاش تروریست‌های پ.ک.ک برای تغییر ماهیت حمله امروز از طریق شبکه‌های اجتماعی و مجراهای دیگر را شناسایی کردیم. از تمام رسانه‌ها می‌خواهیم در باره اینگونه فعالیت‌های گروه مذکور توجه لازم را داشته باشند، یادآوری می‌کنیم که تروریست‌های پ.ک.ک در گذشته نیز از این فنون استفاده کرده‌اند.»

 

آلتون تاکید کرد که ترکیه به همکاری نزدیک با مردم محلی دهوک ادامه و درباره آسیب ندیدن مردم محلی منطقه حساسیت لازم را نشان خواهد داد.

 

خبرگزاری رسمی آناتولی ترکیه در گزارشی در مورد این رویداد نوشته است: تروریست‌های پ.ک.ک که با ظاهر و لباس غیرنظامیان هویت خود را مخفی کرده بودند ابتدا با استفاده از سنگ به پایگاه نظامی ترکیه در شمال عراق حمله کرده و سپس به شدت آن افزوده‌اند. تلاش تروریست‌های پ.ک.ک مانند همیشه رو دو رو کردن مردم محلی و سربازان کشور در منطقه است.

 

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز در مراسم معرفی نامزد آکپارتی در شهر گازی عنتاب در مورد این رویداد گفت: «تروریست‌های تجزیه‌طلب به دنبال آن هستند تا انتخابات ما را در خون و اشک غرق کنند، اما همچنان که آنها را در غارهای گابار و جودی تارو مار کردیم٬ در مناطق دیگر نیز با هواپیماهای جنگنده و با هواپیماهای بدون سرنشین آنها را زمین‌گیر می‌کنیم.»

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر