کد خبر: 3275

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق گفت: کردستان مرحله خوبی از تفاهمات خود با بغداد را پشت سر گذاشته است.

به گزارش کردستان خبر، نچیروان بارزانی اظهار داشت موضع ما مبنی بر ضرورت حل مسائل موجود با بغداد از طریق تفاهم و گفت‌وگو بر اساس قانون اساسی، ثابت است و ما گام بزرگی را در مذاکرات خود با دولت عراق برداشته‌ایم و همکاری نزدیکی به ویژه در زمینی امنیتی و مبادله اطلاعات در زمینه مبارزه با داعش میان ما برقرار است.

 

بارزانی خاطرنشان کرد بودجه سال 2019 بهتر از سال گذشته برای اقلیم است.

 

وی که در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از پایان نشست کابینه محلی اقلیم کردستان عراق سخن می‌‌گفت، اظهار داشت: از دولت بغداد به‌خاطر پرداخت حقوق کارکنان اقلیم کردستان تشکر می‌کنیم، کردستان مرحله خوبی از تفاهمات با بغداد را پشت سر گذاشته است.

 

بارزانی افزود: من جدیت عادل عبدالمهدی نخست وزیر برای حل اختلافات با اربیل را حس می‌کنم، ما بار دیگر بر حمایت خود از عبدالمهدی تاکید می‌کنیم و از تلاش‌هایی که انجام می‌دهد،‌قدردانی می‌کنیم، ما هرگز در بهره‌برداری از این فرصت از طریق گفت‌وگو با بغداد طی یک سال درنگ نخواهیم کرد.

 

نخست وزیر اقلیم کردستان تصریح کرد مشکلات میان اربیل و بغداد باید حل شود و برای تقویت احساس شهروندی نزد همگان از گذشته عبرت گرفته شود.

 

بارزانی درباره حوادث ناحیه شلادزه واقع در استان دهوک در اقلیم کردستان عراق اظهار داشت آنچه در ناحیه شلادزه رخ داد، بسیار تاسف برانگیز است و ما با قربانیان(که در حمله جنگنده‌های ترکیه‌ای کشته شدند) ابراز همبستگی می‌کنیم، ولی سیاست دولت اقلیم کردستان، این  است که از خاک این منطقه برای برهم زدن امنیت کشورهای همسایه استفاده نشود، ما کمیته‌ای را برای تحقیقات درباره حوادث شلادزه و جلوگیری از تکرار آن تشکیل می‌دهیم.

 

وی افزود متاسفانه شماری از شهروندان در حملات ترکیه جان باختند، ولی سئوال این است، این حملات کجا صورت گرفت؟ این حملات به روستاها صورت نگرفت، بلکه در مناطق حضور حزب کارگران کردستان انجام شد که آنکارا این حضور را توجیهی برای عملیات خود می‌داند، ما در تماس با ترکیه برای بررسی این مسئله هستیم.

 

بارزانی اظهار داشت برخی گروه‌های معارض، از خاک اقلیم کردستان عراق به عنوان مکانی برای دشمنی با کشورهای همسایه استفاده می‌کنند، بدون اینکه منافع اقلیم را درنظر بگیرند، در حالی که قربانیان آن، شهروندان ما هستند و ما هم نمی‌خواهیم طرفی در این درگیری باشیم.

 

وی افزود ادارات محلی بارها به شهروندان درباره عبور به سمت مناطق حضور حزب کارگران کردستان برای دور ماندن از حملات ترکیه هشدار داده‌اند.

 

بارزانی همچنین تأکید کرد: هرگز اجازه نخواهیم داد که کردستان به مرکزی برای تجاوز به کشورهای دیگر تبدیل شود.

 

وی در بخشی دیگر از سخنان خود اظهار داشت جلوگیری از سفر برهم صالح رئیس جمهوری عراق به اربیل صحت ندارد، ما مشکل شخصی با هیچ کسی نداریم.

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
ارسال نظر