کد خبر: 3286

حزب دمکرات کردستان عراق شرط تعیین قباد طالبانی را پیش روی اتحادیه میهنی گذاشت

به گزارش کردستان خبر، دبیر دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان عراق آخرین وضعیت تشکیل کابینه جدید اقلیم را تشریح کرد و گفت: حزب دمکرات کردستان هیچ گاه بر اساس شمار کرسی های پارلمانی با اتحادیه میهنی تعامل نکرده است. وی هشدار داده است که شروط هیچ جریانی در تشکیل کابینه اقلیم از سوی حزب دمکرات کردستان قابل پذیرش نخواهد بود.

 

فاضل میرانی دبیر دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان در گفتگو با یک رسانه کردی گفت: بزرگترین مشکل پیش روی کابینه جدید اقلیم کردستان این است که اتحادیه میهنی پرونده های بغداد و کرکوک را با موضوع تشکیل کابینه اقلیم در یک مجموعه واحد می بیند اما حزب دمکرات کردستان معتقد است که نخست باید کابینه اقلیم تشکیل شود و پس از آن مشکلات بغداد و کرکوک هم قابل گفتگو است.

 

وی گفت: تعامل ما با اتحادیه میهنی بر اساس تعداد 21 کرسی پارلمانی این حزب نبوده است بلکه ما به واقعیت و تاریخ مناسبات خود با اتحادیه تعامل کرده ایم، ریاست پارلمان و معاونت نخست وزیری را به اتحادیه میهنی واگذار کرده ایم اما شرط تعیین قباد طالبانی را به عنوان معاون نخست وزیر اقلیم مطرح کرده ایم و رضایت نخواهیم داد شخص دیگری از سوی اتحادیه میهنی برای این پست تعیین و معرفی شود.

 

میرانی در خصوص موضوع کرکوک هم گفت: اتحادیه میهنی کردستان به گونه ای خود را تنها مدافع کرکوک و ساکنین آن معرفی می کند و اعلام کرده است که تا موضوع کرکوک حل و فصل نشود در کابینه اقلیم مشارکت نخواهیم کرد، این در حالیست که کرکوک دهها سال است به این وضعیت باقی مانده است.

 

دبیر دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان در خصوص پست ریاست اقلیم نیز گفت: این پست استحقاق حزبی ما است و به درخواست دیگر جریانها در خصوص انتخاب آن از طریق پارلمان رضایت داده ایم و شیوه رای گیری در پارلمان هم آزادانه است.

 

وی گفت: جنبش تغییر در صورتیکه نخست وزیر اقلیم دارای دو معاون باشد خواستار یکی از معاونت ها است اما از دید ما بهتر است تغییری ها پست معاونت رئیس اقلیم را در اختیار داشته باشند.

 

این عضو ارشد حزب دمکرات کردستان عراق از نشست سه جانبه با اتحادیه میهنی و جنبش تغییر در آینده نزدیک خبر داد.

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
ارسال نظر