کد خبر: 3350

نشست هیئت دفاتر سیاسی اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان عراق در شهر اربیل برگزار شد.

به گزارش کردستان خبر، نشست هیئت دفاتر سیاسی اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان عراق در شهر اربیل برگزار شد، نشستی که در آن توافق شده است همزمان و در یک روز، رئیس اقلیم و استاندار جدید کرکوک انتخاب شوند.

 

نشست هیئت هایی از دفاتر سیاسی اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان عراق در شهر اربیل برگزار شد. نشست دو حزب با توافقاتی در خصوص تشکیل کابینه جدید اقلیم و تحرک بخشی به روند سیاسی این منطقه همراه بوده است. حکام اقلیم کردستان توافق کرده اند که نشست پارلمان محلی در روز 18 ماه جاری میلادی برگزار شود اما قبل از این تاریخ مقرر شده است که دو حزب، توافق سیاسی خود را نهایی و به امضاء برسانند. در توافق جدید اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان موضوعاتی از قبیل کابینه جدید اقلیم، انتخاب رئیس اقلیم، تعیین استاندار جدید کرکوک و پست وزارت دادگستری عراق نهایی می شود.

 

توافق سیاسی

مقرر شده است که هفته آینده کمیته ای مشترک، جزئیات توافق سیاسی میان اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان را آماده کند، یعنی این اقدام قبل از 18 فوریه قبل از نشست پیش بینی شده پارلمان محلی اقلیم صورت خواهد گرفت. در این توافق اسامی نامزدهای هیئت رئیسه پارلمان، مشکلات شورای استانی کرکوک و تعیین استاندار جدید و پست وزارت دادگستری عراق که به عنوان سهمیه کردها در کابینه عادل عبدالمهدی تعیین شده است، نهایی می شود. جدای از تعیین تکلیف این پست ها، برنامه حکومت اقلیم و چگونگی شراکت میان دو حزب در چهار سال آتی مشخص خواهد شد.

 

موضوع استانداری کرکوک چگونه چاره یابی می شود؟

بر اساس توافق مشترک اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان عراق، نشست شورای استانی کرکوک همزمان با نشست پارلمان محلی اقلیم در شهر اربیل برگزار می گردد. انتقال محل نشست شورای استانی کرکوک به اربیل با هدف مشارکت اعضای حزب دموکرات کردستان این شورا بوده است که پس از حوادث 16 اکتبر سال 2017 در کرکوک حضور ندارند، از سوی دیگر، خواسته اتحادیه میهنی نیز در خصوص تعیین استاندار جدید کرکوک تحقق می باید که تهدید کرده بود در صورتیکه موضوع استانداری کرکوک تعیین تکلیف نشود در کابینه جدید اقلیم حضور نخواهد داشت.

گفته می شود در این توافق، اتحادیه میهنی کردستان موضوع ریاست اقلیم را به استانداری کرکوک منوط کرده است، بدین معنی که در صورتیکه حزب دموکرات کردستان از نامزد معرفی شده اتحادیه میهنی کردستان جهت استانداری کرکوک حمایت نکند، نچیروان بارزانی هم به عنوان نامزد معرفی شده حزب دموکرات کردستان به ریاست اقلیم نخواهد رسید. پیشتر پست ریاست اقلیم کردستان و ریاست جمهوری عراق به عنوان دو موضوع مرتبط با هم در میان دو حزب حاکم اقلیم پایاپای می شدند اما از زمانیکه برهم صالح خارج از توافق کردی و با رای دیگر جریانهای سیاسی عراقی وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری عراق شد این توافق ملغی شده است.

 

توافق حکام اقلیم چگونه اجرایی خواهد شد؟

قبل از روز 18 فوریه یعنی زمان نشست پارلمان محلی، توافق دو حزب حاکم اقلیم کردستان عراق نهایی و به امضای سران آنها خواهد رسید. نشست پارلمان اقلیم کردستان هم روز 18 فوریه برگزار خواهد شد. انتخاب هیئت رئیسه پارلمان به عنوان نخستین اقدام در اجرایی کردن این توافق محسوب می شود، اقدام بعدی هم تعدیل قانون انتخاب ریاست اقلیم کردستان در پارلمان محلی است.

پس از نشست پارلمان محلی اقلیم و تعیین هیئت رئیسه آن، نشست دیگری در خصوص تعدیل قانون ریاست اقلیم و بازگرداندن اختیارات تقسیم شده آن برگزار خواهد شد. مسعود بارزانی ناشی از تحولات پسا رفراندوم در نامه ای به پارلمان وقت اقلیم، استعفای خود را اعلام و وظائف و اخیتارات ریاست اقلیم را به نخست وزیر و دیگر نهادهای اقلیم واگذار کرد.

انتخاب نچیروان بارزانی به عنوان ریاست اقلیم در صحن پارلمان محلی، همزمان با نشست شورای استانی کرکوک در اربیل و تعیین استاندار جدید خواهد بود. ممکن است این همزمانی به نوعی به عدم اطمینان دو حزب حاکم اقلیم کردستان به یکدیگر برگردد، بدین معنی که اگر اعضای حزب دموکرات در شورای استانی کرکوک به نامزد اتحادیه میهنی رای مثبت ندهند در مقابل نیز اتحادیه میهنی به نچیروان بارزانی به عنوان ریاست اقلیم رای نخواهد داد.

 

تقسیم بندی پست های مهم اقلیم کردستان عراق

پارلمان محلی:

در این دوره پست ریاست پارلمان اقلیم کردستان به اتحادیه میهنی خواهد رسید، معاون اول پارلمان به حزب دموکرات کردستان و معاونت دومی هم برای یکی از اقلیت های دینی خواهد بود.

 

حکومت محلی:

حزب دموکرات کردستان کابینه جدید اقلیم را در اختیار خواهد داشت و مسرور بارزانی هم نخست وزیر این کابینه معرفی شده است. پیشتر که حزب دموکرات کردستان جهت اعمال فشار به اتحادیه میهنی اعلام کرده بود در این دوره نخست وزیر دارای دو معاون خواهد بود تا یکی از معاونت های آن به جنبش تغییر برسد، اینک گفته شده است که مسرور بارزانی تنها یک معاون خواهد داشت و قباد طالبانی از اتحادیه میهنی به روال دوره گذشته در این کسوت ادای وظیفه خواهد کرد.

 

سرنوشت جنبش تغییر:

بر اساس توافق احزاب اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان عراق، جنبش تغییر در این دوره مسئولیتی در هیئت رئیسه پارلمان اقلیم نخواهد داشت اما در کابینه مسرور بارزانی دارای سه وزارتخانه خواهد بود، یکی از این وزارتخانه ها اصلی است که هنوز مشخص نیست وزارت پیشمرگ یا دارایی است. از سوی دیگر گفته  می شود که معاونت ریاست اقلیم کردستان عراق در این دوره از آن جنبش تغییر خواهد بود. جنبش تغییر در انتخابات برگزار شده پارلمانی عراق و اقلیم کردستان با ریزش آرای خود مواجه شده است و اگرچه همیشه به عنوان یک حزب منتقد در عرصه سیاسی اقلیم کردستان مطرح بوده است اما پیش بینی می شود جهت گذر از فشارهای کنونی و عمدتا اقتصادی، به مشارکت در کابینه مسرور بارزانی و چشم پوشی از انتقادات گذشته تن دهد.

 

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
ارسال نظر