کد خبر: 3388

با انتخاب برهم صالح به عنوان رئیس جمهوری عراق، روابط صالح و حزب دمکرات کردستان عراق به کلی قطع شده است.

به گزارش کردستان خبر، با انتخاب برهم صالح به عنوان رئیس جمهوری عراق و شکست فواد حسین نامزد معرفی شده مسعود بارزانی، روابط برهم صالح و حزب دمکرات کردستان عراق به کلی قطع شده است، حزب بارزانی معتقد است در این زمینه مورد ظلم واقع شده است.

 

اگرچه برهم صالح در پروسه ای قانونی و با رای اکثریت اعضای پارلمان عراق به عنوان رئیس جمهوری این کشور انتخاب شده است اما بارزانی و حزب تحت امر وی حاضر به پذیرش این امر نبوده و بارها اعلام کرده اند که صالح نماینده کردها در بغداد نیست.

 

سلیمان عبدالله یونس مدیر مجموعه رسانه ای خندان و از نزدیکان برهم صالح گفته است که با بیماری طالبانی و غیاب سیاسی وی که بعدها به مرگ این چهره سیاسی کرد منجر شد، توازن سیاسی در اقلیم کردستان از بین رفت و حزب دمکرات به رهبری مسعود بارزانی سیطره خود را بر نهادهای اصلی حکمرانی این منطقه گسترانید اما اتحادیه میهنی پس از دو انتخابات پارلمانی عراق و اقلیم کردستان در پی احیای این توازن از دست رفته است و چنین امری برای حزب دمکرات کردستان قابل قبول نیست و اتحادیه ای ضعیف را خواستار است و این اشتباهی است که با توجه به جغرافیای سیاسی اقلیم کردستان از سوی این حزب صورت می گیرد.

 

وی در خصوص روابط حزب دمکرات کردستان با رئیس جمهوری عراق گفت: واضح است که کاندید اتحادیه میهنی کردستان جهت انتخابات ریاست جمهوری عراق خارج از توافق سیاسی کردستانی و تنها بر اساس روابط حسنه با دیگر جریانهای سیاسی عراق و اتکاء به توانایی های خود به این پست مهم رسیده است و حزب دمکرات کردستان چنین موفقیتی را به حساب شکست سیاسی خود در رسیدن به منصب ریاست جمهوری گذاشته است.

 

گفته می شود پس از شکست کاندید بارزانی در انتخابات ریاست جمهوری عراق تلاش ها بر این بوده است که فواد حسین به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر دارایی عراق انتخاب شود تا بدینگونه موجبات رضایتمندی رئیس حزب دمکرات کردستان هم فراهم گردد. به دنبال این انتخاب بود که روابط بارزانی و مجموعه حزب دمکرات کردستان با نخست وزیر عراق بهبود یافت و با سفر بارزانی به بغداد شاهد ارتقای سطح روابط اربیل – بغداد بوده ایم و برای نخستین بار از سال 2014 نیز حکومت مرکزی عراق اقدام به تخصیص حقوق کارمندان و نیروی پیشمرگ اقلیم در قالب بودجه سال 2019 این کشور نموده است.

 

عطا شیخ حسن عضو شورای رهبری حزب دمکرات کردستان عراق در سلیمانیه – حلبچه در این خصوص گفت: ما در موضوع انتخاب رئیس جمهوری عراق معتقدیم که به مردم اقلیم کردستان ظلم شده است، ما خواهان انتخاب رئیس جمهور از سوی فراکسیون های کردی پارلمان عراق بوده ایم تا بعدها به پارلمان عراق معرفی شود اما اینگونه نشد.

 

وی ادامه داد: مشکل حزب دمکرات کردستان با رئیس جمهوری عراق شخصی نیست و به همان ظلمی برمی گردد که به فراکسیون های کردی پارلمان عراق و به صورت کلی به مردم کردستان شده است.

 

این عضو حزب دمکرات کردستان عراق در خاتمه گفت: اگر شخصی به این واقعیت برسد که به مردم اقلیم کردستان ظلم کرده است باید از مردم به صورت رسمی عذرخواهی کند.

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
ارسال نظر