کد خبر: 3519

تعیین استاندار کرکوک بخشی از توافقی است که در میان دو حزب اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان عراق با مخالفت شدید دیگر قومیت های کرکوک مواجه شده است.

به گزارش کردستان خبر، تعیین استاندار کرکوک بخشی از توافقی است که در میان دو حزب اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان عراق برای حکمرانی چهار سال آینده اقلیم کردستان امضاء شده است، این توافق با مخالفت شدید دیگر قومیت های کرکوک مواجه شده است.

 

تعیین استاندار جدید کرکوک از اصلی ترین اختلافات دو حزب عمده اقلیم کردستان عراق بوده است، این موضوع بر تلاش ها برای تشکیل کابینه جدید اقلیم به ریاست مسرور بارزانی سایه افکنده بود به گونه ای که اتحادیه میهنی به صراحت اعلام کرده بود هرگونه مشارکت این حزب در ترکیب کابینه اقلیم منوط به تعیین نامزد اتحادیه به عنوان استاندار جدید کرکوک است.

 

پافشاری دو حزب حاکم اقلیم کردستان عراق بر مواضع کرکوکی خود به تدریج فضای اقلیم را با تنش هایی همراه کرده بود، تداوم این روند حتی موجب شده بود که بسیاری از شخصیت ها و تحلیلگران کرد نسبت به بازگشت اقلیم به سیستم دو اداره ای اربیل و سلیمانیه هشدار دهند. شاید همین احساس نگرانی باشد که نشست اربیل مسعود بارزانی و سرانی از اتحادیه میهنی را به دنبال داشت و متعاقب آن نشست دفاتر سیاسی احزاب دوگانه اصلی اقلیم برگزار شد و نچیروان بارزانی و کوسرت رسول علی در کسوت معاونین دو حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان، توافق سیاسی چهار ساله ای را امضاء کردند که به گونه ای می توان از آن به عنوان نسخه به روز شده توافق راهبردی میان آنها یاد کرد که زمانی به امضای جلال طالبانی و مسعود بارزانی رسیده بود.

 

اینک پس از امضای این توافق، سوال اساسی این است که با توجه به اصرار اتحادیه میهنی کردستان در موضوع کرکوک، دو حزب عمده اقلیم چگونه به اختلافات خود خاتمه داده اند؟

 

به نظر می رسد در موضوع کرکوک، توافق مشترک با حزب دموکرات کردستان عراق آنچنان به مذاق یاران جلال طالبانی خوش نباشد، این حزب اصرار بر این داشت که تا تعیین تکلیف کرکوک و معرفی نامزد این حزب به عنوان استاندار جدید تمایلی به شرکت در کابینه اقلیم نخواهد داشت اما توافق امضاء شده، تعیین تکلیف استانداری کرکوک را به پس از تشکیل کابینه جدید اقلیم موکول کرده است، اگرچه تاکید شده است که استاندار جدید برای اتحادیه میهنی خواهد بود اما معرفی نامزد این حزب باید از فیلتر مسعود بارزانی نیز عبور کند.

 

گفته می شود که بارزانی در نشستی که با تنی چند از سران اتحادیه میهنی کردستان داشته است به صراحت اعلام کرده است که وضعیت کرکوک باید قبل از تعیین استاندار، عادی سازی شود اما به اتحادیه ای ها تضمین داده بود که در نهایت نامزدی از این حزب به عنوان استاندار جدید کرکوک انتخاب خواهد شد.

 

البته تعیین نامزد استانداری کرکوک هم برای اتحادیه میهنی کردستان چندان کار آسانی نخواهد بود و با توجه به جناح بندی های کنونی این حزب و رقابت هایی که در میان آنها وجود دارد ممکن است فرجه پیش آمده تا تشکیل کابینه اقلیم فرصت مناسبی باشد تا این حزب بر مشکلات داخلی خود در موضوع کرکوک فائق آید.

 

توافق حکام اقلیم کردستان با واکنش اعراب و ترکمان ها به عنوان دیگر قومیت های کرکوک مواجه شده است. شورای عربی کرکوک در بیانیه ای اعلام کرده است که موضوع کرکوک نباید بخشی از توافق مربوط به تشکیل کابینه اقلیم کردستان در میان احزاب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی باشد.

 

همچنین ترکمان های کرکوک هم توافق دو حزب عمده اقلیم کردستان را در خصوص تعیین استاندار کرکوک، تحمیل سیاست امر واقع خوانده اند و اعلام کرده اند که زمان چنین سیاستی از 16 اکتبر 2017 به سر رسیده است. ترکمان ها همچنین اعلام کرده اند با توجه به اینکه کردها و اعراب پست استانداری کرکوک را در اختیار داشته اند اینک زمان آن فرا رسیده است که نامزدی از آنها به عنوان استاندار جدید این استان انتخاب گردد.

 

احزاب دوگانه اقلیم کردستان که در شورای استانی کرکوک دارای اکثریت هستند در تلاش هستند نامزد معرفی شده آنها از راه این شورا به عنوان استاندار قانونی کرکوک انتخاب شود، جدای از درخواست    ترکمان ها جهت معرفی نامزد آنها به عنوان استاندار کرکوک، اعراب هم خواستار تعلیق فعالیت های شورای استانی کرکوک از سوی دولت مرکزی عراق شده اند تا به گونه ای مانع از تحقق اهداف حکام اقلیم کردستان شوند.

 

محمد عثمان عضو سابق پارلمان عراق از حزب اتحادیه میهنی کردستان هم گفته است که بدون مذاکره و توافق با اعراب و ترکمان ها هیچ اقدامی در کرکوک موفقیت آمیز نخواهد بود.

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر