کد خبر: 3533

یک عضو پارلمان عراق از سفر هیئت اقلیم کردستان به بغداد در آینده ای نزدیک خبر داده است.

به گزارش کردستان خبر، شیروان میرزا عضو کمیسیون اقتصادی پارلمان عراق از سفر هیئت اقلیم کردستان به بغداد در آینده نزدیک خبر داد و گفت: بررسی اختلافات اربیل – بغداد در حوزه های نفت و گاز از اهم اهداف این سفر است.

 

وی گفت: بدهی اقلیم کردستان به شرکت های نفتی خارجی و قراردادهایی که در سنوات گذشته از سوی اربیل به امضاء رسیده است در این سفر به گفتگو گذاشته می شود.

 

عضو پارلمان عراق گفت: حکومت اقلیم کردستان تصمیم گرفته است هیئت مذاکره کننده خود را پیرامون پرونده نفتی به بغداد اعزام کند تا از طریق توافق با دولت مرکزی عراق به اختلافات فی مابین خاتمه دهد.

 

شیروان میرزا در خصوص مهمترین مسائل کنونی مورد اختلاف اربیل – بغداد گفت: پرونده نفتی از مهمترین موضوعات مورد اختلاف حکومت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق است که دو مشکل اساسی در آن دیده می شود، نخست: بدهی اقلیم به شرکت های خارجی که هنوز میزان آن نامشخص است و اقلیم به تنهایی از بازپرداخت این بدهی ها عاجز است و در این خصوص خود را نیازمند توافق با بغداد می بیند.

 

این عضو کمیسیون اقتصادی پارلمان عراق در خصوص دومین مشکل پرونده نفتی اقلیم کردستان گفت: اقلیم کردستان با شرکت های نفتی خارجی دارای قراردادهای طولانی مدت است و نفت اقلیم از سوی اربیل پیش فروش شده است، بنابراین نیازمند تصویب این قراردادها در شورای وزیران عراق است و در صورت عدم توافق، مشکلات کنونی ادامه خواهد داشت و بغداد نظارتی بر قراردادهای نفتی اقلیم نخواهد داشت.

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
ارسال نظر